20 bin tl lik bilgisayarda fps sorunu yaşıyorum

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar hocam ben profesyonel fps oyuncusuyum. Valorantta işletim sistemimle rahat 300 fps alabilicekken 140 lara düşüyor.
Canavar işletim sistemim :
Intel Comet Lake Core i7 10700 2.9GHz 1200p 16MB box  
asus prıme b460m-k
Palit RTX2080 Super gp RGB X3 OC 8 GB 256Bit ( 3 fanlı)
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz DDR4 ( 2 adet )
Corsair H100X sıvı soğutma.
High Power 750.

Böyle yüksek bir sistemde benim yaptığım yanlış ne ben neden düşük fps sorunu yaşıyorum birşeyler uyumsuz mu anakartım işlemcimi destekleyecek güçte değil mi birisi bana lütfen yardımcı olsun . 20 bin tl lik sistem dizip gereksiz düşük fps de oyunlar oynuyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Belleklerinizin XMP/DOCP profili aktif değilse aktif edin. BIOS güncellemeniz varsa yapın.

Ekran kartınız 1080p için fazla güçlü bir kart. Oyundaki ayarlarınız eğer 1080p monitör kullanıyorsanız olabildiğince yükseltin ki kartınız yüke girsin. Buda FPS durumunuzu yükseltir.

KS

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Belleklerinizin XMP/DOCP profili aktif değilse aktif edin. BIOS güncellemeniz varsa yapın.

Ekran kartınız 1080p için fazla güçlü bir kart. Oyundaki ayarlarınız eğer 1080p monitör kullanıyorsanız olabildiğince yükseltin ki kartınız yüke girsin. Buda FPS durumunuzu yükseltir.

anladım hocam monitörüm asus 27 inch 280 hz 1080 p monitör yani dar boğaz olayı mı diyorsunuz .
peki sistemde uyumsuzluk söz konusu mu acaba 

şu kadar para verip topladım bilgisayarı 240 hz bile sabit veremiyor 1080 olduğu için midir diyorsunuz 
oynadığım oyun valorant bu arada hocam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Darboğaz değil bu tam olarak şu demek oluyor 1080p çözünürlük için ekran kartınız fazla güçlü buda kartın o çözünürlükte çoğu oyunda boşta kalmasına sebep oluyor. Bu darboğaz değil.

Çözünürlüğü oyunda Scale ayarı varsa 200% yapın 2K çözünürlüğe çeker bu ayar ve oyundan tam performans alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Sisteminizde bir sorun yok. Sadece o anakart o işlemciye çok olmamış ama çok bir şey kaybetmezsiniz. Anakarttan yada başka bir bileşenden kaynaklı sorun yok sistemde bileşen olarak iyi bir sistem. Sadece o işlemciye o anakart pek olmamış diyebilirim. Tek eleştirim bu.

laiyto

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ani fps düşüşlerimi yaşıyorsun kanka bendede fps sorunu var 250-300 fpsden 100-150e düşüyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Eğer oyunda Scale ayarı yoksa NVIDIA Denetim Masasına girin ve 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesinden Program Ayarları kısmına gelin. Burada Özelleştirilecek Programı Seçin yoksa listede Valorant Ekle butonunu kullanıp ekleyebilirsiniz. Sonra aşağıdaki ayar listesinden DSR Çarpanları kısmnı 2.00x ayarına kadar onaylayıp DSR Düzgünlük ayarını 30% ile 60% arasında bir ayar yaparsanız çözünürlüğünüz o oyunda 2K imiş gibi davranacak. Buda karta binen yükü arttırır ve kartınızın 1080p de yetersiz kullanımının önüne geçer.

Bir deneyin işe yararsa böyle kalsın bu ayar.

KS

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Eğer oyunda Scale ayarı yoksa NVIDIA Denetim Masasına girin ve 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesinden Program Ayarları kısmına gelin. Burada Özelleştirilecek Programı Seçin yoksa listede Valorant Ekle butonunu kullanıp ekleyebilirsiniz. Sonra aşağıdaki ayar listesinden DSR Çarpanları kısmnı 2.00x ayarına kadar onaylayıp DSR Düzgünlük ayarını 30% ile 60% arasında bir ayar yaparsanız çözünürlüğünüz o oyunda 2K imiş gibi davranacak. Buda karta binen yükü arttırır ve kartınızın 1080p de yetersiz kullanımının önüne geçer.

Bir deneyin işe yararsa böyle kalsın bu ayar.

tamamdır deneyeceğim çok teşekkürler geri dönüş yapacağım

ugur.gozaydin' Alıntı:
Darboğaz değil bu tam olarak şu demek oluyor 1080p çözünürlük için ekran kartınız fazla güçlü buda kartın o çözünürlükte çoğu oyunda boşta kalmasına sebep oluyor. Bu darboğaz değil.

Çözünürlüğü oyunda Scale ayarı varsa 200% yapın 2K çözünürlüğe çeker bu ayar ve oyundan tam performans alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Sisteminizde bir sorun yok. Sadece o anakart o işlemciye çok olmamış ama çok bir şey kaybetmezsiniz. Anakarttan yada başka bir bileşenden kaynaklı sorun yok sistemde bileşen olarak iyi bir sistem. Sadece o işlemciye o anakart pek olmamış diyebilirim. Tek eleştirim bu.

Valorantta 2 k dsr ayarı seçtiğimde oyun otomatik 1920 ye 1080 e çekiyor du geçen haftalarda yaptığımda şimdi evde değilim denemiyorum fakat o sorun olursa ekran kartına nasıl başka türlü yük bindirebilirim 
 sisteme tam uyumlu dediğiniz bir anakart önerisi varsa not alabilirim
güçsüz mü kalmış ana kartım bu arada xmp olayına baktım ram in 3200 mhz hızı, şu anda 2990 da çalışıyor herhalde overclock yapmışım 3200 de mi tam kapasitesiyle mi çalıştırmam lazım o ayarları pek bilmiyorum voltaj ayarlarını bu konuda da ayrıyeten bilgilendirirseniz çok mutlu olurum teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Anakart BIOS ayarınızda DOCP adında bir ayar var. Bu ayardaki profili aktif ettiğinizde belleklerinizi anakartın izin verdiği hıza kadar kullanabilirsiniz. Sizin anakartınız 2933MHz hızına kadar destek sunuyor. 3200MHz belleklerinizi 2933MHz hızından yukarısında kullanamazsınız. Bu +200 MHz kaybın size ortalama 5 FPS kaybı olur ama pek önemsenecek bir değer sayılmaz.

Söylediğim şey stabiliteyi bozmaz ki zaten söylediğim ayarlar geri eski haline alınabilir. Default ayarlara almanız yeterli NVIDIA Denetim Masası ayarlarını.

Birde anakartı değiştirmenize gerek yok sadece sisteminiz geneline yakışmayan bir anakart aldığınızı düşünüyorum o kadar.

KS

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Anakart BIOS ayarınızda DOCP adında bir ayar var. Bu ayardaki profili aktif ettiğinizde belleklerinizi anakartın izin verdiği hıza kadar kullanabilirsiniz. Sizin anakartınız 2933MHz hızına kadar destek sunuyor. 3200MHz belleklerinizi 2933MHz hızından yukarısında kullanamazsınız. Bu +200 MHz kaybın size ortalama 5 FPS kaybı olur ama pek önemsenecek bir değer sayılmaz.

Söylediğim şey stabiliteyi bozmaz ki zaten söylediğim ayarlar geri eski haline alınabilir. Default ayarlara almanız yeterli NVIDIA Denetim Masası ayarlarını.

Birde anakartı değiştirmenize gerek yok sadece sisteminiz geneline yakışmayan bir anakart aldığınızı düşünüyorum o kadar.

Ekran kartına yük bindirmek için dsr ayarlarını değiştirdiğim zaman 2 k yaptığımda oyunun kendi sorunu direk 1920 e 1080 e çekiyor yeniden otomatik böyle bunun farklı bir yolu var mı strese sokmam için

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Zaten 1080p olacak oyun ayarınız. DSR bu çözünürlüğü otomatik olarak Upsacale yani yapay yükseltme ile 2K işleyecek. Yani ayarlarınız hala 1080p olarak gözükür o sorun değil. Bu ayarları yaptıktan sonra bir deneyin azda olsa bir fark var mı olumlu yönde bakın.

Birde oyun ayarlarınızı en yüksek ayara alın ve oyunu tam ekran modunda çalıştırın. Ayrıca sizden oyun içi MSI Afterburner ile CPU ve GPU yük , sıcaklık ve frekans durumlarınızı artı olarak RAM ve FPS durumunuzu gösteren oynarken birkaç SS almanızı isteyeceğim. Düşüşlerde ve normal seyrinde 3-5 SS alsanız yeterlidir.

KS

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Zaten 1080p olacak oyun ayarınız. DSR bu çözünürlüğü otomatik olarak Upsacale yani yapay yükseltme ile 2K işleyecek. Yani ayarlarınız hala 1080p olarak gözükür o sorun değil. Bu ayarları yaptıktan sonra bir deneyin azda olsa bir fark var mı olumlu yönde bakın.

Birde oyun ayarlarınızı en yüksek ayara alın ve oyunu tam ekran modunda çalıştırın. Ayrıca sizden oyun içi MSI Afterburner ile CPU ve GPU yük , sıcaklık ve frekans durumlarınızı artı olarak RAM ve FPS durumunuzu gösteren oynarken birkaç SS almanızı isteyeceğim. Düşüşlerde ve normal seyrinde 3-5 SS alsanız yeterlidir.

Tamamdır bunu bunları yapıp ekran görüntüsü olarak atacağım size teşekkürler ilginiz için

KS

bastemaras

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bastemaras' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

Tamamdır bunu bunları yapıp ekran görüntüsü olarak atacağım size teşekkürler ilginiz için

Merhabalar dsr yi açtığım zaman oyuna girince ekranı direk 1920 1080 e çeviriyor.Masaüstündekini de o şekilde değiştiriyor şu anda şehir dışındayım deniyemiyorum ama valorantta dsr kullanamıyormuşsunuz. Bu arada dediğiniz gibi rtx lerde genel sorun herkes dsr yaparak çözüyormuş genelde fakat valorantta dsr açınca masaüstünüde direk değiştiriyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri