60.000 TL ve üstü 200-300Bin TL Si̇stem Tavsi̇yesi̇

Bugracan1903

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
İntel i9 13900KS
Ekran Kartı
Asus rog rtx 4090
Merhaba arkadaşlar 10 yıl önce topladığım sistemimi yenilemek istiyorum, emekliye ayrılma vakti geldi artık. Yeni sistemi toplarken birkaç önceliklerim var 1. ve en önemlisi eski sistemim gibi uzun soluklu bir serüven yaşatsın istiyorum uzun bir süre götürsün beni,2.si oyun bağımlısı bir insanım her türlü oyunları oynuyorum, oyun ıcınde ayarlara girip gölgeleri kısıyım şunu Low'a düşüreyim demek istemiyorum.3.sü mimar olduğum için render işleriyle uğraşıyorum render süremi epey bir düşürsün istiyorum,4.isteğim eşsiz bir parça olsun Full beyaz parçalardan oluşsun ve kasa olabildiğince camlı olsun (Lian Li O11 vision) gibi, yani anlayacağınız piyasadaki toplanabilecek en kaliteli parçaları kullanarak istiyorum, Intel ve ASUS ROG bileşenlerini kullanmak istiyorum, bütçe olarak bir şey belirlemedim ama sadece kasa için 200bin TL olarak düşünebiliriz hadeyin biraz konuşalım.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094
Merhaba arkadaşlar 10 yıl önce topladığım sistemimi yenilemek istiyorum, emekliye ayrılma vakti geldi artık. Yeni sistemi toplarken birkaç önceliklerim var 1. ve en önemlisi eski sistemim gibi uzun soluklu bir serüven yaşatsın istiyorum uzun bir süre götürsün beni,2.si oyun bağımlısı bir insanım her türlü oyunları oynuyorum, oyun ıcınde ayarlara girip gölgeleri kısıyım şunu Low'a düşüreyim demek istemiyorum.3.sü mimar olduğum için render işleriyle uğraşıyorum render süremi epey bir düşürsün istiyorum,4.isteğim eşsiz bir parça olsun Full beyaz parçalardan oluşsun ve kasa olabildiğince camlı olsun (Lian Li O11 vision) gibi, yani anlayacağınız piyasadaki toplanabilecek en kaliteli parçaları kullanarak istiyorum, Intel ve ASUS ROG bileşenlerini kullanmak istiyorum, bütçe olarak bir şey belirlemedim ama sadece kasa için 200bin TL olarak düşünebiliriz hadeyin biraz konuşalım.
Eğer zaman varsa İntel'in yeni soket çıkarmasını bekleyin derim. Şuanda lga1700 soketi ölü soket çünkü. 14. nesil son nesildi bundan sonra yeni soket gelecek.

rkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Eğer zaman varsa İntel'in yeni soket çıkarmasını bekleyin derim. Şuanda lga1700 soketi ölü soket çünkü. 14. nesil son nesildi bundan sonra yeni soket gelecek.
Kesinlikle doğru intel ve amd nin bu sene mevcut soketle son yılı. 2025 in ilk çeyreğinde yeni nesil işlemci ve yeni sekerler gelecek. Mevcut işlemci ve anakartı upgrade işlemini düşünecek olursak sağlam zarar edersiniz. 10 yıl beklemişsiniz bence bi 6 ay daha bekleyin ki 10 yıl daha kullanabilesiniz

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271
AMD 3d işlemciler sizin için biçilmiş kaftan olacaktır hem oyun rander kurgu edit gibi işlerin üstesinden çok rahat gelecektir hemde performanslı uzun ömürlü olacaktır aşağıda iki farklı Intel ve AMD sistemlerini yapmıştık ikiside üst seviye parçalar dan oluşuyor böyle sistemlerin maliyeti de fazla oluyor ama parça kalitesi çok çok önemli AMD yi uzun yıllar kullanabilirsiniz yeni AMD serisi de beklenebilir bana sorarsanız

Intel bazlı sistem yurtdışı ve yurtiçi karışık parçalar seçildi

Bu da aynı şekilde yurtdışı ve yurtiçinden geldi AMD tabanlı

AMD olanı edit kurgu sosyal medya işi oyun yapana kurduk Intel olanı direk yazılım işi yapana

KS

Bugracan1903

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
@rkaya @egecabbar bekleyin diyorsunuz yani :( nezaman duyururlar yeni soketleri acaba ve ekran kartı tarafındada yeni 5000 seriside çıkacak

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094
@rkaya @egecabbar bekleyin diyorsunuz yani :( nezaman duyururlar yeni soketleri acaba ve ekran kartı tarafındada yeni 5000 seriside çıkacak
5000 serisi 2025 in ilk çeyreğinde duyurulmaya başlayacak. Ama 5090 gibi üst seviyeler 2025 in 3. veya 4. çeyreğine kadar kalabilir. İntel 15. nesil 2024 sonuna kadar duyurulacaktı yanlışım yoksa. Ve Kürşat hocamın dediğine göre AMD bir işlemci tercih etmek daha doğru olabilir sizin için.

KS

Bugracan1903

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
@Kürşat K. amd tarafında daha iyi bir anakart varmı ? kasa olarakta Lian Li O11 Vision kasasını tercih etmek istiyorum sizce uygun olurmu? boyle yüksek bileşenli bır sıstem ıcın ve neden kimse psu olarak asus thor serisini kullanmıyor ve evet 10 yıldır ıntel sistem kullanmama ve ıntelden memnun olmama rağmen bu sefer amd tarafına geçiş yapacağım gibi gözüküyor herkes amd sistem toplamamı gerektiğini söyluyor fakat kafam asırı derece karıstı gerçekten yeni soketleri ve yeni 5000 serisini beklesemmi bilemiyorum 2 senedir ha değiştirdim ha değiştirecem derken zaman geçip gitti artık bir iş sahibiyimde evden çalısıyorum eski sistemim artık çöp oldu çok aksatıyor işlerimi bilemiyorum napıcam

5000 serisi 2025 in ilk çeyreğinde duyurulmaya başlayacak. Ama 5090 gibi üst seviyeler 2025 in 3. veya 4. çeyreğine kadar kalabilir. İntel 15. nesil 2024 sonuna kadar duyurulacaktı yanlışım yoksa. Ve Kürşat hocamın dediğine göre AMD bir işlemci tercih etmek daha doğru olabilir sizin için.
evet herkes amd sistem toplamam gerektiğini söyluyor

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094
@Kürşat K. amd tarafında daha iyi bir anakart varmı ? kasa olarakta Lian Li O11 Vision kasasını tercih etmek istiyorum sizce uygun olurmu? boyle yüksek bileşenli bır sıstem ıcın ve neden kimse psu olarak asus thor serisini kullanmıyor ve evet 10 yıldır ıntel sistem kullanmama ve ıntelden memnun olmama rağmen bu sefer amd tarafına geçiş yapacağım gibi gözüküyor herkes amd sistem toplamamı gerektiğini söyluyor fakat kafam asırı derece karıstı gerçekten yeni soketleri ve yeni 5000 serisini beklesemmi bilemiyorum 2 senedir ha değiştirdim ha değiştirecem derken zaman geçip gitti artık bir iş sahibiyimde evden çalısıyorum eski sistemim artık çöp oldu çok aksatıyor işlerimi bilemiyorum napıcam

Eğer AMD toplarsanız işlemci dışı öneri yapabilirim. İşlemci olarak 7800x3d işinizi görmeyebilir belki. 7900x3d veya 7950x3d falan olabilir.
Anakart olarak bu iki modele bakılabilir veya
Bu model bazen indirimde 10k civarına düşüyor. Beklenip bu da alınabilir. Beyaz temalı olarak bunlar var. Ram olarak isteğiniz kaç GB dir ? 64gb falan mı istersiniz ? SSD olarak en doğru tercihlerden şu var
1TB ve 2TB olarak mantıksız seçimler değil. Ekran kartı olarak
Sıvı soğutmalı şu model güzel. Full beyaz fanlı olsun diyorsan
Bu olabilir. Veya rog strix illa diyorsan
88k fiyat çok çok saçma değil gibi. Kasa olarak tercihinizi yapmışsınız zaten. Güç kaynağı şuna bakabilirsiniz
Son olarak soğutucu kalıyor onun içinde ekranlı falan istemiyorsanız ona göre bakarız bir şeyler.

KS

Bugracan1903

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
EKRAN KARTI
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 OC WHITE 24GB GDDR6X 384 Bit DLSS 3 Ekran Kartı

ANAKART
ASUS ROG MAXIMUS Z790 FORMULA Soket 1700 Intel Z790 DDR5 8000MHz PCIe 5.0 TB4 USB Type-C Wi-Fi 7 ATX Anakart

İŞLEMCİ
Intel Core i9 14900KS 3.20 Ghz 24 Çekirdek 68MB 1700p 10nm

RAM
Corsair Dominator Titanium RGB 48GB (2x24GB) 7000MHz CL36 Intel XMP 3.0 DDR5 Beyaz Ram

KASA
Lian Li O11 Vision Beyaz Mid-Tower E-ATX Gaming (Oyuncu) Kasa

İŞLEMCİ SOĞUTUCU
Asus Rog Ryujın III 360 Argb White Edition İşlemci Sıvı Soğutucu

KASA FANI
4x Lian Li UNI FAN SL120 V2 1x120mm Beyaz RGB KASA FANI

GÜÇ KAYNAĞI
Asus ROG Thor ROG-THOR-1200P2 1200 W Power Supply

SSD
Corsair 1TB MP700 PCIe 4.0 GEN5 Okuma 9500MB-Yazma 8500MB M.2 SSD (CSSD-F1000GBMP700R2)

@egecabbar sizce bu nasıl ?

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271

Beklemezdim ben olsam burası tr fiyatlar yüksek olacaktır 7950x3d RTX 4090 size uzun yıllar yetecektir çocuğunuza bile miras kalır 😃 Asus Thor pahalı olduğu için tercih edilmiyor bizim iki sistem de de Asus kullandık evet gerçekten kaliteli ona diyecek tek laf yok içindeki devre komponentleri çok iyi soğutma sistemine sahip ama dediğim gibi fiyatları epey yüksek olduğu için tercih edilmiyor bir sistem dah yapmıştım bu da üst seviye idi onda da fsp kullandık buyurun aşağıda var üst seviye sistemlerde dengeli kaliteli parça seçimi çok büyük arz ediyor bence beklemeyin ya alın daha yeni topladım bu sistemleri millet 150/200 bin TL yatırdı kötü mü oldu tabiki hayır hâlâ 3080 ler / 3090 lar büyük işlerin altından kalkıyor iken 4090 lar çok daha büyük işler yapacaktir şüpheniz olmasın detaylıca destek olmamı isterseniz bana Instagram dan dm den yazabilirsiniz buradan bildirim gelmiyor ve ben çok bakamıyorum şimdiden güzel bir sistem sizi bekliyor bütçenizi göz önünde bulundurunca

Fsp PSU lu üst seviye sistem daha doğrusu bu PSU benim seçimim değildi ben ATX 3.0 olanı atmıştım çocuk yanlış almış 😃

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094
EKRAN KARTI
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 OC WHITE 24GB GDDR6X 384 Bit DLSS 3 Ekran Kartı

ANAKART
ASUS ROG MAXIMUS Z790 FORMULA Soket 1700 Intel Z790 DDR5 8000MHz PCIe 5.0 TB4 USB Type-C Wi-Fi 7 ATX Anakart

İŞLEMCİ
Intel Core i9 14900KS 3.20 Ghz 24 Çekirdek 68MB 1700p 10nm

RAM
Corsair Dominator Titanium RGB 48GB (2x24GB) 7000MHz CL36 Intel XMP 3.0 DDR5 Beyaz Ram

KASA
Lian Li O11 Vision Beyaz Mid-Tower E-ATX Gaming (Oyuncu) Kasa

İŞLEMCİ SOĞUTUCU
Asus Rog Ryujın III 360 Argb White Edition İşlemci Sıvı Soğutucu

KASA FANI
4x Lian Li UNI FAN SL120 V2 1x120mm Beyaz RGB KASA FANI

GÜÇ KAYNAĞI
Asus ROG Thor ROG-THOR-1200P2 1200 W Power Supply

SSD
Corsair 1TB MP700 PCIe 4.0 GEN5 Okuma 9500MB-Yazma 8500MB M.2 SSD (CSSD-F1000GBMP700R2)

@egecabbar sizce bu nasıl ?
Gen 5 SSD çok boş bir şey. Attığım model ile sizin attığınız model arasındaki hız farkını hissetme ihtimaliniz yok desem yeridir. Attığınız model 7000TL attığım model 3000TL. Paranızı çöpe atmayın derim. Güç kaynağı gene mantıklı bir seçim denemez. Attığım daha doğru olur. Soğutucu olarak ekranlı bir şey istiyorsanız diyeceğim yok. Aynı işlevi gören 4000TL bandında da soğutucular var. Ram olarak şu çok daha doğru olur
DDR5 de 6000mhz 6400mhz üstüne çıkmak hiç bir zaman fiyatına değmeyecek zaten. Onun dışında yüksek MHz lerde sorunlarda yaşanabiliyor. Attığınızdan daha ucuza 64gb varken ona bakmak pek doğru olmaz. Anakart ve işlemciye yorum yapmıyorum. Kürşat hocam AMD daha doğru olur demiş çünkü. Ama İntel olacaksa 15. nesil beklenmeli veyahut 14900ks tercih edilmemeli. Çok fazla ısındığı için performans kaybı yaşanıyor ve gereksiz pahalı oluyor bu yüzden 13900kf veya 14700kf tarzı bir şey tercih etmek daha doğru olabilir.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271
Şunu da söylemek istiyorum 192gb 6600mhz ram Intel sistemde dram sorunu yaşadık anakart ram ve işlemci MHz olarak uyuşmadi ddr5 sistemlerde çok yüksek MHz ve 4 slotun hepsi dolu olunca yüksek MHz lerde bazen çalışmıyor bilginiz olsun dedim ya denge işi çok önemli üst seviye sistemlerde her detay önemli misal fan kullanacaksın ekstra bu fanların tek noktadan tek kontrol mekanizması ile kontrol edilmesi lazım çok fazla detay var çok iyi araştırma yapın hatta işlemci soket koruyucu blok bile alınması lazım 500tl bişey ama üst seviye sistemlerde kullanılması gereken bir parça bana göre

KS

Bugracan1903

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Şunu da söylemek istiyorum 192gb 6600mhz ram Intel sistemde dram sorunu yaşadık anakart ram ve işlemci MHz olarak uyuşmadi ddr5 sistemlerde çok yüksek MHz ve 4 slotun hepsi dolu olunca yüksek MHz lerde bazen çalışmıyor bilginiz olsun dedim ya denge işi çok önemli üst seviye sistemlerde her detay önemli misal fan kullanacaksın ekstra bu fanların tek noktadan tek kontrol mekanizması ile kontrol edilmesi lazım çok fazla detay var çok iyi araştırma yapın hatta işlemci soket koruyucu blok bile alınması lazım 500tl bişey ama üst seviye sistemlerde kullanılması gereken bir parça bana göre
işlemci soket koruyucu blok diye birşey olduğunu ilk defa sizden öğrendim :D tabıkı üst seviye bir sistem topluyoruz cebimizi yakıyor 3üne 5ine bakmamak lazım böyle ufak şeylerde ki uzun süre götürsün istiyorum eskı sıstemım gibi peki
7950x3d RTX4090 ı tercih ettik bunlara eşlik edebilecek bileşenleri de söylermisiniz mesela kasa ıcın cok fazla tercih var fakat Lian li O11 vision u beni çok etkıledi kasalarda hava akışı önemli en cok sanırım bunun hava akısı nasıl olur güzel görünecek diyede performansından en ufak bır kayıp bile versin istemiyorum sistem

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094
işlemci soket koruyucu blok diye birşey olduğunu ilk defa sizden öğrendim :D tabıkı üst seviye bir sistem topluyoruz cebimizi yakıyor 3üne 5ine bakmamak lazım böyle ufak şeylerde ki uzun süre götürsün istiyorum eskı sıstemım gibi peki
7950x3d RTX4090 ı tercih ettik bunlara eşlik edebilecek bileşenleri de söylermisiniz mesela kasa ıcın cok fazla tercih var fakat Lian li O11 vision u beni çok etkıledi kasalarda hava akışı önemli en cok sanırım bunun hava akısı nasıl olur güzel görünecek diyede performansından en ufak bır kayıp bile versin istemiyorum sistem
Eğer hava akışı iyi olsun diyorsanız mesh bir kasa tercih etmek daha doğru olur. Cam bir kasa istiyorsanız Phanteks NV5 olabilir veya farklı modeller olabilir cam olarak. Deepcool markasının kasaları falan var vesayre. Görsel zevkinize kalmış o biraz. Kasa dışındaki parçalarıda attım onlara bakabilirsiniz.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271
Siz maksimum bütçeyi bana söyleyin akşam ben detaylıca analiz yapıp atarım size ama bana mutlaka Instagram dan yazın yoğunluktan unutuyorum bazen ve forumdan bildirim de gelmiyor bana

rkaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
1000 3000 ve 5000 serisi yani tek sayılı ekran kartı serileri performans serisi hocam. O yüzden dediğin gibi 2025 i beklemeni tavsiye ederim. Ayrıca 5000 serisi ekran kartlarında cuda çekirdeği ve işlem anlamında efsane değişimler bekleniyor. 4000 serisi kartlara oranla çok yüksek performans sergileneceği söyleniyor. Teknoloji her geçen gün iyileşiyor. Ayrıca yeni nesil işlemcilerle de işlemci ekran kartı entegrasyonu daha stabil olacak. O yüzden bu kadar para harcayıp 2 sene sonra çöpe atmayın. 10 yıl öncesine nazaran şuan teknoloji çok daha iyi yerlere gittiği için 2025 yılının en geç mart ayında hem işlemci hem ekran kartı anlamında istediğiniz sistemi dizersiniz.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
425
14900KS alıyorsanız ,soğutucuyu 420 mm den aşağı düşürmeyin . Yoksa 360 mm soğutucu ile frekans düşüp ,performans alamazsınız.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271
14900KS alıyorsanız ,soğutucuyu 420 mm den aşağı düşürmeyin . Yoksa 360 mm soğutucu ile frekans düşüp ,performans alamazsınız.

14900ks ile nzxt 360mm kullandık hiçbir sıcaklık sorunu yaşamadık millet bazen abartıyor ortam koşulları kullanılan programların neler olduğu kasa modelinin ne olduğu vs vs çok etken var ama 360mm gayet yeterli olacaktır

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,271

168 bin TL

Çok daha üst seviye parçalar da seçilir kasa olarak çok çeşit var istediğini seçebilirsin

Kasa olarak bu da olabilir aynı kasa ile sistem topladım öndeki ekranı çok kullanışlı 😃 değişik bir kasa

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,094

168 bin TL

Çok daha üst seviye parçalar da seçilir kasa olarak çok çeşit var istediğini seçebilirsin

Kasa olarak bu da olabilir aynı kasa ile sistem topladım öndeki ekranı çok kullanışlı 😃 değişik bir kasa

Güç kaynağı ve ssd şunla değişirse daha hoş olur
O anakartta asla 16k etmez desem yeridir herhalde.
Onun dışında çok güzel olmuş

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri