Soru 2000 Euro Civarı Sistem Sizce Nasıl

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemci
Ryzen 9 7950x3D
Ekran Kartı
XFX MERC RX 7800XT 16 GB
Herkese merhaba, aşağıda kurmayı düşündüğüm sistemin bileşenlerini paylaştım. Çoğunlukla AMD R9 serisinin daha iyi olduğunu okuduğum için bu sisteme göre toplamak istiyorum. İlk defa sistem toplayacağım bu nedenle olası hata payımı azaltmak istiyorum. Sistemin uyumlu olup olmadığını veya değiştirmem gereken parçalar var mı, hangisi ile değiştirsem daha iyi olur gibi tavsiyelerinize açığım.

Bugüne kadar hep çok yavaş bilgisayarlar kullandım, dosya açmak bile bazen çıldırtabiliyor, YouTube videolarında dua ediyorum takılma olmasın diye. Bu nedenle yılların öcünü alır gibi bir sistem kurup beni üzmemesini istiyorum. Bütçeyi 2000 Euro civarı belirledim ancak ekstra harcama gerekirse birkaç ay daha biriktirip bütçeyi yükseltebilirim.

Sistemi hem yeni çıkanlar da dahil olmak üzere oyun oynamak hem de VS Code, Illustrator vs. kullanmak için kuracağım, yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• stm1.png
    stm1.png
    56.5 KB · Görüntüleme: 17
  • stm2.png
    stm2.png
    42.1 KB · Görüntüleme: 17

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
931
Sistem kötü değil fakat fiyatı pahalı olan ürünler var. 7950x3d ye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum 7800x3d işinizi görecektir. Hangi ülkede yaşıyorsunuz veya hangi link üzerinden sistemi kurduğunuzu atarsanız oradan bakarak yardımcı olabiliriz.

KS

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Cevap için öncelikle teşekkür ederim. Almanya'da yaşıyorum, linki paylaşıyorum.

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
ege arkadaşımda dediği gibi oyun için alıyorsanız 7800x3d fazlasıyla yetecektir pahalı bileşenlere yönelmeye gerek yok

KS

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ege arkadaşımda dediği gibi oyun için alıyorsanız 7800x3d fazlasıyla yetecektir pahalı bileşenlere yönelmeye gerek yok
Cevabınız için teşekkür ederim. Sadece oyun için kullanmayacağım ama dediğiniz gibi de sistemi kurabilirim. Benim icin önemli olan, ilk defa sistem kuracağımdan bileşenlerin birbiriyle uyumlu olup olmadığı. Sorun yaşarsam nasıl çözeceğimi bulmam uzun sürecektir. Bu nedenle uyumlarıyla ilgili de yorum yapabilir misiniz?

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Cevabınız için teşekkür ederim. Sadece oyun için kullanmayacağım ama dediğiniz gibi de sistemi kurabilirim. Benim icin önemli olan, ilk defa sistem kuracağımdan bileşenlerin birbiriyle uyumlu olup olmadığı. Sorun yaşarsam nasıl çözeceğimi bulmam uzun sürecektir. Bu nedenle uyumlarıyla ilgili de yorum yapabilir misiniz?
şuan için bileşenlerde uyumsuzluk yok render vs da varsa size ona göre önerelim isterseniz? geçen hafta almanyada olan arkadaşıma 2k euroya 7900xtx li sistem topladım 360mm sıvı soğutama dahil dilerseniz bütçe ve kullanım amacını paylaşın yardımcı olalım

KS

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
şuan için bileşenlerde uyumsuzluk yok render vs da varsa size ona göre önerelim isterseniz? geçen hafta almanyada olan arkadaşıma 2k euroya 7900xtx li sistem topladım 360mm sıvı soğutama dahil dilerseniz bütçe ve kullanım amacını paylaşın yardımcı olalım
Pcyi gelecek dönem web tasarımı, python ve c# projeleri icin kullanacağım. Sıklıkla oyun da oynayacağım, bu nedenle oyunlarda kasma yaşamak istemediğim bir sistem olmasına dikkat ettim. Pc icin bütçem şu an 2000 euro, eger bileşenleri değiştirmem gerekirse ay ay 400 euro daha ekleyebilirim.

Bir de çok kararsız kaldığım nokta XFX yerine baska bir markaya yönelip yönelmemek oldu. Markalar arasında çok büyük bir fark var mı yoksa XFX de gayet iyi kullanilabilir mi?

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Pcyi gelecek dönem web tasarımı, python ve c# projeleri icin kullanacağım. Sıklıkla oyun da oynayacağım, bu nedenle oyunlarda kasma yaşamak istemediğim bir sistem olmasına dikkat ettim. Pc icin bütçem şu an 2000 euro, eger bileşenleri değiştirmem gerekirse ay ay 400 euro daha ekleyebilirim.

Bir de çok kararsız kaldığım nokta XFX yerine baska bir markaya yönelip yönelmemek oldu. Markalar arasında çok büyük bir fark var mı yoksa XFX de gayet iyi kullanilabilir mi?
XFX kullanılır fakat modelleri var onlarda önemli örneğin merc swift Quick gibi bunlarda önemli daha iyi bir markaya yönelebilirsiniz tercihen asus tuf varsa asus rog sapphire nitro gibi

KS

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
XFX kullanılır fakat modelleri var onlarda önemli örneğin merc swift Quick gibi bunlarda önemli daha iyi bir markaya yönelebilirsiniz tercihen asus tuf varsa asus rog sapphire nitro gibi
Sapphire Nitro+ rx7800xt ile değiştirdim. Teşekkür ederim.

furkangorur

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
böyle bir sisteme 1080p olmaz. 2K monitör tercih ediniz.

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
356
2000 euro para değil düşünme al geç

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
931
Günaydınlar
Bu şekilde bir sistem yaptım sizin yaptığınız sisteme bakarak. İşlemci olarak 7950x3d ye gerek olmadığını düşündüğüm için 7800x3d seçtim. Anakart olarak biraz daha üst seviye bir şey seçtim. Rame çok para vermişsiniz çok yakın özelliklere sahip bir ram daha ucuza seçtim. SSD olarak çok fark yok fakat daha ucuz olduğu için kc3000 seçtim. Ekran kartı olarak ben bütçe varken nvidia taraftarıyım amd kart istiyorsanız 7900xt veya farklı bir model tercih edebilirsiniz. Kasa olarak aynısı kalsın dedim ve güç kaynağı olarak gene 850w gold+ bir psu seçtim fakat atx 3.0 destekliyor sizin seçtiğinizde yok. Monitör olarak bir model seçmedim fakat o monitör VA panel önermem.
Cevap için öncelikle teşekkür ederim. Almanya'da yaşıyorum, linki paylaşıyorum.

KS

Qkoldev

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
böyle bir sisteme 1080p olmaz. 2K monitör tercih ediniz.
Haklısınız, monitörü değiştireceğim.

Günaydınlar
Bu şekilde bir sistem yaptım sizin yaptığınız sisteme bakarak. İşlemci olarak 7950x3d ye gerek olmadığını düşündüğüm için 7800x3d seçtim. Anakart olarak biraz daha üst seviye bir şey seçtim. Rame çok para vermişsiniz çok yakın özelliklere sahip bir ram daha ucuza seçtim. SSD olarak çok fark yok fakat daha ucuz olduğu için kc3000 seçtim. Ekran kartı olarak ben bütçe varken nvidia taraftarıyım amd kart istiyorsanız 7900xt veya farklı bir model tercih edebilirsiniz. Kasa olarak aynısı kalsın dedim ve güç kaynağı olarak gene 850w gold+ bir psu seçtim fakat atx 3.0 destekliyor sizin seçtiğinizde yok. Monitör olarak bir model seçmedim fakat o monitör VA panel önermem.
Hocam günaydın, emeğiniz icin çok teşekkür ederim, zahmetiniz mahcup etti. Seçtiğiniz sistemi fazlasıyla beğendim, sipariş oluşturacağım. Nvidia önerinizi dikkate alıp değiştireceğim sanırım.

Cevabım geciktiği için kusura bakmayın, gece mesaisinde çalışıyordum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri