Soru 21.09.2023 - Max 20K - Telefon Önerileriniz Nedir ?

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Öncelikle hayırlı günler dilerim. Müsait zamanlarımda telefon araştırdım bu 2 hafta içinde bir telefon alacağım fakat ne yazık ki çok kararsız kaldım bana yardımcı olabileceğiniz düşündüm çok şükür anca yazma fırsatı bulabildim. Sorularım bir kaçı aşağıda belirtildiği gibidir;

1-) Yenilenmiş telefon almalı mıyım ? Aranızda alıp memnun olan veya sorun yaşayan var mı ?
2-) Yurt dışı telefon alınır mı ? Yurt dışı telefon alıp IMEI attırmak mantıklı mı ?

Iphone düşünüyordum fakat 0 modellerini fiyatlardan ötürü es geçtim. Yenilenmiş ve 2.el telefonlarına baktım fiyatları yine +-38 civarlarından inmiyor. İphone olmuyorsa Samsung'a yöneldim android için Samsung'dan başka model pek sıcak bakmıyorum özellikle Çin'in telefonlarına, Büyük ekran tercihim fakat fiyattan dolayı zaruri bir cayma olabilir. Şu zamana kadar araştırdığım telefonların bir kaçı aşağıda belirtildiği gibidir;

1-) ( Yenilenmiş telefon alınabilir güvencesi getirebilirsek eğer taksit yaparak almayı düşünüyorum )
2-) ( 21k fiyat bandında bütçemi en fazla bunun için zorlayabilirim )
3-) ( Global forumlarda orta segment telefonlar için sıklıkla önerilirmiş )
4-) ( Global forumlarda ve sitelerde önerenleri gördüm sıklıkla övülmüş o yüzden radarıma da yakalandı siz bu telefon hakkında ne düşünüyorsunuz ? )

Şimdiden yardımlarınız, cevaplarınız ve vakit ayıran herkese teşekkürlerimi sunarım.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,113
Öncelikle hayırlı günler dilerim. Müsait zamanlarımda telefon araştırdım bu 2 hafta içinde bir telefon alacağım fakat ne yazık ki çok kararsız kaldım bana yardımcı olabileceğiniz düşündüm çok şükür anca yazma fırsatı bulabildim. Sorularım bir kaçı aşağıda belirtildiği gibidir;

1-) Yenilenmiş telefon almalı mıyım ? Aranızda alıp memnun olan veya sorun yaşayan var mı ?
2-) Yurt dışı telefon alınır mı ? Yurt dışı telefon alıp IMEI attırmak mantıklı mı ?

Iphone düşünüyordum fakat 0 modellerini fiyatlardan ötürü es geçtim. Yenilenmiş ve 2.el telefonlarına baktım fiyatları yine +-38 civarlarından inmiyor. İphone olmuyorsa Samsung'a yöneldim android için Samsung'dan başka model pek sıcak bakmıyorum özellikle Çin'in telefonlarına, Büyük ekran tercihim fakat fiyattan dolayı zaruri bir cayma olabilir. Şu zamana kadar araştırdığım telefonların bir kaçı aşağıda belirtildiği gibidir;

1-) ( Yenilenmiş telefon alınabilir güvencesi getirebilirsek eğer taksit yaparak almayı düşünüyorum )
2-) ( 21k fiyat bandında bütçemi en fazla bunun için zorlayabilirim )
3-) ( Global forumlarda orta segment telefonlar için sıklıkla önerilirmiş )
4-) ( Global forumlarda ve sitelerde önerenleri gördüm sıklıkla övülmüş o yüzden radarıma da yakalandı siz bu telefon hakkında ne düşünüyorsunuz ? )

Şimdiden yardımlarınız, cevaplarınız ve vakit ayıran herkese teşekkürlerimi sunarım.
Nothing Phone bence bir tık abartı samsung a54 e bakabilirsin iyi telefondur

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Nothing Phone bence bir tık abartı samsung a54 e bakabilirsin iyi telefondur
Iphone 7 kullanıcısıyım artık telefonumun ömrü doldu ne yazık ki bana artık yeterli gelmiyor yanında da bir çok teknik sorun cabası. Peki sizce S22 için limitimi zorlamalı mıyım ? S22 için değer mi ? Uzun ömürlü kullanmayı düşünüyorum A54 5 yıl bunun garantisini veriyor S22 içinde çok fark olacağını düşünmüyorum ama bilemedim

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,113
Iphone 7 kullanıcısıyım artık telefonumun ömrü doldu ne yazık ki bana artık yeterli gelmiyor yanında da bir çok teknik sorun cabası. Peki sizce S22 için limitimi zorlamalı mıyım ? S22 için değer mi ? Uzun ömürlü kullanmayı düşünüyorum A54 5 yıl bunun garantisini veriyor S22 içinde çok fark olacağını düşünmüyorum ama bilemedim
S22 ye gerek yok gibi ya şahsen j7 yi 6 yıl kullandim

iWexlyn

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Hocam öncelikle ilk sorunuza cevap vereyim. Yenilenmiş telefon ben alma taraftarı değilim. Daha önce alıp kullanmadım fakat elektronikte genel olarak sıfır ürün alma taraftarıyım. Yurtdışı ürün alıp IMEI attırabileceğin modeller daha çok Xiaomi oluyor. Markayı sevmiyorum o yüzden ben olsam almazdım.

Telefonlara gelecek olursak, telefondan beklentin neler ? Genel olarak ne için kullanacaksın telefonu bunlar önemli. A54 güzel telefon evet fakat işlemcisi Exynos olduğu için beni soğutuyor telefona karşı. Tabi şu ana kadar forumlarda işlemci bazlı kötü bir yoruma rastlamadım doğru düzgün. Belki de bu sefer sorunsuz stabil bir performans sağlıyordur.

S serisi Samsung'un en iyi modellerinin olduğu seri zaten. S22 Ultrayı yenilenmiş olarak almayı düşündüğün için hesaba katmıyorum. A54'e göre kamera performansı ve işlemcisi daha iyi. Fakat s22'de batarya problemi var. Alacağın ekran süresi a54'e göre daha az olacaktır. Eğer ki telefonda oyun oynamayı seven biriysen s22 seni üzer.

Kamerası iyi olsun ve gündelik kullanımda işimi görsün kafasındaysan ben olsam s22'yi tercih ederdim. Fakat arada da olsa oyun oynarım, kamerası da fena bir performans vermesin dersen a54 alırdım. (Nothing Phone 1 alınmaz).

Fakat şunu da belirtmek gerekir A54 tasarım anlamında inanılmaz kötü. Ekran gövde oranı ve çentik sanki 2018-19'da alınmış bir telefon havası veriyor. Arka tasarımı hoşuma gidiyor telefonun ama ön kısım vasat. Şimdiden hayırlı olsun hocam neye karar verirseniz :)

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Telefondan beklentim daha çok genel günlük kullanım oynadığım oyunlardan kasıt Clash Of Clans veya okey olur video izleme süresi, ekran süresi benim için önemli belli bir saatten sonra sadece elimin altında bu telefon olacak çünkü söylediklerime ek sizinde bunun dışında önermek istediğiniz telefonlar varsa duymaktan memnun olurum

mert.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
51
Telefondan beklentim daha çok genel günlük kullanım oynadığım oyunlardan kasıt Clash Of Clans veya okey olur video izleme süresi, ekran süresi benim için önemli belli bir saatten sonra sadece elimin altında bu telefon olacak çünkü söylediklerime ek sizinde bunun dışında önermek istediğiniz telefonlar varsa duymaktan memnun olurum
Dostum anladığım kadarı ile telefonu benim gibi kullanıyorsun. Genellikle instagram ve youtube kullanıyorsun gibi geldi. Eğer bütçeni s22 ultra civarına çıkarabilme gibi bir imkanın var ise kesinlikle s23 veya s23 plus tavsiye ederim. Özellikle s23 gayet dengeli ve performanslı bir cihaz. Senin için tek eksisi ekranı biraz küçük. Onun dışında çok iyi cihaz olduğunu düşünüyorum. Şayet ilk başta dediğim gibi paran varsa ve vermeye değer görüyorsan s23+ modelini tercih ederek ekranı büyütmüş olup bu sorunu da halletmiş olursun. Tekrar söylüyorum, kullanımımız ve isteğimiz benzer olduğu için ben olsam fiyat performans olarak ( yani verdiğim paraya karşılık aldığım verim) s23'ü o bantta tek geçerdim. Tavsiyem bu iki modeli de listenize alıp araştırmanız olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir. ( Bu arada s23 alacak olursanız 256 gb olan modeli almanızı öneririm. 128 olanında depolama biçimi ufs 3.1 , 256 da ise ufs 4.0)

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
S23+ tercihim olabilirdi fakat fiyatı beni üzüyor ne yazık ki imkanım yeterli olsaydı tam ihtiyacım olan bir telefon diyebilirdim belki A54'e işlemcisinden dolayı pek içim sinmedi fiyatı uygun ama fiyatların bu seviyelerde olması çok can sıkıcı telefonum yeterli olsa Iphone 7'den devam edebilirdim gerçekten ama ne yazık ki :-(

iWexlyn

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
S23+ tercihim olabilirdi fakat fiyatı beni üzüyor ne yazık ki imkanım yeterli olsaydı tam ihtiyacım olan bir telefon diyebilirdim belki A54'e işlemcisinden dolayı pek içim sinmedi fiyatı uygun ama fiyatların bu seviyelerde olması çok can sıkıcı telefonum yeterli olsa Iphone 7'den devam edebilirdim gerçekten ama ne yazık ki :-(
Hocam s22 alman daha sağlıklı o zaman. Çok uzun saatler geçirmediğin sürece s22'nin bataryası da 1 günü çıkarır. Kamera senin için bir kriter değilse Poco F5 de iyi bir tercih olur.

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
s22 ve s21 de batarya sorunu yaşarsın tavsiye etmem.Batarya önemli dersen a34 bakabilirsin.Onun bi üstü a54 bakabilirsin
video çok sorun değil dersen honor 90 a bakabilirsin.Onun dışında yeni çıkan realme 11pro+ var geçen inceledim vatanda güzel telefona benziyor.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kanaatim bu bütçe aralığında, A54 almak daha mantıklı gibi duruyor. Yeni fikirler, tavsiyelerde bulunacak arkadaşlarda olabilir diye onların da önerilerini değerlendirebilmek için 1-2 gün daha bekledikten sonra radarıma başka telefon girmez, kararım değişmez ise A54 alacağım.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
A54 sipariş ettim elime geldi telefonu kurdum kendime göre ayarladım yıllardır İphone kullanınca android kullanması bir garip oldu kısa zamanda alışırım diye düşünüyorum. 7-10 ay geçtikten sonra uzun kullanım deneyimlerimi burada paylaşmayı düşünüyorum.

İlk izlenimlerimden bahsetmek gerekirse;
Android telefonlarda sevmediğim şey bir çok uygulama yüklü geliyor olması ve bu uygulamaları benim kullanmıyor olmam (Tiktok, Facebook, Cand Crush, vb.) ve ayrıca 2 tane sms uygulaması var telefonda buna neden gerek duyulmuş bilmiyorum biri telefona ait diğeri samsung ek yazılımı gibi bir şey. Samsung'un çok fazla uygulaması var, bir çoğunu belki telefon kullanıyor olabilir bilmiyorum artık. Doku hissiyatı güzel tabi ben Iphone 7'den geçtiğim için güzel geliyor olması normal olabilir. Kılıf vb aldım lakin telefonu kurarken o bu güncelleme uygulama derken telefon sanki ele hafif ısı veriyor gibi. Kılıf ile beraber kullandığımda bu deneyimde bir değişim olurmu zamanla göreceğiz. Bunların dışında gözüme batan farklı birşey olmadı fiyatına göre memnun kalacağımı düşünüyorum. Çok param olsaydı tabiki Iphone alırdım ama ayağını yorganına göre uzatmak isteyenler için güzel telefon gibi duruyor.

Yardım eden herkese teşekkürlerimi sunarım sağlıklı mutlu bir hayat dilerim sağlıcakla kalın.

iWexlyn

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
A54 sipariş ettim elime geldi telefonu kurdum kendime göre ayarladım yıllardır İphone kullanınca android kullanması bir garip oldu kısa zamanda alışırım diye düşünüyorum. 7-10 ay geçtikten sonra uzun kullanım deneyimlerimi burada paylaşmayı düşünüyorum.

İlk izlenimlerimden bahsetmek gerekirse;
Android telefonlarda sevmediğim şey bir çok uygulama yüklü geliyor olması ve bu uygulamaları benim kullanmıyor olmam (Tiktok, Facebook, Cand Crush, vb.) ve ayrıca 2 tane sms uygulaması var telefonda buna neden gerek duyulmuş bilmiyorum biri telefona ait diğeri samsung ek yazılımı gibi bir şey. Samsung'un çok fazla uygulaması var, bir çoğunu belki telefon kullanıyor olabilir bilmiyorum artık. Doku hissiyatı güzel tabi ben Iphone 7'den geçtiğim için güzel geliyor olması normal olabilir. Kılıf vb aldım lakin telefonu kurarken o bu güncelleme uygulama derken telefon sanki ele hafif ısı veriyor gibi. Kılıf ile beraber kullandığımda bu deneyimde bir değişim olurmu zamanla göreceğiz. Bunların dışında gözüme batan farklı birşey olmadı fiyatına göre memnun kalacağımı düşünüyorum. Çok param olsaydı tabiki Iphone alırdım ama ayağını yorganına göre uzatmak isteyenler için güzel telefon gibi duruyor.

Yardım eden herkese teşekkürlerimi sunarım sağlıklı mutlu bir hayat dilerim sağlıcakla kalın.
Hocam hayırlı olsun güzel günlerde kullan :)

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Telefonu aldığımdan bu zamana kadar üstünden yaklaşık 5 ay geçti bunun üzerine kullanıcı deneyim ve tecrübelerimi burada da paylaşmak istedim.

Öncellikle tasarım kısmına değinmek gerekirse, Samsung'un üst segment telefonlarına yakın bir tasarımı var ekran gövde oranı beni tatmin edecek boyutta S23 gibi telefonlar benim için küçük kalıyordu.

Telefonu kılıf ile kullandım şuan kılıfsız kullanıyorum çünkü kılıf taktığım zaman tabiki telefonu biraz daha kalınlaştırıyor ve telefon tutuş olsun kullanımı olsun inanın kılıfsız kullanınca farklı telefon kullanıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz en azından ben öyle hissettim bundan dolayı kılıfı çıkardım arka ve öne koruyucu cam taktırdım lens kısmına ise bir koruyucu taktırmadım. Şu haliyle kullanmak beni daha tatmin ediyor açıkçası.

Donma kasma vb yazılım donanım hatasıyla karşılaşmadım. Telefonda çok vakit geçiriyorum hızlı şarj çok iyi kesinlikle şarj hızlı ve bundan memnunum. Batarya daha uzun kullanmak için yazılımsal olarak %85'e kadar şarj et seçeneği var ben onu kullanıyorum telefonun bataryası %85'de akşam ben eve gelene kadar götürüyor batarya kısmından da memnunum. Gün içi aşırı aktif kullandığım zamanlar tabi ki şarj etmek durumunda kalıyorum ben bunu ihtiyacıma göre ayarlıyorum tabi

Kamera çok ilgi alanım değil ama bence tatmin edici güzel fotoğraflar çekiyor.

Oyun performansı için çok iddalı konuşamam çünkü oynadığım oyun Clash of Clans veya Brawl Stars onun dışında öyle oyun oynamıyorum bu ikisi için diyebilirim ki şarjı iyi gidiyor telefonun ısındığı da olmadı gayet makul.

Ses gayet yeterli ve güçlü

Ekran parlaklığı gayet tatmin edici oradan da bir şikayetim olmadı

Benim tek haz etmediğim konu home screen tam kendi istediğime göre düzenleyemiyorum o konuda biraz takıntılıyım İOS'da home screen düzeni çok iyi fakat orjinal home screen düzeni çok kötü ve rahatsız edici ayrıca kullanmadığım uygulamalarında yüklü olması da sevmediğim kısımlarından ama bu tüm android telefonlarda böyle o yüzden bunun için yapabileceğim pek bir şey yok

Aklıma gelenleri teker teker değindim hiç bir sıkıntım yok anlattığım gibi eğer almayı düşünenler var ise tabi ki öneririrm bir daha ki değerlendirmemi artık 6 yıl sonra tekrar burada yapmayı düşünüyorum asıl merak ettiğim bu telefonu makul şekilde ne kadar uzun süre kullanabileceğim bunu da zamanla öğreneceğim. Hedefim 5-6 yıl kullanmak zorlayabilirsem belki 7 ama çok zorlama olur herhalde oda :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri