2700x sıcaklık sorunu

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
selam beyler, 2 gundur kullanmakta oldugum ryzen 7 2700x cok fazla ısınıyor, oyunlarda 80-90 derece hatta 95 dereceyı gormekteyım, msı afterburner ve aıdı64 ıle bakıyorum, sıkıntılı bır durum gıbı geldı

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
RE: 2700x

Çok. Zaten işlemcinin max. sıcaklık değeri 85 derece.
 Kasayı ne aldınız. Kaç fan var.

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
corsair x470 onde 1 adet 160lık sanırım olcmedım arkada 1 adet 12 lik

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bu sıcaklık sorunu yenimi oldu önceden var mıydı? 1 adet kasa fanı çok kötü bir hava akışı içerisi için. Minimum 1 fan içeri hava çekmeli bir fan arkadan sıcak havayı tahliye etmeli. Temel sebep ilk olarak bu görünüyor ancak yeni oldu ise bu sorun başka bir sebep bu soruna yol açmış olabilir. İşlemcinizde O.C. işlemi yoksa bu sıcaklıkların birden artması normal değil.

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
2 gun once topladım kasayı stabılde dururken 50 derece oyuna gırınce 80 90 kadar cıkıyor şuan pc kapatıp ıslemcı fanı uzerınde bır tus gormustum low hıgh diye onu high alıp tekrar test edıcem

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
darklachkla' Alıntı:
2 gun once topladım kasayı stabılde dururken 50 derece oyuna gırınce 80 90 kadar cıkıyor  şuan pc kapatıp ıslemcı fanı uzerınde bır tus gormustum low hıgh diye onu high alıp tekrar test edıcem

Anladım muhtemelen kasa içindeki 1 FAN sıcak havayı kasa içinde bırakıyor bu yüzden sıcaklık sorunu yaşıyorsunuz FAN adedini arttırarak 10 derece kadar aşağı çekebilirsiniz sıcaklığı tabi bu bulunduğunuz odanın sıcaklığına da bağlı bir durum.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Hıgh yaparsan biraz soğur,ama ses olabilir.
Kasanda 2 tane fan var. Öne bi adet daha ilave et. İçeriye üflesin.

Tüm bunların sonucunda çok memnun edici bi düşme olmazsa,orta şeker, ucuz yollu bi hava soğutma,işi bitirir.

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
şuan eskı  kasadan bı fan soktum, ortadakı buyuk fanı yukarı cektım, kasadan cıkan 120 lık fanı ortaya taktım, buyuk fan tam ıslemcının karşısında duruyo diğeri ekran kartına bakıyor, ancak ekran kartı fanları hiç çalışmıyo ::( benim düşüncem ya soğutucu ile alakalı yada işlemci, gene fayda etmes ise eski pc deki özel soğutucu vardı, ocz nib bi modeli onu takıp deneyecem, birde one taktıgım fanı su sogutucu fanı gırısıne takmısım calısıyor ama sıkıntı olur mu

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Taktığın fan çalışıyorsa ,bırak kalsın,mahzuru yok.

E.kartının fanları belli bi dereceye gelmeden çalışmayan tipdir,kesinlikle.
Esk pc nın soğutucusu büyük ihtimal ryzene uymaz ,bağlantı olarak. Yine de,marka ve model,ni biliyorsan,yaz.

Ama hıghde ki durum nasıl oldu.

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
şuan dediğin gibi gürültülü alışıyor  rpm 4000 lere cıkıyor ama yaptığım değişiklik 20 derece fark etti 70 lerde geziyor şuan

ama rahatsız edici bir fan sesi var şuan high yaptığımı tekrar low çekicem bide oyle bakam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Fan adedini arttırıp hava akışını kasa içinde arttırmanız gerekecek gibi yada soğutucu değiştirmeniz gerekecek iki yöntemde aşağı yukarı aynı paraya denk gelir. Eğer bütçe ayırabilirsen belirt yardımcı olalım FAN yada soğutucu konusunda.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
darklachkla' Alıntı:
şuan dediğin gibi gürültülü alışıyor  rpm 4000 lere cıkıyor ama yaptığım değişiklik 20 derece fark etti 70 lerde geziyor şuan

ama rahatsız edici bir fan sesi var şuan high yaptığımı tekrar low çekicem bide oyle bakam

Low da pek işe yaramıyacak sanırım.

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
başkan low aldım msı afterburner 70 lerde gezıo aıdı64 60 larda gezıyo buyuk fanı ıslemcının karşısına alınca baya fark ettı , hadi bakalım kurtardık bunu da

KS

darklachkla

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Başkan youtube da izledim daha önce msi frozer xl tanıtmışsınız , eğer sıcaklık sorun olursa bunu almayı planlıyom :) faydası olur gibi gelsi, sizce ne kadar değişiklik fark eder
Akşam eve geçince eski kasadaki fanları söküp her yeri dolduracam eğer ses yapmaya devam ederse can sıkıcı olur, eski pc de ocz fan takılıydı hiç ses gelmezdi sadece oyunan girince ekran kartından ses gelirdi şimdide ekran kartı hiç ısınmıyo işlemci ısınıyo

Videonun tamamını izledim yok artık dedim 55 derece geçmiyo nerdeyse, fan ayatlatı da çok guzel yukarı aşşağı gidiyor ben bunu alırım  :D

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
met 61' Alıntı:
Beni kasttettiysen, O video benim değiil. Frozer XL ,en düşük 400 tl  ye yakın fiatlar gördüm. Hiç gerek yok.
 Şu fazla bile,
https://www.sinerji.gen.tr/fsp-wind...-fan-intel-amd-uyumlu-hava-sogutucu-pmu408435

Dah a  ucuz ama kemikli bi şey dersen;

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=8627

FSP Windale 6 çok çok peforması olan bir soğutucu tam F/P ürünü bir arkadaşım kullanıyor ucuz yollu 120mm sıvı soğutucudan daha iyi soğutması var tavsiye ederim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri