5 GHz ve 2.4 GHz hakkında fikir lazım

Onur Çelik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle İyi Günler

Archer VR300
AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem Router TP linkin bu modemini kullanmaktayım. sorunum şu pc ile modem arası 2 oda var kablo çekmem zor imkansız gibi hatta tüm evi gezicek wifi ortanın bir tık altı ben şimdi 802.11ac 5ghz wifi adaptör almak istiyorum yine tplink marka alırım 100 150 bandında fiyatları var. 5ghz modem wifi paylaşımı ile 5ghz wifi adaptör bağlantısı yapsam pingimde düşme ve internet kullanımımda hız konusunda artma yaşarmıyım? ben modem arası 5ghz evdeki diğerleri 2.4 den bağlansın istiyorum nasıl olur sizce bir değişiklik yaşar mıyım ?

5ghz ve 2.4 ghz hakkında fikirlerinizi bekliyorum hız konusunda baya fark olduğunu söylendi bağlantı oranın 5in daha akıcıymış sanırım. Şimdiden yorum fikir verenlere teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Wifi menziliniz kötüyse ve sinyal zayıf yayılıyorsa ağ adaptörü almanız pek işe yaramaz ki birde ucuz bir fiyat bandı seçmişsiniz oda zaten durumu dahada kötüleştiriyor. Wifi Mehs sistemi alabilirsiniz eve en az 2 modül ile kablosuz ağ kalitesini ve sinyal alanını genişletebilirsiniz. 150-200 TL civarına PC için kablosuz ağ kartı aldığınızda wifi sinyaliniz iyi olur bağlantıda wifi için sorun yaşamazsınız. Bu sistem toplamda ortalama 800 TL fiyatlardan aşağı gelmez. Sadece 2 modül Wifi mesh sistemi 550-600 TL arasından başlıyor.  

Ancak Wifi sistemler asla ama asla kablo ile olan bağlantıdaki kadar düşük ping değerleri vermez.

5GHz ile 2.4GHz arasındaki farklar şunlardır. 5GHz ağlar daha hızlı download ve upload bant genişliğine sahiptir bu yüzden daha hızlı veri yükleyebilir ve indirebilir. Ancak 2.4GHz iletim yani mesafe olarak 5GHz ağlarda daha çok sınır aşabilir. Yani engel aşmakta duvar vs. daha uzak mesafeye ağı daha stabil iletebilir buda 2.4GHz bandının avantajıdır. En büyük 2 fark bunlardır. Zaten bu 2 bağlantı türünde bir sisteminiz varsa duruma göre hangisi işinize gelirse o bağlantı tercih edilebilir.

KS

Onur Çelik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Wifi menziliniz kötüyse ve sinyal zayıf yayılıyorsa ağ adaptörü almanız pek işe yaramaz ki birde ucuz bir fiyat bandı seçmişsiniz oda zaten durumu dahada kötüleştiriyor. Wifi Mehs sistemi alabilirsiniz eve en az 2 modül ile kablosuz ağ kalitesini ve sinyal alanını genişletebilirsiniz. 150-200 TL civarına PC için kablosuz ağ kartı aldığınızda wifi sinyaliniz iyi olur bağlantıda wifi için sorun yaşamazsınız. Bu sistem toplamda ortalama 800 TL fiyatlardan aşağı gelmez. Sadece 2 modül Wifi mesh sistemi 550-600 TL arasından başlıyor.  

Ancak Wifi sistemler asla ama asla kablo ile olan bağlantıdaki kadar düşük ping değerleri vermez.

5GHz ile 2.4GHz arasındaki farklar şunlardır. 5GHz ağlar daha hızlı download ve upload bant genişliğine sahiptir bu yüzden daha hızlı veri yükleyebilir ve indirebilir. Ancak 2.4GHz iletim yani mesafe olarak 5GHz ağlarda daha çok sınır aşabilir. Yani engel aşmakta duvar vs. daha uzak mesafeye ağı daha stabil iletebilir buda 2.4GHz bandının avantajıdır. En büyük 2 fark bunlardır. Zaten bu 2 bağlantı türünde bir sisteminiz varsa duruma göre hangisi işinize gelirse o bağlantı tercih edilebilir.

hmm anladım işimi görücek önerebileceğiniz usb wifi adaptör marka model nedir peki 100 151 demişimti de 250ye kadar esneyebilirim ben bıraz fiyat kıstım sadace modemim tp link yine tplink bir model tercih etmem avantaj sağlar mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri