45.000-60.000 TL 50K F/P Gaming Laptop Önerisi (Ne Istediğimi Detaylandırdım)

BiYardim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Katılım
23 Tem 2023
Mesajlar
12
Tepki
0
İşlemci
Intel i5-i7 12 ve 13.Nesil, AMD de bunların karşılıkları veya üstleri
Ekran Kartı
4060-4080
Merhaba arkadaşlar. Bütçem 50.000 ve bu aralıkta fiyat performans bakımından iyi bir laptop arıyorum, bu yüzden en mantıklısı gaming laptoplar olacaktır diye düşünüyorum. Peşin fiyatına en az 6 taksit olması mühim tabi. Uzun yıllar kullanmak istiyorum doğal olarak. İnternetten biraz bakınınca her marka ve modele, her yetkili servise ciddi ciddi söven birilerine denk geldim. Araştırdıkça kafam iyice karıştı. Monster almayı planlarken monsterdan soğudum mesela, etrafımda memnun kullanıcıları olmasına rağmen. Fakat HXler daha uygun işlemciler de orada genel gözlemlerime göre. Beklentilerimi ve bilgisayar ile yapmak istediklerimi ve yapabileceklerimi de ifade edeceğim, buna göre tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum. Biraz detaylıca yazacağım, gerçekten yönlendirmenize ihtiyaç duyuyorum. Tercih sıralamanıza göre 1,2,3 diye belirterek alternatifli önerilerde de bulunabilirsiniz. Ek olarak bir fikriniz yok ise de en azından bir yorum yapabilirseniz konu güncel kalır bu vesileyle. Zannediyorum pek çok arkadaş da gelip bu konuyu inceliyor olacaktır.

Beklentilerim

-Uzun yıllar kullanabilmek istiyorum. Hem teknolojik hem de malzeme olarak. Yani garanti gidince laptop menteşesi koptuğu için 3-5 bin tl arası bir masrafla karşılaşmak istemiyorum. Yahut optimal garanti süresi biter bitmez ramden tutun da pile kadar sırayla her parçada teker teker sıkıntı çıksın istemiyorum. Şu an emekliye ayırdığım laptopum yüzünden bir pc tamircisi olup çıkmıştım.

-TDW değeri. 140 olursa çok memnun olurum. Ama F/P dediğimiz için 100+ ya da razı olmalıyım sanırım.

-Adaptörün watt değeri sistemin gereksinimlerini karşılamasını istiyorum. Yani eğer sistem 220w a ihtiyaç duyuyorken adaptör 200w kadar ise burada performansım düşecektir yok yere. Bunu istemiyorum. Aynısı tabi sistem içindeki ekran kartı ve işlemciye gücü dağıtacak olan anakart için de geçerli.

- Peşin fiyatına taksit. Tek seferde bu parayı ödemem malum sebeplerden ötürü mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla burası da önemli. Minimum 6 taksit olmalı peşin fiyatına.

-Çift slot ram yuvalı ve düşük ramli bir model. Elimde 16 ve 8 gb ddr4 olmak üzere iki ram olduğu için kendimiz açıp ram eklemesi yapabildiğimiz bir modelde ram yükseltmesini yapabileceğim için eğer varsa hiç ram takılmamış bir laptop dahi olabilir. Ya da tek slota direkt 16 takılmış 16 boş da olabilir ki bunu yapmıyorlar sanırsam, 8-8 bölüyorlar.

-Fan. Laptopu kızartma makinesine çevirmesin. 70-80 derecede tutsun sistemi. Fanları iyi olan bir model olsun. Bu konuda optimal bir marka model var mıdır onu da bilemiyorum. Daha düşük bir sıcaklık aralığı mümkünse o da tercih sebebi olur.

-Ses. Dibinden full ses ile duyulmayan laptoplar var. Bunlardan olmasın. Sesi açtığımızda duyabilelim. JBL tarzı bir ses sistemi olsa yeter.

-İşlemci. Intel i5 veya i7, 12. ve 13. Nesiller daha çok tercih sebebim. AMD tarafını bilmediğim için bu konuda yorum yapamıyorum. Ama kökten karşı değilim. Amaç F/P olduğu için intellere denk veya üstün performanslara sahip AMDleri de dahil edebiliriz zannediyorum.

-Bu maddeyi de artan bütçeme ek olarak yazıyorum. Ekran kartı olarak bu fiyata 4060 – 4070 olmalı.

-Ekran genişliği konusunda da zannediyorum ki geniş ekranlı laptopların soğutmaları daha iyi olacaktır. Zira kasa genişlediğinden fanların da genişlemesi olası gibi geliyor. Dolayısıyla büyük olsa ekran daha iyi olur gibi gelmekte. Tamamen yoruma açık burası.

Bilgisayar işle ne yapacağım?

-Önceki laptopum da sistem yetmediği için için hiç oyun vs oynamadım. Dolayısıyla oyun oynamıyorum ama oynayamadığım için oynamıyorum. Bu laptopum ile oynayabilirim. Tabi buralarda kaybolmak istemem fakat gene de oynayabilme imkânım olsun artık.

- Makale vs. okuyoruz bolca dolayısıyla da chrome da sekme dolu taşıyor ben de genel olarak. Haliyle bu en büyük alışkanlığım.

-Veri bilimi pek yakından muhatap olmak zorundayım. Dolayısıyla veri işleme ve görselleştirme ihtiyaçlarım arasında olacak.

-Render işlemleri, video düzenleme gibi konular da hayatıma girebilir. Dolayısıyla bu durum gerçekleşirse yeni bir sistem toplamam söz konusu değil. Mevcut laptop bu işi de yapsın istiyorum.

-Bir üstteki işlem ile alakalı olarak Nvidia Studio ile broadcasting optimizasyonunu desteklesin sistem.

Biraz gezindim bu süreçte bolca tavsiye edilen modeller arasında bazı modelleri de buraya koyuyorum. Bunlar içinden olumlu olumsuz olduklarınızı veya bunlardan başka modelleri de belirtebilirsiniz. Belirtiniz de lütfen. Neden o modeli önerdiğinizi yahut kökten karşı çıktığınızı da şöyle 3-5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatabilirseniz de iyi olur. Zira benim bir önceki laptopum ki ilk laptopum idi, 2015 yılında alınmıştı ki onu da ben seçememiştim. Bu hususta benim bilmediğim şeyler kesinlikle mevcuttur. Dolayısıyla kesinlikle bir şeyler kaçırıyor olma olasılığım mevcut. Engin bilgilerinizi esirgemeyiniz lütfen. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.

ASUS TUF Gaming A15 FA507XI-LP042 -

MSI Katana 17 B12VGK-401XTR -

Acer Nitro 16 AN16-41 NH.QLJEY.001-32 -

HP OMEN, Asus TUF, Asus ROG, Monster Tulpar, MSI, HP Victus marka modellerinden de çeşitli pcler belirlemiştim aslında sormak için fakat telefon şu an yanıyor. Daha sonra güncellememr izin verirse onları da linkleriyle ekleyeceğim. Harici tavsiyeleriniz ve detaylı yorumlarınız için teşekkürler şimdiden.
 
KS

BiYardim

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Katılım
23 Tem 2023
Mesajlar
12
Tepki
0
MSI Katana kağıt üzerinde iyi gibi hocam testlerini izlediniz mi?
Merhaba Hocam. Açıkçası henüz izlemedim. Çok fazla marka model mevcut bu fiyat aralığında. Forum ile beraber uygun bir şey bulmak için konuyu açtım. Bu hafta içinde bir karar verip alacağım. Bütçem biraz yükseldiği için şu an tekrar yeni bir analiz sürecine giriştim. Daha düşük bütçeli laptoplara bakıyordum. Geçen seferden edindiğim tecrübeme dayanarak sürecin en başından benzer durumdaki arkadaşlardan ve forumlardan yararlanmanın daha faydalı olacağını düşündüm. Telefon ile yazın epey zor oluyor. Tek seferde halledilmiyor maalesef.
 

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri
Üst