5800X3D Almaz Olaydım

kylikia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ben Ryzen 5 5600den valoda cok daha iyi performans almak icin 5800x3dye gectim ancak sıvı sogutucu olmasina ragmen undervolt ayarı acmazsam BIOS'tan 85 dereceleri görüyor valorantta bostayken bile 60 dereceleri gordugum oluyor. Undervolt yaptıgım zaman 55 dereceyi gecmiyor bosta da max 50 derece oluyor ama performansı ciddi sekilde dusuyor yani bunun bi cozumu yok mu bu islemciyi nasıl sogutucam ben? Kasamdan dolayı oldugunu dusunuyorum ama oturdugum sehir cok soguk ve normal oda sıcaklıgından 10 derece falan dusuk sıcaklıkta kullanıyorum ona ragmen bu sıcaklıkları goruyorum. Sıvı sogutucuda mı hata var acaba cunku videolarda izledigimde bu islemci en fazla 65 dereceye kadar ısınıyordu ve performansı da cok iyiydi. Ben bir seyleri yanlıs yapıyorum sanırım ana cozemedim. Yardımcı olucaklara tesekkurler simdiden

Sogutucu: Corsair H100
Kasa: Gamepower GRAND

Morgan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
31
hocam acaba fps beklentiniz kaçtı

KS

kylikia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
hocam acaba fps beklentiniz kaçtı
yani 400 falan alıyordum 5600le suan da 450 alıyorum undervoltlu kullandıgım icin ama ilk undervolt yokken denedigimde 900fpsten asagı inmiyordu CPU tabanlı bir oyun oldugu icin valo ekran kartını yazmadım ama o da ASUS ROG Strix 4070Ti

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,108
Ben Ryzen 5 5600den valoda cok daha iyi performans almak icin 5800x3dye gectim ancak sıvı sogutucu olmasina ragmen undervolt ayarı acmazsam BIOS'tan 85 dereceleri görüyor valorantta bostayken bile 60 dereceleri gordugum oluyor. Undervolt yaptıgım zaman 55 dereceyi gecmiyor bosta da max 50 derece oluyor ama performansı ciddi sekilde dusuyor yani bunun bi cozumu yok mu bu islemciyi nasıl sogutucam ben? Kasamdan dolayı oldugunu dusunuyorum ama oturdugum sehir cok soguk ve normal oda sıcaklıgından 10 derece falan dusuk sıcaklıkta kullanıyorum ona ragmen bu sıcaklıkları goruyorum. Sıvı sogutucuda mı hata var acaba cunku videolarda izledigimde bu islemci en fazla 65 dereceye kadar ısınıyordu ve performansı da cok iyiydi. Ben bir seyleri yanlıs yapıyorum sanırım ana cozemedim. Yardımcı olucaklara tesekkurler simdiden

Undervoltsuz 700 görür o soğutucu az gibi 360mm lazım

KS

kylikia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Undervoltsuz 700 görür o soğutucu az gibi 360mm lazım
Yani az oldugunu dusunmekte haklısınız belki ama yani sıvı sogutucuyu ne diye aldım ben 85 dereceleri goruceksem o da cok sacma degil mi? en azından 70 olsa en fazla yine kullanırdım ama 85 cok asırı sıcak geldi gozume o yuzden tedirgin oldum. 700 elbette goruyorum ama mapten mape degisiyor bazı maplerde max 400 bazılarında 600 700 gordugum oluyor ama yine de undervolt yapmak istemiyorum pek fazla

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,108
Yani az oldugunu dusunmekte haklısınız belki ama yani sıvı sogutucuyu ne diye aldım ben 85 dereceleri goruceksem o da cok sacma degil mi? en azından 70 olsa en fazla yine kullanırdım ama 85 cok asırı sıcak geldi gozume o yuzden tedirgin oldum. 700 elbette goruyorum ama mapten mape degisiyor bazı maplerde max 400 bazılarında 600 700 gordugum oluyor ama yine de undervolt yapmak istemiyorum pek fazla
Kanka o işlemci normaldede çok çok sıcak sıvı soğutucu ile alakası yok

KS

kylikia

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Benim izledigim videolarda 65 dereceyi gecmiyordu ama onlar mukemmel hava akısı saglıyorlar sanırım veya sibiryada yasıyorlar :D

Sıcak calısıyor diye 75 dereceye kadar iyi diyorlar ancak ben oyunu acar acmaz 79 82 arasına fırlıyor ele girince 85

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
750
Bunun hakkında güzel bir konum vardı:

Gerçi tam bunun hakkında değil ama 5800x3d döneminin artık bittiğini söylüyordum.

d1amo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Merhaba benim yakın arkadaşım 1 yıldır 5800x3d kullanıyor. Hatta bende 5800x3d aldım şuan anakart için konu açmış bulunuyorum, arkadaşım aldığı zamandan beri valorant oynuyor ve ısınma sorunu yaşamadı. Kendisinde NZXT H510 Flow kasa mevcut bu nedenle sıvı soğutması ön tarafta arkada bir adet egsoz fanı ve üste bir adet fanı mevcut genede böyle bir sorun olmadı. Kullandığı sıvı soğutma ise NZXT Kraken X53 240 mm.

shwif

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Monitörün zaten en max 360 hz olabilir. 5600 le aldığın fps 400. Ne bekliyordun daha akıcı bir görüntü mü?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri