Çözüldü 6 Tane 3pin Fanı Anakarta Bağlamak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
Arkadaşlar selam, iyi forumlar.

Kasamda şuanda 4 tane 3pin fan var ve 4 lü çoklayıcıyla anakarta bağlı. Aynı fanlardan 2 tane tepeye aldım ama nasıl bağlasam bilemedim. Amacıma uygun 6lı fan çoklayıcı bulamadım, zaten bulsam da çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Şu anda fanlar ya tam hız donuyor yada tamamen duruyor, arasını ayarlayamıyorum. Yakında Asus Tuf rtx 3060 alacağım. Pc hocasının videosundan izlediğimde Rog rtx 3060 üzerinde 2 tane fan portu vardı, bu özellik çok hoşuma gitti. Eğer Tuf ta da varsa sorun çözülür. Aksi takdirde molex den 2 li fan kablosu gibi bişey almayı düşünüyorum.

Akıllı fan çoklayıcı gibi şeyler var onların mantığını anlamadım, bana uygun varsa önerilerinize açığım.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
- 7 fana kadar bağlantı yapabilirsiniz bu ürünle. Ürün ekstra PSU üzerinde SATA POWER kablosuyla güç alıyor. Anakart üzerindeki 1 adet porttan 7 fan kontrolü yapabilirsiniz.

KS

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
- 7 fana kadar bağlantı yapabilirsiniz bu ürünle. Ürün ekstra PSU üzerinde SATA POWER kablosuyla güç alıyor. Anakart üzerindeki 1 adet porttan 7 fan kontrolü yapabilirsiniz.
3 pinli fanlarıda kontrol edebilir değil mi, bendeki tüm fanlar aynı ve 3pinli. Ürünün adı pwm olarak geçiyor o yüzden sordum. Anakarttan biostan ayarlamayı hallettim şuan 4 fan ayarlı çalışıyor. Bu üründe de ayarı bios tan yapacağım değil mi? Teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
PWM soketler 3 pin DC fanı sorunsuz besleyebilir. 4. pin veri alışverişi için ayar imkanı sunuyor o kadar. Çoğu güncel anakart ki benim anakart neredeyse 10 senelik ama bunda bile var DC fana PWM gibi ayar yapmaya izin veriyor sorun yok yani. BIOS veya anakart yazılımından kontrol sağlayabilirsiniz ancak tüm fanları 1 sokete bağlayacağınız için o sokete ne ayar yaparsanız o soketten çıkan bağlantıya bağlı fanların hepsi aynı ayarı kabul eder bilginiz olsun. Yani ayrı ayrı her fanı kontrol edemezsiniz grup kontrolü olacak.

KS

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
601
PWM soketler 3 pin DC fanı sorunsuz besleyebilir. 4. pin veri alışverişi için ayar imkanı sunuyor o kadar. Çoğu güncel anakart ki benim anakart neredeyse 10 senelik ama bunda bile var DC fana PWM gibi ayar yapmaya izin veriyor sorun yok yani. BIOS veya anakart yazılımından kontrol sağlayabilirsiniz ancak tüm fanları 1 sokete bağlayacağınız için o sokete ne ayar yaparsanız o soketten çıkan bağlantıya bağlı fanların hepsi aynı ayarı kabul eder bilginiz olsun. Yani ayrı ayrı her fanı kontrol edemezsiniz grup kontrolü olacak.
Anlıyorum, kafama psudan güç alması takılmıştıda ondan sordum. Psudan güç alıp da voltaj kontrolüne izin veriyorsa güzel bir parçaymış. Bi ara alayım ben bunu teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Anlıyorum, kafama psudan güç alması takılmıştıda ondan sordum. Psudan güç alıp da voltaj kontrolüne izin veriyorsa güzel bir parçaymış. Bi ara alayım ben bunu teşekkürler.
PSU ürününden ek güç alıyor. Anakart soketinde en fazla 4 fanı besleyecek güç çekilebileceği için ekstra güç için bağlantısı var bu önerdiğim üründe. Konu başka yani.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri