60.000 TL ve üstü 60-70.000 Bilgisayar Tavsiyesi

Mehmet_9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemci
İntel
Ekran Kartı
Nvidia rtx 4070 ti super
Merhaba. 60-70k civarında bir sistem + monitör ve oyuncu koltuğu almayı planlıyorum birkaç aya kadar. Monitör için bütçem de 7-9k arası.

Sistemde kesinlikle amd kullanmayı düşünmüyorum. İntel+nvidia yapacağım.

4070 ti super kullanmak istiyorum ama hangi marka daha iyidir çok detaylı bilgim yok.

Aklımda aşağı yukarı bir parça belirlemesi yaptım. Sizler ister benim parçalarım üzerine değişiklik önerme suretiyle isterseniz de sıfırdan başka bir parça düzenlemesi yaparak öneri verebilirsiniz. Toplamayı kendim yapmayıp incehesap, itopya gibi sitelerden birinin sistem toplama sihirbazıyla toplayıp hazır hale getirteceğim.

Benim aklımdaki parçalar;

Intel Core i5-14600KF 5.3GHz 24MB Önbellek 14 Çekirdek 1700 İşlemci

Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu (MLW-D24M-A18PC-R2)

ASUS Prime H610M-R-SI 5600MHz DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP VGA mATX Anakart

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER OC 16GB GDDR6X 256 Bit DLSS 3 Ekran Kartı

Corsair Vengeance 16GB 5200MHz CL40 INTEL XMP 3.0 DDR5 Ram (CMK16GX5M1B5200C40) (2 adet)

Kingston NV2 1TB NVMe PCIE 4.0 Okuma 3500MB-Yazma 2100MB M.2 SSD (SNV2S/1000G)

ASUS A21 Plus ARGB Temperli Cam USB 3.2 mATX Mesh Siyah Mid Tower Gaming Kasa

Corsair CX750 750W 80+ Bronze 120mm Fanlı Güç Kaynağı (CP-9020279-EU)

Monitörde çok kararsızım. Ips ve 27 inc (veya üzeri) kıvrımsız istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu parçalar sizce nasıl? Değişiklik yapmamı önerdiğiniz veya uyumsuz parça var mı? İleride 4080 veya 4090 upgrade yapmak istediğimde değiştirmem gereken başka parça olur mu bu sistemde?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
893
Merhaba. 60-70k civarında bir sistem + monitör ve oyuncu koltuğu almayı planlıyorum birkaç aya kadar. Monitör için bütçem de 7-9k arası.

Sistemde kesinlikle amd kullanmayı düşünmüyorum. İntel+nvidia yapacağım.

4070 ti super kullanmak istiyorum ama hangi marka daha iyidir çok detaylı bilgim yok.

Aklımda aşağı yukarı bir parça belirlemesi yaptım. Sizler ister benim parçalarım üzerine değişiklik önerme suretiyle isterseniz de sıfırdan başka bir parça düzenlemesi yaparak öneri verebilirsiniz. Toplamayı kendim yapmayıp incehesap, itopya gibi sitelerden birinin sistem toplama sihirbazıyla toplayıp hazır hale getirteceğim.

Benim aklımdaki parçalar;

Intel Core i5-14600KF 5.3GHz 24MB Önbellek 14 Çekirdek 1700 İşlemci

Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu (MLW-D24M-A18PC-R2)

ASUS Prime H610M-R-SI 5600MHz DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP VGA mATX Anakart

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER OC 16GB GDDR6X 256 Bit DLSS 3 Ekran Kartı

Corsair Vengeance 16GB 5200MHz CL40 INTEL XMP 3.0 DDR5 Ram (CMK16GX5M1B5200C40) (2 adet)

Kingston NV2 1TB NVMe PCIE 4.0 Okuma 3500MB-Yazma 2100MB M.2 SSD (SNV2S/1000G)

ASUS A21 Plus ARGB Temperli Cam USB 3.2 mATX Mesh Siyah Mid Tower Gaming Kasa

Corsair CX750 750W 80+ Bronze 120mm Fanlı Güç Kaynağı (CP-9020279-EU)

Monitörde çok kararsızım. Ips ve 27 inc (veya üzeri) kıvrımsız istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu parçalar sizce nasıl? Değişiklik yapmamı önerdiğiniz veya uyumsuz parça var mı? İleride 4080 veya 4090 upgrade yapmak istediğimde değiştirmem gereken başka parça olur mu bu sistemde?
Sistemi ne için kullanacaksınız, neden amd almak istemiyorsunuz ? Sistem bazı parçalarda iyi gözükmüyor

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
893
Teşekkürler. Bu sistemde benim yazdığım parçalardan daha kaliteli olanlar hangileri? Çünkü benim parçalar 68k civarı tutuyor.
Sizin sistemin anakart kötü ram değerleri kötü sıvı soğutucu pek iyi sayılmaz güç kaynağına detaylı bakmadım düşük olabilir vesayre vesayre. Sistemi ne için kullanacağınızı söyleyebilir misiniz ? Monitör dahil bütçeniz max nedir ? Öneri yapalım.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
Anakart işlemciye göre giriş seviyesi kalmış. 360 mm sıvı soğutma o sistem için daha iyi bir tercih olur.

KS

Mehmet_9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Anakart işlemciye göre giriş seviyesi kalmış. 360 mm sıvı soğutma o sistem için daha iyi bir tercih olur.
Araştırdığım kadarıyla 360 bu işlemciye gereksiz diyorlar. Çok fark eder mi 360 ile 240 sizce? Bir de tavsiyeniz var mı anakart veya soğutucu için?

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
Aynı işlemciyi kullanıyorum. 240 yeter ancak 360 daha iyi olur.

Ben Noctua Nh-U12A kule tipi kullanıyorum. Cinebench 2024 testinde en fazla 90 derece gördü.

Konusunu açmıştım.

Oonurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10

Teşekkürler. Bu sistemde benim yazdığım parçalardan daha kaliteli olanlar hangileri? Çünkü benim parçalar 68k civarı tutuyor.
gaming gen deki hazır sistemlere bakmışşın dostum anakartlar çöp ben sadece bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım tabi egecabbar bu konuda daha fp ürünler önerebiliyor heryerde var adam birde neden hep intel ve nvidia amd neden istemiyorsun

Ekli dosyalar

• sistem.png
    sistem.png
    151.9 KB · Görüntüleme: 16
  • sıstem.png
    sıstem.png
    287.5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
KS

Mehmet_9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

gaming gen deki hazır sistemlere bakmışşın dostum anakartlar çöp ben sadece bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım tabi egecabbar bu konuda daha fp ürünler önerebiliyor heryerde var adam birde neden hep intel ve nvidia amd neden istemiyorsun
Daha önce sorun yaşadım çünkü. İlk günden beri sorunlar çıkarttı elimdeki amd sistem. Şimdi stabil gibi ama bir daha amdye uzun süre yaklaşmak istemiyorum. Satın aldığım yerle aylaaaarca uğraşıp defalarca bilgisayarı git gel yaptırmak zorunda kaldım.

Evet gaming.gen den baktım. Oradaki anakartı özelleştirsek nasıl olur?

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
İşlemci 10871

Msi z790 gaming plus wifi 8390 TL

Ram 2x16 gb 4200 TL

Kasa+Psu 4987 TL

Ssd 2200 TL

İşlemci soğutucu 2000 TL

Ekran kartı 33000

Son düzenleme:
KS

Mehmet_9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemci 10871

Msi z790 gaming plus wifi 8340 TL

Ram 2x16 gb 4200 TL

Kasa+Psu 4987 TL

Ssd 2200 TL

İşlemci soğutucu 2000 TL

Ekran kartı 33000
Hepsini toplayabileceğim bir site var mı? Kendim birleştiremem.

Oonurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Daha önce sorun yaşadım çünkü. İlk günden beri sorunlar çıkarttı elimdeki amd sistem. Şimdi stabil gibi ama bir daha amdye uzun süre yaklaşmak istemiyorum. Satın aldığım yerle aylaaaarca uğraşıp defalarca bilgisayarı git gel yaptırmak zorunda kaldım.

Evet gaming.gen den baktım. Oradaki anakartı özelleştirsek nasıl olur?
Gaming gendeki 4070 ti süper sistemlerde anakartlar çöp oradakileri özelleştirsen birşey değişmez yada parana yazık olur yukarda attığım sisteme bakabilirsin sinerji iyidir

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
Hazır sistem soruyor muhtemelen

Sana tavsiyem alacağın zaman sistem bak sürekli fiyatlar değişiyor çünkü paran hazır olunca konu aç attığımız sistemi al senin için daha sağlıklı olur
Yukarda tek tek toplamıştım, onu sormuş, tek bir yerden toplatıp alabilir miyim diye.

Tek tek toplama benim daha çok hoşuma gidiyor, sistemi kendim toplamak istiyorum.
Hazır sistemlerde bileşen kalitesi istediğim gibi olmuyor. İade hakkın yok, sistemi size özel yaptık diyorlar. Bir parça arızalanırsa tüm sistemi garantiye göndermen gerekiyor.
O yüzden tek tek almak hazır sisteme göre çok fiyat farkı yoksa da bana daha mantıklı geliyor.

KS

Mehmet_9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hazır sistem soruyor muhtemelen

Sana tavsiyem alacağın zaman sistem bak sürekli fiyatlar değişiyor çünkü paran hazır olunca konu aç attığımız sistemi al senin için daha sağlıklı olur
Evet doğrusun hocam da biraz fikrim olsun, zamanı gelince de kısa sürede alayım diye düşündüm. Sağ olsun arkadaşlar bayağı fikir verdi kafamda oturtuyorum yavaş yavaş.

Yukarda tek tek toplamıştım, onu sormuş, tek bir yerden toplatıp alabilir miyim diye.

Tek tek toplama benim daha çok hoşuma gidiyor, sistemi kendim toplamak istiyorum.
Hazır sistemlerde bileşen kalitesi istediğim gibi olmuyor. İade hakkın yok, sistemi size özel yaptık diyorlar. Bir parça arızalanırsa tüm sistemi garantiye göndermen gerekiyor.
O yüzden tek tek almak hazır sisteme göre çok fiyat farkı yoksa da bana daha mantıklı geliyor.
Sıfır kendim toplama tecrübesiyle bu riski almak mantıklı durmuyor hocam. Yoksa söylediğin doğru tek tek almak daha akıllıca. Her parçayı deneyip kendi servisine yolluyorsun hem de daha ucuza geliyor. Kendim toplasam 4080 seviyesine bile çıkılıyor 70 civarına. Boşa markaya fazladan ödemiş olacağım ama el mahkum işte.

Kürşat Kütükçü

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,211
Evet doğrusun hocam da biraz fikrim olsun, zamanı gelince de kısa sürede alayım diye düşündüm. Sağ olsun arkadaşlar bayağı fikir verdi kafamda oturtuyorum yavaş yavaş.

Sıfır kendim toplama tecrübesiyle bu riski almak mantıklı durmuyor hocam. Yoksa söylediğin doğru tek tek almak daha akıllıca. Her parçayı deneyip kendi servisine yolluyorsun hem de daha ucuza geliyor. Kendim toplasam 4080 seviyesine bile çıkılıyor 70 civarına. Boşa markaya fazladan ödemiş olacağım ama el mahkum işte.
Hiç sıkıntı yok her bütçeye uygun sistem fikirleri sunuyoruz iyi yapıyorsun elbette bilinçsizce öyle alan çok var mümkün olan en iyi sistemi öneriyoruz 😊

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri