7500 F Sivi Soğutma İle Bi̇rli̇kte Sicaklik Değerleri̇ Hk.

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Yakın bir zaman önce AM4 sistemden AM5 sisteme geçiş yaptım. Yeni sistemde 7500 F işlemci bulunuyor, eskisi ise R5 5600X idi. Konu eski sistemimde Cooler Master'ın Masterliquid ML240 L modelini kullanıyordum ve bu yeni sisteme ve işlemciye bu sıvı soğutucuyu aktardım. Fakat bir önceki 5600 X işlemcim boşta 38- 40 derecelerde yükte maksimum 65 - 70 derecelerde oluyordu.

Aynı sıvı soğutma ile 7500 F üzerindeki sıcaklık değerlerim aşağıdaki gibi. Bu değerler yaklaşık 20 dakikalık EA Sports 24 esnasında kaydedildi ki eski sistemde de en çok işlemciyi ısıtan oyun buydu. Elbette önceki işlemci ile aynı değerleri beklemiyorum fakat bu sistemde işlemci biraz fazla sıcak çalışıyor gibi geliyor. (Boşta 54 - 55 derece)

Sizlere danışmak istediğim aynı işlemciyi 240 mm sıvı soğutucu ile kullanan arkadaşlarımda da sonuçlar benzer midir ? Montajı tekrar kontrol ettim fakat çalışmayan ya da sabitlenmeyen bir aksam bulunmuyor. Yalnızca sistem ilk geldiğinde söktüğüm stok soğutucunun altındaki termal macunu yeni olduğundan silmedim, üzerine az miktarda Cooler Master'ın kutusundan çıkan termal macundan ekledim. Bunun bir etkisi olabilir mi ? Şimdiden yorum ve yardımlarınız için teşekkürler.

core healty.PNG

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Benzer şekilde. Aynı işlemci aynı sıvı soğutma var. geçen 80 dereceyi gördü sinir oldum. Kasam mid tower. 3 fanlı ekran kartı çapraz yaparak anca sokabildim. Şahsi düşüncem hem kasanın iç haznesi küçük olduğundan sirkülasyonu zayıf, hem de soğutucu tırt.

KS

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Benzer şekilde. Aynı işlemci aynı sıvı soğutma var. geçen 80 dereceyi gördü sinir oldum. Kasam mid tower. 3 fanlı ekran kartı çapraz yaparak anca sokabildim. Şahsi düşüncem hem kasanın iç haznesi küçük olduğundan sirkülasyonu zayıf, hem de soğutucu tırt.
Yanıtın için teşekkürler. Konuda belirtmemişim kusuruma bakmayın fakat benim kasa tarafında da sirkülasyon problemim olmadığını düşünüyorum. 3 fanlı önü tam mesh bir kasa kullanıyorum. (Deepcool Matrexx 50).

Sizde de aynı değerler olduğunu okuyunca acaba bu işlemcinin standardı mı bu diye düşündüm fakat soğutucu kalitesine dem vurmuşsunuz o daha mantıklı geliyor sanki.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
İmzadaki kasa var bende de. Aynı şekilde 3 fanlı mesh. Ancak tek başına böyle olması yetmiyor sanki. Dediğim gibi iç tarafındaki alan çok büyük olmadığından biraz etki ediyordur diye düşünüyorum. Ancak bence asıl sorun soğutucu. Benim dediğim kasa etmeni 1-2 derece etkiler.
İşlemcide sorun olduğunu düşünmüyorum. Aynı işlemci arkadaşımda 360 mm de 58 derecede çalışıyor.120 mm 1 fan 22 derece etkilemez herhalde.

KS

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İmzadaki kasa var bende de. Aynı şekilde 3 fanlı mesh. Ancak tek başına böyle olması yetmiyor sanki. Dediğim gibi iç tarafındaki alan çok büyük olmadığından biraz etki ediyordur diye düşünüyorum. Ancak bence asıl sorun soğutucu. Benim dediğim kasa etmeni 1-2 derece etkiler.
İşlemcide sorun olduğunu düşünmüyorum. Aynı işlemci arkadaşımda 360 mm de 58 derecede çalışıyor.120 mm 1 fan 22 derece etkilemez herhalde.
Haklısın, soğutucu ile alakalı olması kuvvetle ihtimal. Zaten montaj kitapçığında AM5 desteği yazmıyor ki sitesine de sonradan eklendiğini düşünüyorum.

En kolay ve hızlı şekilde deneyebileceğim çözüm termal macunu sıfırdan temiz ve iyi bir marka ile yenilemek olacak. Eğer aynı değerler görülürse sanırım yeni bir soğutucuya geçeceğim.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Ben de aynısını yeni işlemci aldığımda yapacağım. Değişme olursa bilgilendirirsen sevinirim.

KS

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Ben de aynısını yeni işlemci aldığımda yapacağım. Değişme olursa bilgilendirirsen sevinirim.
Şu an iş seyahatindeyim, mümkün olan en kısa sürede termal macunu değiştirmiş olurum. Güncel değerleri tekrar paylaşacağım.

kcrasco

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
akvaryum kasa- önü mesh değil sizin kasalara göre sirkülasyon az :)
360 soğutucu var cs - pubg vs. de 58 derecelerde, çalııyor.
tarayıcı youtube açık, forum açık ekran kartı kullanan autocad açık sabahtan beri durum bu.

soğutucuyu incehesap takıp yollamıştı, jelatini çıkarmadan termal sürüp yollamış söküp tekrar macun sürdüm düzelti. sizde de yeniyse sistem olabilir belki aynı sorun

1722939848573.png

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
akvaryum kasa- önü mesh değil sizin kasalara göre sirkülasyon az :)
360 soğutucu var cs - pubg vs. de 58 derecelerde, çalııyor.
tarayıcı youtube açık, forum açık ekran kartı kullanan autocad açık sabahtan beri durum bu.

soğutucuyu incehesap takıp yollamıştı, jelatini çıkarmadan termal sürüp yollamış söküp tekrar macun sürdüm düzelti. sizde de yeniyse sistem olabilir belki aynı sorun

Ekli dosyayı görüntüle 37092
7-8 aylık sistem. Yük testinde 75 i geçmiyordu. Tabii kış olduğundan da olabilir. Jelatin olsa 100 dereceye yaklaşırdı diye düşünüyorum. Arkadaş denemesini yapsın ben de ona göre macunu thermal grizzly ile değiştireceğim.

KS

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
7-8 aylık sistem. Yük testinde 75 i geçmiyordu. Tabii kış olduğundan da olabilir. Jelatin olsa 100 dereceye yaklaşırdı diye düşünüyorum. Arkadaş denemesini yapsın ben de ona göre macunu thermal grizzly ile değiştireceğim.
Mert selamlar. Bilgi amaçlı güncelleme yapmak istedim, konu işlem için termal macun yerine farklı bir çözüme gittim.

Ben de 5600X bulunan bir kasa daha var, stok soğutucu var üzerinde. Bu masterliquid ML240L V2 modelini ona aktaracağım ki daha önce o bilgisayardaydı ve 5600x işlemcide gayet başarılıydı soğutması.

Bu yeni sistem için Deepcool LT520 modeli 240 mm yeni bir sıvı soğutucu siparişi verdim. Araştırdığım kadarıyla 240 mm için en başta tavsiye edilen ve başarılı olan modellerden birisi bu. Arctic almak istedim, aldığım ölçülere binaen mevcut kasamın üst kısmına montajı imkansız gibi görünüyordu. Onların radyatörleri kalın bildiğiniz gibi, fakat kullanıcılar bu aldığım soğutucunun daha yeni bir seri ve daha başarılı soğutma performansı olduğunu söylediler. Aradaki farkın belki biraz malzeme kalitesi, radyatör kalınlığı ve marka farkı olduğunu belirttiler. Bakalım yeni gelecek soğutucu umarım başarılı bir iş çıkartır, sıcaklık değerlerine takıntılı bir kullanıcıyım çünkü :)

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Bilgi için teşekkür ederim. Umarım istediğin sonucu alırsın.
Sistemimi yeni sayılabilecek zamanda aldığımdan macun değişimini deneyeceğim. Bakalım sorun soğutucuda mı yoksa macunda mı :D Değişimi yaptığımda sonucu burada paylaşırım. Karşılaştırma yaparız.

knizel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıvı soğutma değil ama aynı işlemciye ve Thermalright Phantom Spirit 120 mm SE kule tipi hava soğtucusuna sahibim. İşlemci boşta 45-50 derecelerde gidiyor. Yük altında ise 65 dereceyi geçmiyor genelde 58-60 dereceler arasında gidip geliyor.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Sıvı soğutma değil ama aynı işlemciye ve Thermalright Phantom Spirit 120 mm SE kule tipi hava soğtucusuna sahibim. İşlemci boşta 45-50 derecelerde gidiyor. Yük altında ise 65 dereceyi geçmiyor genelde 58-60 dereceler arasında gidip geliyor.
Bu değerleri yakın zamanda mı aldınız? Çünkü ben yakın zamanda yaptığım testte occt de 95 dereceyi gördü. Test sırasında afterburner i açtım orada 80 derece civarını gösteriyordu. Yüksek ihtimal occt hatalı ancak gene de 80 derece çok can sıkıcı. Thermal grizzly hydronaut almayı düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak.

knizel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu değerleri yakın zamanda mı aldınız? Çünkü ben yakın zamanda yaptığım testte occt de 95 dereceyi gördü. Test sırasında afterburner i açtım orada 80 derece civarını gösteriyordu. Yüksek ihtimal occt hatalı ancak gene de 80 derece çok can sıkıcı. Thermal grizzly hydronaut almayı düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak.
Evet yakın zamanda aldım. Zaten soğutucuyu takalı 2 hafta oldu olmadı.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Macunu aldım bakalım ne olacak.

KS

srknyvz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Macunu aldım bakalım ne olacak.
Selamlar tekrar. Son güncellememi yapmak istedim :D

Tam olarak sağlıklı bir tez olmayabilir ama zannediyorum sorun soğutucuda değilmiş :D Bence termal macun değişimi ile doğru çözüm üzerinde ilerliyorsun. Bir önceki mesajda bahsettiğim güncellemeyi yapıp yeni sıvı soğutucuyu montajladım, sıcaklıklar 6-7 derece civarı değişti sadece. Daha sonra bir de MX-6 macun siparişi verip detaylı temizlik sonrası bu macun ile yeni soğutucuyu taktım. Normal değerler nedir bilmiyorum ama eskiye nazaran en optimum sıcaklıklara böyle ulaştım. Şu an boşta 43 - 44 derece civarı sabit çalışıyor 7500F. İşlemciyi %100 kullanan bir kaç oyunda ise yani yük altında max 75 derece gördü ki bu bir kaç saatlik yüklenme sonrası core temp programının max nokta olarak gösterdiği değer.

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
Sorunu halletmenize sevindim. Ben macunu daha kullanmadım yaz bitimine doğru yapmak daha mantıklı gibi geldi. Size benzer sonucu alırsam burada sorunun sıvı soğutucunun dahili macununda olduğunu kanıtlamış oluruz. Umarım dediğiniz sonuçları elde ederim. Boşuna ekstra masrafa girmemiş olurum. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri