Yardım 80K-100K Bütçeli PC

zrchalil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
İntel i5 14600kf
Ekran Kartı
Msi rtx 4060 ti 16 gb
Merhaba. Kendime güzel bir sistem toplamak istiyorum. Fiyat olarak 100k civarında. Hem oyun oynayacağım hem günlük işlerim için kullanacağım bir pc olacak. Bir kaç günlük araştırmalar sonucunda itopyadan aşağıdaki gibi bir sistem oluşturdum. Öneri ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• itopya-kendin_topla_08082024_240808_151100.pdf
    67.7 KB · Görüntüleme: 18

kimbupabloo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
Merhaba. Kendime güzel bir sistem toplamak istiyorum. Fiyat olarak 100k civarında. Hem oyun oynayacağım hem günlük işlerim için kullanacağım bir pc olacak. Bir kaç günlük araştırmalar sonucunda itopyadan aşağıdaki gibi bir sistem oluşturdum. Öneri ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.
değmez hocam olurmu hiç 4060ti a 100k vermek

KS

zrchalil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkür ederim. Parçaların uyumu açısından bir sorun var mı. Darboğaz falan yaşar mıyım acaba? Dediğim gibi çok bilgim yok fakat 1 haftadır araştırıp edindiğim bilgilerle bu sistemi oluşturdum

değmez hocam olurmu hiç 4060ti a 100k vermek
Ne önerirsiniz?

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
4060 ti sisteme 100k verilmez. Gerek yok illa 4060 ti civarında olsun sistem diyorsanız 25 k dan başlar fiyatları sistemi toplarsınız. Monitör size bağlı .
Teşekkür ederim. Parçaların uyumu açısından bir sorun var mı. Darboğaz falan yaşar mıyım acaba? Dediğim gibi çok bilgim yok fakat 1 haftadır araştırıp edindiğim bilgilerle bu sistemi oluşturdum

Ne önerirsiniz?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
İntel yeni nesil işlemciler Ekim ayı gibi piyasaya sürülecek.
Dolayısıyle FCLGA1700 soket, sizin tercih ettiğiniz, önü kapalı. Tercihiniz İntel işlemci yönünde ve şu an için yeni sistem olmazsa olamaz değilse bekleyin diye düşünüyorum.

Yeni serinin (Ekim ayı çıkacak olan) de uzamsal zamanlası iki yıl civarında olacağı belirtiliyor. 2026 sonraı için İntel açısından yeni bir soket ve anakart.

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
İntel yeni nesil işlemciler Ekim ayı gibi piyasaya sürülecek.
Dolayısıyle FCLGA1700 soket, sizin tercih ettiğiniz, önü kapalı. Tercihiniz İntel işlemci yönünde ve şu an için yeni sistem olmazsa olamaz değilse bekleyin diye düşünüyorum.

Yeni serinin (Ekim ayı çıkacak olan) de uzamsal zamanlası iki yıl civarında olacağı belirtiliyor. 2026 sonraı için İntel açısından yeni bir soket ve anakart.
intel işlemcilerde cip problemi var intelde kabul etti. o yüzden amd almanızı öneririm. AMD işlemci alın bütçeniz yüksek ryzen 7 7800x3d işlemci alıp Arctic 360 veya Arctic 420 sıvı soğutuculu bir sistem yapabilirsiniz. Yada ddr4 bir sistem alıp 5 sene sonra yeni sistem alırsınız .

kimbupabloo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
hocam senin yerinde olsam hazır sistem almam kendim toplarım güzel bir bütçen var çünki

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,294
İşlemciyi kesinlikle AMD almalısın ve direk itopya dan toplama gamegaraj dan hazır sistem üzerinden özelleştirme yaparak bir sistem almak daha mantıklı ve performanslı olur

kimbupabloo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
hemen önerelim ozaman birtane

değişecek parçalar
-Corsair 2TB MP600 PRO Okuma 7000MB-Yazma 6500MB M.2 SSD seçilecek
-Corsair iCUE 4000D Airflow RGB 850W 80+ Gold Tempered Glass USB 3.1 ATX seçilecek
-AMD Ryzen 9 7900X3D 4.40 Ghz 12 Çekirdek 128MB AM5 5nm İşlemci olarak değişecek
-birde istersen anakartı değiş ama anakart zaten yeterli toplamda 66k fiyat yapıyor burası kalan 33k yada monitör kulaklık fare klavye gibi şeyleri alırsın paranda artar yani
Kolay gelsin.

Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Önce tavsiye isteyen arkadaşın işlemci yönünden ne istediğini kesinleştirmesi gerkiyor.
İntel uzun süredir bizim (Türkiye) şartlarına non-müsait olan bir satış pazarlama politikası belirlemiş durumda. Tabi adamlar global, Avrupa-Amerika, yönünden orta-yüksek gelir grupları açısından bakıyorlar. Uzun bir süredir.

AMD soket yönü şu an en son tech. haberlerine göre açık görülüyor.
İntel bizim şartlarımızda (Türkiye ileriye dönük) ayak uydurulması çok zor ve masraflı bir hale geldi malesef.

Son düzenleme:

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20

İşlemci soğutucuyu (en ucuzunu seç ) yada ara alma . Kendin Arctic 360 veya 420 modelini al . Bu sıvı soğutucuları alacaksan ona göre kasa al yoksa sığmaz araba radyatörü gibi .
Anakartı b650m-a ıı yükselt yada durabilir.
Ram xpg Lancer rgb 16gb yükselt 2 tane al .
Ssd samsung 980 pro 1 tb yükselt.
Kasa sana kalmış ilerde yükseltirim dersen 750-800 w degerinde psu ya sahip olanlardan seçebilirsin.
Monitörü de 2k alın.
Bütçeden rahat 20-30 k arası tasarruf var. Sıvı soğutucu Arctic almazsan alırsan 6-7 k arası bütçeden düş.

KS

zrchalil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yardımlarınız için teşekkür ederim. İşlemci benim açımdan illa şu olmalı denilecek bir durum değil sadece performans alabileyim yeter. İşlemci anakart ekran kartı hariç diğer unsurlar hep çok düşük seçiliyor hazır sistemlerde. Bunlar çok mu önemsiz yoksa fiyat uygun görünsün diye mi yapılıyor?

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
hemen önerelim ozaman birtane

değişecek parçalar
-Corsair 2TB MP600 PRO Okuma 7000MB-Yazma 6500MB M.2 SSD seçilecek
-Corsair iCUE 4000D Airflow RGB 850W 80+ Gold Tempered Glass USB 3.1 ATX seçilecek
-AMD Ryzen 9 7900X3D 4.40 Ghz 12 Çekirdek 128MB AM5 5nm İşlemci olarak değişecek
-birde istersen anakartı değiş ama anakart zaten yeterli toplamda 66k fiyat yapıyor burası kalan 33k yada monitör kulaklık fare klavye gibi şeyleri alırsın paranda artar yani
Kolay gelsin.
o fiyata 4070 süper alınmaz.
4 k .png

Bütçenin tamamını kullanacaksanız bu sistemi alabilirsiniz. Ancak bunu alırsanız monitör 4 k almalısınız.
Yardımlarınız için teşekkür ederim. İşlemci benim açımdan illa şu olmalı denilecek bir durum değil sadece performans alabileyim yeter. İşlemci anakart ekran kartı hariç diğer unsurlar hep çok düşük seçiliyor hazır sistemlerde. Bunlar çok mu önemsiz yoksa fiyat uygun görünsün diye mi yapılıyor?
fiyattan dolayı öyle yapılıyor.

KS

zrchalil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir de işlemciyi AMD alınca ekran kartını da AMD almak daha mı işlevsel olur yoksa farketmez mi?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri