9700K Hava Soğutma Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba, sistemimi aşağıda belirtiyorum ve aklımda 3 adet soğutucu var karar veremedim. Sizden hangi soğutucuyu neden seçmeliyim konusunda yardım istiyorum. Aklımda ki soğutucu ise Noctua.

Sistem;
i7 9700K İşlemci
Z390 GAMING EDGE AC Anakart
Cooler Master TD500 Mesh Kasa bu sisteme aşağıdaki soğutuculardan birini almak istiyorum. Sıvı soğutma düşünmüyorum. Aranızda aşağıdakilerden birini kullanan var ise sıcaklık değerlerini de yazarsa sevinirim.

Soğutucu Listesi;
Noctua NH- U12S
Arctic Freezer 34 eSports Duo
Xıgmatek Windpower Pro RGB

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
NOCTUA ürünü yada Actic Freezer 34 DUO tercihi yapın ama 2 üründe biraz fazla pahalı. Azıcık daha çıkarsanız o fiyatlara sıvı soğutma alın derim. SilverStone PF120 ARGB 12cm - 458,94 TL yada SilverStone PF240 ARGB 2x12cm - 790,69 TL piyasadaki en kaliteli en iyi F/P oranı yüksek sıvı soğutma ürünleridir. PF120 modeli bulduğunuz hava soğutmalar ile benzer soğutmayı hatta OC yaparsanız biraz daha fazlasını sunar. Diğer ürün zaten piyasdaki en iyi ürün 1500 TL lik kitler ile benzer performansı hatta çoğundan daha iyi sonuçları verebiliyor.

Eğer ille sıvı soğutma olmasın derseniz Actic Freezer 34 DUO yada NOCTUA NH-U14S - 654,36 TL bu modeli öneririm. Noctua NH- U12S modeli Actic Freezer 34 DUO bundan pahalı ama daha iyi değil. Bu yüzden U14S alın onun yerine.

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
NOCTUA ürünü yada Actic Freezer 34 DUO tercihi yapın ama 2 üründe biraz fazla pahalı. Azıcık daha çıkarsanız o fiyatlara sıvı soğutma alın derim. SilverStone PF120 ARGB 12cm - 458,94 TL yada SilverStone PF240 ARGB 2x12cm - 790,69 TL piyasadaki en kaliteli en iyi F/P oranı yüksek sıvı soğutma ürünleridir. PF120 modeli bulduğunuz hava soğutmalar ile benzer soğutmayı hatta OC yaparsanız biraz daha fazlasını sunar. Diğer ürün zaten piyasdaki en iyi ürün 1500 TL lik kitler ile benzer performansı hatta çoğundan daha iyi sonuçları verebiliyor.

Eğer ille sıvı soğutma olmasın derseniz Actic Freezer 34 DUO yada NOCTUA NH-U14S - 654,36 TL bu modeli öneririm. Noctua NH- U12S modeli Actic Freezer 34 DUO bundan pahalı ama daha iyi değil. Bu yüzden U14S alın onun yerine.

Şimdi hocam sıvı soğutma istemiyorum neden derseniz sızıntı vs olaylar için riske girmek istemiyorum çünkü bir daha böyle bir sistem toplama fırsatım olmayacak. Öte yandan en az 5 yıl overclock yapmayacağım garanti olduğu içinde ihtiyaç duymuyorum. Benim tercihimde Noctua'dan yana olacak ama 14S biraz daha fan olarak büyük bir kaç testi istediğimde 12S'in daha iyi performans verdiğini gördüm. 14'teki fan büyük olduğu için köşelerden havayı kaçırıyormuş.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
12S vs 14S yapınca ikiside aynı fanın hava kaçırma vs. durumu yok. Sadece 14S modelinin fanı daha büyük olduğundan daha az ses yapıyor ve daha az dönerek benzer sonuçları veriyor. Eğer sıvı soğutma düşünmüyorsanız bence onun kadar iyi bir hava soğutma alabilrisiniz ki en büyük kral NOCTUA NH-U12A - 904,32 TL bu ürün NOCTUA ailesinde. OC vs. yapacaksanız U12A ürünü size avantaj sağlar ama yok biraz pahalı derseniz U12S alabilirsiniz. Ancak dikkat edin U12S modelinin sadece AM4 soket versiyonu var ucuz biraz onu almayın.

Birde sıvı soğutmalarda bu sıvı sızdırma vs. olayı çok çok çok az bir olasılık yani %1 bile değil. Ben 6 senedir Cooler Master 240mm bir sıvı soğutma kullanıyorum tek sorun çıkartmadı. Benzer şekilde piyasada bu AIO yani kapalı devre sıvı soğutma bileşenlerinde bu tür bir sorun bulabilmeniz çok çok az yani içiniz rahat olsun bence.

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
12S vs 14S yapınca ikiside aynı fanın hava kaçırma vs. durumu yok. Sadece 14S modelinin fanı daha büyük olduğundan daha az ses yapıyor ve daha az dönerek benzer sonuçları veriyor. Eğer sıvı soğutma düşünmüyorsanız bence onun kadar iyi bir hava soğutma alabilrisiniz ki en büyük kral NOCTUA NH-U12A - 904,32 TL bu ürün NOCTUA ailesinde. OC vs. yapacaksanız U12A ürünü size avantaj sağlar ama yok biraz pahalı derseniz U12S alabilirsiniz. Ancak dikkat edin U12S modelinin sadece AM4 soket versiyonu var ucuz biraz onu almayın.

Birde sıvı soğutmalarda bu sıvı sızdırma vs. olayı çok çok çok az bir olasılık yani %1 bile değil. Ben 6 senedir Cooler Master 240mm bir sıvı soğutma kullanıyorum tek sorun çıkartmadı. Benzer şekilde piyasada bu AIO yani kapalı devre sıvı soğutma bileşenlerinde bu tür bir sorun bulabilmeniz çok çok az yani içiniz rahat olsun bence.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9812 benim dediğim bu hocam intel amd uyumlu ama kutusuz. U12A çok pahalı maalesef.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Evet bu ürünü alabilirsiniz sorun yok. Kutusuz olması dert değil aynı garantiye sahip sıfır ürün sonuçta.

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
Evet bu ürünü alabilirsiniz sorun yok. Kutusuz olması dert değil aynı garantiye sahip sıfır ürün sonuçta.

Aynen, ilerde en kötü ikinci fanı alır takarım.

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu arada aynı kalitede hatta biraz daha iyi bir ürün isterseniz azıcık daha çıkıp Zalman CNPS17X 140mm - 566,14 TL bu ürünü alabilirsiniz. U12A ürününe kafa tutuyor genel testlerde. Fiyatı yarı yarıya daha az.

Hocam fiyatı nasıl yarı yarıya daha az 12S 480 TL bu attığınız 566 TL :) Anlamadım şimdi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
U12A modeli diyorum ona kafa tutabiliyor dedim. 900 TL küsür vs 566 TL onu kastettim. Yazdım zaten U12A modeli diye okumadınız sanırım. :)

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
U12A modeli diyorum ona kafa tutabiliyor dedim. 900 TL küsür vs 566 TL onu kastettim. Yazdım zaten U12A modeli diye okumadınız sanırım. :)

Orayı atlamışım üzgünüm :) Hocam şimdi Noctua dışında bir marka olsa bunu Xıgmatek olarak seçerdim ben ya.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Zalman markası Xıgmatek markasından daha prestijli daha kaliteli bir firmadır. Bu yüzden Xıgmatek seçmeniz hata olur Zalman yerine. :) Ayrıca ben NOCTUA 12S ürününe alternatif önerdim Xıgmatek markasının o ürünü NOCTUA modele ve ZALMAN önerdiğim modele rakip değil. Karar sizin ben zaten size söyledim ya NOCTUA 12S Kutusuz ürünü yada ZALMAN CNPS17X 140mm ürünü alın.

KS

ozqur17

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ugur.gozaydin' Alıntı:
Zalman markası Xıgmatek markasından daha prestijli daha kaliteli bir firmadır. Bu yüzden Xıgmatek seçmeniz hata olur Zalman yerine. :) Ayrıca ben NOCTUA 12S ürününe alternatif önerdim Xıgmatek markasının o ürünü NOCTUA modele ve ZALMAN önerdiğim modele rakip değil. Karar sizin ben zaten size söyledim ya NOCTUA 12S Kutusuz ürünü yada ZALMAN CNPS17X 140mm ürünü alın.

Evet doğru. Tercihim Noctua 12S'ten yana olacak zaten ama olurda bir yerlerden ekstra bir ödenek bulursam dediğiniz modeli alırım. 12A

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Eğer maddi durumunuz olursa U12A alacak kadar benzer kalitede ve performansta birde CORSAIR A500 alabilirsiniz. Karar size ait ben NOCTUA seçerdim daha zarif duruyor ondan dolayı ama kararı siz vereceksiniz tabi.

Hayırlı olsun diyorum o zaman başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri