After effect ile 4k render için ekran kartı önerisi

ilkerefsane

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Merhaba arkadaşlar, ben video render için bir ekran kartı almak istiyorum. RX590 ile 4k render alabilir miyim? (Alabilirim ama render süresi çok mu uzun olur?) Maximum 5 dk lık Premier veya After effects renderleri almak için kullanacağım. (Amd Ryzen 5 3600 işlemcim var.) Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Daha güncel kartlardan bütçe dostu tavsiyelerinizi de beklerim. Herkese kolay gelsin. [/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Render yani son çıktı aşamasında dosyayı oluşturmada CPU çekirdek sayısı ve gücü daha çok önemli. Son çıktıda işlemci ekran kartından çok çok daha hızlı iş bitirir. Ancak videoyu düzenleme aşamasında her işte GPU hızlandırma özelliği sizi CPU ya göre kat ve kat daha fazla hızlandırır. RTX kartlar Adobe ürünlerinin neredeyse hepsine eklendi. RTX kartlardaki yapay zeka "Tensör" çekirdekleri ve Ray Tracing için "RT" çekirdekleri bu yazılımlar tarafından artık kullanabiliyor. Yani bir RTX kart alırsanız size ekstra avantajı olur bu yazılımlarda. Bunun dışında bu yazlımlar Profesyonel seri kartlar hariç yani sadece iş için kartlar hariç o kartlar sırf bu işler için olduğundan onları ayrı tutuyorum. Nvidia veya AMD normal kartlar ile hızlandırma konusunda gayet yeterli performans verir size. AMD RX serisine Shader olarak adlandırılıyor işlemci çekirdeklerinin adı ve NVIDIA kartlarda CUDA olarak isimlendiriliyor. AMD kartlarda Shader üniteleri OpenGL kodlama kullanıyor NVIDIA kanadı ise CUDA olarak adlandırdığı kendi birimini kullanıyor. Normalde OpenGL bir tık daha avantajlı ama yapı ve işlem farkları deneniyle bazen durumlar değişiyor. Örneğin; RX 5700 kartı oyunlarda RTX 2060 Super gücünde olmasına rağmen bu tür iş odaklı kullanımlarda RTX 2080 ile eş değer performans veriyor. Son duruma gelirsek alabiliyorsanız bir RTX kart alın ekstra bazı hızlandırmalar bu kartlara özel olduğundan dolayı ama yok saf güç olsun derseniz AMD RX 500/5000 serisi ki ben 5000 serisi tercih ederdim yada AMD RX VEGA 56 alabilirsiniz. Özellikle söylüyorum RX VEGA 56 bu işlerde iyi ama güç fazla güç tüketimi olan bir karttır özellikle 750W aşağısında bir güç kaynağınız varsa önermem o kartı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri