akim korumalı priz şart mı?

Flash52

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
sistem için akım korumalı priz bakıyorum da malum bişi olmasını istemem sisteme elektrik kesintilerinde gerçi bizim burda hiç kesilmiyor önerebilirmisiniz 200 TL ye kadar düzgün bişi?

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
KS

Flash52

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Çağdaş hocam iyi midir bu marka yarın alicam

KS

Flash52

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
şuan o kadar yok ona anca ilk attiginizi alabilirim yeterli olmaz mı ?

bizim buralarda hiç elektrik kesintisi olmuyor açıkçası zaten de ben yine önlem olsun diye aliyorum

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494
şuan o kadar yok ona anca ilk attiginizi alabilirim yeterli olmaz mı ?

bizim buralarda hiç elektrik kesintisi olmuyor açıkçası zaten de ben yine önlem olsun diye aliyorum
Elektrik kesintisi ile alakası yok hocam bi anlık fazla elektrik geldimi uçurur sistemi

Redfire146

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
ben schneider apc akım korumalı prizlerden kullanıyorum 900lü joullardaydı gayet iyi tavsiye ederim, elektrik kesintisi için aslında ups almayı düşünüyodum ama aşırıya kaçmak gibi olurdu sanırım gereksiz masraf

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Elektrik kesintisi ile alakası yok hocam bi anlık fazla elektrik geldimi uçurur sistemi
Kaliteli PSU varsa çoğu durumda bir şey olmuyor, içerisinde çeşitli korumalar ve voltaj regülatörü bulunuyor. Yüksek voltaj gelirse nadiren de olsa PSU yanabiliyor. Akım korumalı prizler de bu durumda işe yarıyor.
Ayrıca akım korumalı prizde voltaj regülatörleri bulunmaz, elektriği düzenli ve dengeli vermezler. Belli voltaj aralıklarında gelen akım olduğu sürece elektriği kesmeden vermeye devam ederler ve dalgalı akımları doğrudan yansıtırlar. Sadece çok yüksek veya çok düşük akımlarda gücü keserler. Bazen akım korumalı priz kullanılamaz hale gelebilir aşırı yüksek voltaj gelmesi durumunda.

Bu mesajınızdaki garipsediğim kısım ise binlerce lira verilen korumaları bulunan PSU işe yaramayacak ama 150-200 liralık bir akım korumalı priz işe yarayacak gibi yansıtılması yanlış. Akım korumalı yanlış voltajı doğrudan ilettiği zaman dahi PSU bunu zaten düzenleyip sisteme aktarıyor. Tek güvence akım korumalı olsaydı işimiz yaş idi. Akım korumalı işe yaramıyor mu, elbette yarıyor. Ancak dediğim gibi belli aralıktaki voltajı aşarsa dalgalanma gücü keserek koruyor.

MuRO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Aslında bunları kullanmak yerine regülatör kullanmak daha iyi

MuRO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Bilgisayar için en iyisi UPS. Hatta Online-UPS, şahsen kullanıyorum. Bol kesinti ve voltaj dalgalanmaları sık sık olur bulunduğum yerde. Benim için şart gibi bir şeydi.
Orası öyle ama günümüz şartlarında akım korumalı priz yerine regülatör bütçe dahilinde daha iyi iş yapar

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
PC'ye yetebilecek bir voltaj regülatörü oldukça pahalıya geliyor ve aküsü bulunmadığı için yine elektrik gidince güç kesiliyor. PC için her türlü en uygun yöntem Online-UPS'tir. Malesef alternatifi bulunmuyor bu konuda.

Sık elektrik gitmeyen bir yerdeyseniz akım korumalı prizler de yeterlidir. Kaliteli ve çabuk bozulmayan bir ürün gerekli sadece.

Redfire146

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
PC'ye yetebilecek bir voltaj regülatörü oldukça pahalıya geliyor ve aküsü bulunmadığı için yine elektrik gidince güç kesiliyor. PC için her türlü en uygun yöntem Online-UPS'tir. Malesef alternatifi bulunmuyor bu konuda.

Sık elektrik gitmeyen bir yerdeyseniz akım korumalı prizler de yeterlidir. Kaliteli ve çabuk bozulmayan bir ürün gerekli sadece.
hocam psum 850wlık bir psu sistem için ups bakınmıştım acaba siz önerebilir misiniz

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
hocam psum 850wlık bir psu sistem için ups bakınmıştım acaba siz önerebilir misiniz

Pahalı gelirse yapacak bir şey yok. Çünkü sisteminiz çok güç tüketir imzanızdaki sistem ise. Bu anca karşılar. 4 tane 9AH aküsü var. Sinus Evo modeli oldukça kaliteli bir UPS'tir.

Yalnız uyarayım Online-UPS'lerin fanları gürültülü çalışır. Ben garantisini bozacağını bildiğim halde içini açıp fan yavaşlatıcı kablo eklentisi taktım (Noctua'nın). Yoksa ciddi baş ağrısı yapıyor. İmkan varsa PC kullanacağınız odada olmaması halinde ara kablo ile de kullanılıp gürültüsünü pasifize edebilirsiniz (garantisini bozmadan gürültüden kurtulmak için). Yani yan odada falan UPS'i konumlandırabilirsiniz.

Redfire146

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30

Pahalı gelirse yapacak bir şey yok. Çünkü sisteminiz çok güç tüketir imzanızdaki sistem ise. Bu anca karşılar. 4 tane 9AH aküsü var. Sinus Evo modeli oldukça kaliteli bir UPS'tir.

Yalnız uyarayım Online-UPS'lerin fanları gürültülü çalışır. Ben garantisini bozacağını bildiğim halde içini açıp fan yavaşlatıcı kablo eklentisi taktım (Noctua'nın). Yoksa ciddi baş ağrısı yapıyor. İmkan varsa PC kullanacağınız odada olmaması halinde ara kablo ile de kullanılıp gürültüsünü pasifize edebilirsiniz (garantisini bozmadan gürültüden kurtulmak için). Yani yan odada falan UPS'i konumlandırabilirsiniz.
teşekkür ederim, şöyle ki sistemim baya cep yakan bir sistemdi zaten bu sistemin zarar görmesi yerine ups ile sağlama alırım daha iyi düşüncesindeyim. işyerimizde elektrik kesintilerinden dolayı gelen güçlü voltaj kameraları şarj aletini bir çok şeyi yaktığına şahit oldum ups alıp kamerayı sağlama alınca bir daha kamerada sorun yaşanmadı ordan tecrübe ettim. parayı sorun etmem alırım almasına lakin ses yapması büyük sıkıntı ev çünkü burası ve ben geceleri de kullanıyorum fazlasıyla
ses büyük sıkıntı yaratır bana

Gil

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bilgisayar için en iyisi UPS. Hatta Online-UPS, şahsen kullanıyorum. Bol kesinti ve voltaj dalgalanmaları sık sık olur bulunduğum yerde. Benim için şart gibi bir şeydi.
Hangi model hocam? Bana 1000w lik lazım minimum .Lütfen yardımcı olun

AgahBey

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
94
Apc markası net açık ara en iyilerinden birisidir. Ama bütçe o kadar olmadığı için tunçmatik markası gayet güzel iş görüyor. Listemde olan prizleri evimde aktif olarak kullanıyorum. Pcde tunçmatik TV ve modemde apc, tekli ise çamaşır makinesi için 😁

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
üstte linki paylaştı, 2kva sanırım 1200w ediyor seçenekleriniz arasında yer alabilir
Bu ürünler yüksek verimlilikli yani 1 kva modeli 900W, 2 kva modeli 1800W. Ancak tecrübeme dayanarak şunu ekleyim 1 kva modeli güçlü bir PC'yi çok kısa süre açık tutabilir ve çabuk ısınır. Ayrıca içerisinde 2x 7AH akü oluyor.

Linkini paylaştığım 2 kva modelde ise 4x 9AH akü var, hem akü sayısı fazla hem de daha güçlü aküler ile daha uzun süre açık tutması mümkün oluyor ve 1800W model olduğu için çok daha düşük bir tüketimde daha az ısınacağı için fanı da sessiz çalışabilir. Ancak yine de fanları hafif bir ısınmada dahi son devirde çalışıyor, biraz ayarsız bırakmışlar. Muhtemelen çoğu müşterileri sunucu odalarında kullandığı için önemsememişlerdir.

Ayrıca Noctua NA-SRC7 veya herhangi bir markanın fan hızını yavaşlatan bir uzatma kablosu ile içerisindeki fanı sessiz hale getirebiliyorsunuz. Lakin garanti dışı kalıyor ürün. Ben bu şekilde garantisini bozup da fanını tamamen sessiz hale getirdim. Yaklaşık 2,5 senedir kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. 120mm bir Noctua fan aldığımda paket içerisinde fan devrini düşüren kablo çıkmıştı. Onu kullandım Online-UPS sessiz çalışıyor bu şekilde.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri