45.000-60.000 TL Altta Bahsettiğim Özelliklerde Olacak Bir Gaming Dizüstü Oyun Laptopu Önerilerinizi Arz Ediyorum.

gaminglaptopcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
Intel i7 veya i9, Ryzen 7 veya 9 H, HS, HX olucak
Ekran Kartı
Rtx 3090(önerirseniz), Rtx 4060, 4070 modelleri olmalı
Öncelikle Almak istediğim laptobun sırasıyla özellikleri; ( Max: 50 bin TL bütçe )
— Windows 10 veya 11 işletim sistemi kurulu olucak.
— İşlemcisi Intel olursa i7, i9 H, HS, HX AMD olursa da Ryzen 7 veya 9 HS olanlardan biri olucak.
— İşlemci önbelleği 32 MB ten yüksek olması gerekiyor galiba
— Nvidia Rtx 4060, 4070, yada kaliteli ise 3090 ti bile olur. ( Watt değeri 100-120 hatta 130 watt falan olursa iyi oluyormuş performansı bakımından.)
— GDDR6 ve DDR5 olmalıdır
— IPS panel LCD ekran 144-165-180hz full HD ve 17.3 inç genişliğinde olmalıdır.
— 32 GB RAM bellek kapasitesi şarttır.
— 1 tb SSD depolama alanlı olmalıdır.
— RGB aydınlatma gibi klavyeleri vs. Işıklı olması gerekiyor güzel oluyor.
— Renk gamı %75-80 gibi yüksek değerlerde olması renklerin doygunluğu ve doğruluğu için önem arz ediyor.
— Uzun vadeli yani rahat 3-4 sene falan sorunsuzca oynatıp kullandıracak uzun ömürlü, pili ve bataryası da iyi olsun.
— Isınması Max. 90 dereceyi geçmesin.
Yanıtını almam gereken sorular:
+ Bu Rtx 4060 larda 8 GB ekran kartı önbellek kapasitesi yeter mi acep?
+ İşlemci önbelleği 32 MB ten yüksek olmak zorunda mıdır?
+ Bilgisayarın kendi watt değeri 100 den fazla mı olmak zorunda?
+ Sadece oyun oynamak ve ders çalışıp dinlemek ve proje ödevleri için ideal bir gaming laptop önerir misiniz? Başka hiçbir işle uğraşıyorum zaten.
+ Oynayacağım oyunlar:
- Minecraft
- PUBG
- Asetto Corsa
- CS:GO ve CS 2
- Ravenfield ( Mavi ve kırmızı askerlerin arasında geçen takımlı ölüm maçı (TDM) oynanan bir oyundur.)
- City car driving simülatör
- BeamNG.Drive
- ETS 2
- Forza 5
Bu oyunlar için ram kapasitesi en az ne kadar olmalıdır? Hadi SSD depolaması yeter zaten büyük ihtimalle ama 32 GB ram bu oyunlara yeter mi? En iyi sizler bilirsiniz ben mobilci insanım araştırarak dinleyerek öğrendim birşeyler.
+ Sanırım çok ama çok abarttım kusura bakmayın lütfen ama aklımdakilerin hepsini öğrenmek istiyorum boş vaktiniz olduğu zaman bi göz atar mısınız? İyi günler okuyanlar için çok teşekkürler efenim...

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
4060 8 gb yeter.
işlemci önbelleği fps oyunlarındaki fps'inizi direkt etkiler. Laptoplarda öyle 32 mb ve fazlası olsun diyemezsiniz. Laptoplarda bu değerler masaüstüne göre daha az oluyor.
Bilgisayarın kendi watt değerinden kastınız ekran kartı watt'ı ise 4060 için 100 watt 4070 için 130 140 watt olması ekran kartının tam performansını almanızı sağlar.
Oynadığınız oyunları 4060'la da rahatça oynayabilirsiniz. Ancak ben bir cihaz alayım grafik kısmadan ultra grafiklerde oynayayım diyorsanız 4070 seçiniz.
Son olarak baştaki istekler o bütçe için imkansıza yakın. En basiti gaming laptoplar performans üzerine kurulu. Siz hem performans isteyip hem de bataryası uzun süre gitsin diyemezsiniz. Windows olması fiyatı gereksiz arttıracaktır. Bunun yerine başka parçası daha yüksek freedos bir sistem alır, 100-200 tl ye key alır kullanırsınız.
Ram olarak almışken 32 gb alınmalı diye düşünüyorum. Ancak laptopta diğer tüm özellikler çok iyi ram 16 ise orada ramin durumuna bakılır. 1x16 ise alır, bütçe olunca yanına bir 16 daha takar devam edersiniz.
İsteğinize uyduğunu düşündüğüm cihaz

KS

gaminglaptopcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
4060 8 gb yeter.
işlemci önbelleği fps oyunlarındaki fps'inizi direkt etkiler. Laptoplarda öyle 32 mb ve fazlası olsun diyemezsiniz. Laptoplarda bu değerler masaüstüne göre daha az oluyor.
Bilgisayarın kendi watt değerinden kastınız ekran kartı watt'ı ise 4060 için 100 watt 4070 için 130 140 watt olması ekran kartının tam performansını almanızı sağlar.
Oynadığınız oyunları 4060'la da rahatça oynayabilirsiniz. Ancak ben bir cihaz alayım grafik kısmadan ultra grafiklerde oynayayım diyorsanız 4070 seçiniz.
Son olarak baştaki istekler o bütçe için imkansıza yakın. En basiti gaming laptoplar performans üzerine kurulu. Siz hem performans isteyip hem de bataryası uzun süre gitsin diyemezsiniz. Windows olması fiyatı gereksiz arttıracaktır. Bunun yerine başka parçası daha yüksek freedos bir sistem alır, 100-200 tl ye key alır kullanırsınız.
Ram olarak almışken 32 gb alınmalı diye düşünüyorum. Ancak laptopta diğer tüm özellikler çok iyi ram 16 ise orada ramin durumuna bakılır. 1x16 ise alır, bütçe olunca yanına bir 16 daha takar devam edersiniz.
Teşekkürler efenim üşenmeden yazmışsınız sağolun birkaç sorunumu kafamda bitirmemi sağladınız sağolun. Bir de bu aradığım özelliklerin hepsini barındıran bir laptopu bulabilecek bir algoritma, yer, site vs. Biliyor musun? Yani girdiğim bir yerde filtrele kısmına hepsini girdiğimde monster tulpar modelleri karşıladı beni ama monster larda ısınma problemi yoğun diyorlar elektrikli ısıtıcı soba vb. Espri ve dalgaya alıyor millet bu kadar mı kötü bir laptop bu monster alınmaz mı yani?

Son düzenleme:

mert.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
92
O fiyatı ben Monster'a vermem. Hem soğutması, hem kasa kalitesi güzel değil. Attığım cihaz istediğiniz her özelliği kapsıyor. Ram'i, hafızası, ekran kalitesi gayet iyi. Sadece önbelleği 16mb bu da sorun değil. Yazdığınız oyunları ultrada oynarsınız. Neden başka cihaz arıyorsunuz?

KS

gaminglaptopcu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
4060 8 gb yeter.

Anladım kardeşim eyvallah 🙂🙂
O fiyatı ben Monster'a vermem. Hem soğutması, hem kasa kalitesi güzel değil. Attığım cihaz istediğiniz her özelliği kapsıyor. Ram'i, hafızası, ekran kalitesi gayet iyi. Sadece önbelleği 16mb bu da sorun değil. Yazdığınız oyunları ultrada oynarsınız. Neden başka cihaz arıyorsunuz?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri