Am5 Geç Açılma Sorunu !

hipokondriyak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Arkadaşlar ryzen 7800x3d işlemci msi mag b650 tomahawk wifi anakartım var
g skill trident 6000 mhz cl30 ram aldım.
4800 mhz de bilgisayar hızlı açılıyor fakat expo veya xmp yaptığım anda ramleri 6000 mhz e çektiğim anda bilgisayarın açılması tam 6 dakika.
şaka değil gerçekten 6 dakika
bu süreçte anakartta arıza ışıklarında 2. sıradaki sarı ışık yanıyor. 6 dk sonra ekran geliyor aygıt yöneticisinde frekans 6000 mhz görünüyor.
Bana yardımcı olabilecek var mı ?
sistemi yeni topladım
tüm parçalar 0 .

ahmtbzkrt

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
91
Biosu güncelleyin. Aynı işlemci aynı anakart bende de mevcut. PC geç açılıyor ama senin ki kadar değil maks 1.5 dk da falan açılıyor. Güç düğmesine basıyorum 30 sn bekliyor sonra ramler devreye giriyor ve pc açılıyor.

Bios güncelledikçe bu süreler kısaldı bende. AM5 geç açılıyor çözümü yok dostum. Özellikle 6000 mhz de açmaya çalıştığında.

Dangooo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ram leri tek kanal çalıştırmayı deneyin

cukkaSG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Hayırlı olsun. Anakartta Memory Context Restore diye bir seçenek var, sadece onu enable yapın. Ram vs uğraşmayın. Expo açık olsun. İlk seferinde yine uzun sürecek bir nebze ancak sonrakilerde yaklaşık 7-8 sn de açılmış oluyor pc. Bunun yanında Precision Boost Overdrive ile işlemciye ufak bir overclock ve undervolt işlemi yapabilir ve sıcaklıkları ciddi anlamda düşürebilirsiniz.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri