AMD APU Sistem Kapanıyor!

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Öncelikle selamlar,

Bilgisayarımda birkaç farklı sorunum vardı. Oyunlarda test videolarında olduğundan neredeyse yarı yarıya performans farkı oluşuyordu. Bunu hiç bir forumda çözemediler. Bende bu sorunun çözümünü düşünürken bu seferde oyunda CS-GO'da yeşil nokta veyahut pikseller ile karşılaşmaya başladım.

Bunu çözer belki diye temiz kurulum ile ekran kartı driverlarını ve BIOS'u güncelledim ve piksel hatası daha da artmaya ve gri renkte de olmaya başladı. Bende "acaba fiziksel bir sorun mu var?" diye Furmark'ta hem CPU hemde GPU'yu strest testine soktum herhangi bir sorun olmadı. İşlemci sıcaklığı da 60 dereceyi geçmedi.

Biraz daha zorlamak için BIOS'tan CPU Boost tarzı bişey açtım işlemciye Overclock yapıyor. Bundan sonra tekrar stres testi yaptım güç tuketimi 80'den 180 watlara, işlemci ve gpu için sıcaklıkta 85'lere geldiğinde PC kapandı. Hemen tuşa basıp açmaya çalıştığımda sadece kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyordu. Elektriği kesip kabloları çıkarıp takınca 1 dakika sonra tekrar bastğımda sistem sorunsuz çalışmaya başladı.

Memtest ile ramlere baktım 0 hata verdi.

Kullandığım sistem;

• Anakart: MSI B450M TOMAHAWK MAX2
• CPU: AMD RYZEN 7 5700G
• RAM: CORSAİR VENGANCE LPX 8X2 3200
• Kasa ve PSU: Corsair Spec Delta RGB KASA VE 650W 80+ BRONZE PSU

PSU yetmiyor olamaz herhalde çünkü bir ekran kartı yok sistemde apu kullanıyorum. CPU sıcaklığı yanlış ölçülmüyorsa 85 derece de sistem kapanmamalı 95 limit diye biliyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
324
Bence sizin 5700G de bir sıkıntı var gibi gözüküyor. Ne zaman aldınız ve ne zamandan beri bu sorun devam ediyor? Kendi kendine oluşan yeşil noktalar pek hayra alamet değil.

Exe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
37
Çok yüksek ihtimal sorun işlemcinin ekran kartında ve size önerim eğer garantisi hala devam ediyor ise teknik servise göndermek bu yazılımdan çok donanımsal bir sıkıntıya benziyor çünkü.

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
11 kasım 2021 tarihinde hepsiburadadan almıştım şimdi bunu gödersem daha absürt bir durumla karşılaşabilir miyim ki hem sorunun hiç yoksa işlemci garantisi ile çözüleceğnden emin miyiz? boş yere 10-15 gün bilgisayarsız kalmak istemem sök tak cabası. ayrıca sorunu çözemeseler ve iade etmek isteseler 3800 tl ye almıştım 1000 tl zararda olurum yenisini almak istesem yanlış mıyım?
geldiğinden beri performans düşüşü mevcut yeşil noktalar son birkaç aydır var ve daha oncesinde de siyah ekranda kalıyordu o sorun bitti yeşil noktalar başladı.

Son düzenleme:

Exe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
37
11 kasım 2021 tarihinde hepsiburadadan almıştım şimdi bunu gödersem daha absürt bir durumla karşılaşabilir miyim ki hem sorunun hiç yoksa işlemci garantisi ile çözüleceğnden emin miyiz? boş yere 10-15 gün bilgisayarsız kalmak istemem sök tak cabası. ayrıca sorunu çözemeseler ve iade etmek isteseler 3800 tl ye almıştım 1000 tl zararda olurum yenisini almak istesem yanlış mıyım?
Ya sistem parçalarını occt programı ile hata ayıklama testine sokucaksınız

Yada sistem parçalarını teker teker farklı donanımlarla test ediceksiniz eğer mümkünse bunu seçmenizi öneririm

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
occt programı dediğiniz nedir acaba biraz açıklayabilir misiniz? ayrıca farklı bir sistemde deneme imkanım yok malesef.

az önce aradım müşteri hizmetlerini 20+3 günlük servis süresi olduğu söyleniyor duruma gore onarım değişim yada iade tercihi bana kalıyormuş.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Hocam programını indirerek 10 dakikalık bir test yapar mısın? Sonuçları paylaşırsan iyi olur. Bu program işlemciye yapay bir Overclock yaparak %100 yük altına sokar. Test programıdır. Anlık voltajları, sıcaklıkları ve limitleri görebiliriz. Eğer yük altına girdiği anda veya 5 dakika içerisinde sistem kapanıyorsa sorun CPU veya PSU'dadır.

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
testi 10 dk için ayarladım ilk birkaç dakika baktığımda tam yükte gözükmesine rağmen 80 de olması gereken derece 60 olmamıştı ve testin 5 dakikasına gelmeden sistem kapanıp açıldı bu sefer direk restart gibi açıldı ilk testimde eiektriği kesmem gerekmişti.
şimdi PSU kaynaklı olup olmadığını nasıl anlarım yani 650w fazla bile sisteme yani birde şey aklıma geldi anakartta işlemci için güç girişi 8 pin OC olayında yeterli gücü çekemiyor olabilir mi?

az önce aynı testi bıostan boost modunu kaptarak yaptım test bitmişti sorun yok galiba
00:00:00 - Info - Test schedule started at 2022-05-08 22:19:48
00:00:00 - Info - CPU - Started (Duration : 00:10:00)
00:10:00 - Info - CPU - Stopped
00:10:00 - Info - Test schedule completed

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri