Yardım AMD Düşük Fps Ve Yazılım Sorunu

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba, AMD RX 6600 ekran kartı ve Ryzen 5 5600G işlemciye sahip sistemimde bazı sorunlar yaşıyorum ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Sorun 1: AMD Yazılımı ve Windows Update Uyumsuzluğu

Windows Update'i açık tuttuğumda, "Display" adında bir güncelleme yapılıyor ve bu durum AMD yazılımının çalışmamasına neden oluyor. Sanırım bu güncelleme, işlemcinin entegre ekran kartı sürücüsünü yüklüyor, ancak emin değilim. Bu sorunla başa çıkmak için Windows Update'i kapatıyorum. Ancak bu sefer de Windows güncellemelerini yapamıyorum. Bu sorunun bir çözümü var mıdır? Hem Windows Update’i açık tutmak hem de AMD yazılımını sorunsuz kullanmak istiyorum.

Sorun 2: Oyunlarda Düşük FPS

İkinci sorunum, oyunlarda beklediğimden çok daha düşük FPS alıyorum. PC Hocası YouTube kanalında aynı sistemle alınan FPS değerleri ile benim aldıklarım arasında ciddi farklar var. Bu durumun nedeni ne olabilir? 1 aydır bu sorunla uğraşıyorum ve artık çözüm bulamadığım için gerçekten soğudum.

Bu iki konuda yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Sistem Bileşenleri:
Amd Ryzen 5 5600G
Msi Rx6600 8Gb
Msi Tomahawk B450 Max
Xpg 3200Mhz 16Gb (2x8)

Boromir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Oyunlarda kullanilan Grafik kartini secebilirsen 7900XTX'i ingame sectigine emin ol. Bir de driver sorunu yasiyorsan bir AMDCLEANUP tool ile sil tekrar yukle lutfen.

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba, oyunlarda kullanılan grafik kartım RX 6600. AMFM2'yi açınca biraz toparlama oluyor, ancak yine de videolarda gördüğüm FPS değerlerinden düşük kalıyor. Yazılımı düzgün bir şekilde çalıştıramıyorum. Şu ana kadar 8-9 kere format attım ama tek bulabildiğim çözümler ya bu ya da 2023 yılında çıkan Adrenalin sürümü. Ancak, arkadaşlarım Adrenalin’in son sürümünü sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorlar.

Format atma sebebim, Windows Update’i açtığımda bir güncelleme yapılıyor ve bu yüzden Adrenalin yazılımı açılmıyor. Yazılımı kaldırıp yeniden kuruyorum, fakat bilgisayar yeniden başlatıldığında hiçbir uygulamaya giriş yapamıyorum. Hatta "Bilgisayarı Kapat" seçeneği bile çalışmıyor ve bu durumda format atmak zorunda kalıyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
''Windows Update’i açtığımda bir güncelleme yapılıyor ve bu yüzden Adrenalin yazılımı açılmıyor. Yazılımı kaldırıp yeniden kuruyorum, fakat bilgisayar yeniden başlatıldığında hiçbir uygulamaya giriş yapamıyorum. Hatta "Bilgisayarı Kapat" seçeneği bile çalışmıyor ve bu durumda format atmak zorunda kalıyorum.''

Formattan sonra sadece Win. Update ve Adrenalin uygulaması kuruluyken bu sorun oluyor değil mi?
Yani sistem en ham halinde başka bir yazılım ve uygulama kurulmamış durumdayken.???

''Hatta "Bilgisayarı Kapat" seçeneği bile çalışmıyor''
Bu ciddi bir sorun yalnız...
Başlat > Ayarlar > Windows Update > Güncelleştirme geçmişi > Güncelleştirmeleri kaldır

Hangi Win update den sonra olduğunu kesin bir tespit edebilme durumunuz olduysa o update i kaldırmayı denediniz mi?
Önce Adrenalin sonra sorun çıkaran update i kaldırma, restart, güncelleştirmeleri duraklat ve tekrar adrenalin kurulumu şeklinde.

Bu işe yararsa artık duraklatılımış win11 update ile devam edin.
PC yi kullanamadıktan sonra Win updatelerin bir anlamı kalmıyor malesef....

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Windows Update, "Display Port" adlı bir güncelleme yapıyor ve bu güncellemeden sonra Adrenalin uygulamasını kullanamamaya başlıyorum. Güncellenen kısım fotoğrafta ünlem ile işaretli güncellemenin ardından AMD entegre grafik kartı gibi bir donanım görünmeye başlıyor.

Aslında, sadece bu güncellemenin yapılmasını durdurursam sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Sizce bu şekilde bir yöntem var mı? Bu işe yarayabilir mi?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-08-25 154157.png
    Ekran görüntüsü 2024-08-25 154157.png
    3.8 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Sizde zaten harici ekran kartı var.
fotodaki güncelleştirmeleri tabi formattan hemen sonra otomatik olarak yapıyor.
Bende nvidia ekran kartı var ilk başta, formattan hemen sonra
sadece Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı görülüyor. Nvdia ekran kartını manuel güncelledikten sonra bu kayboluyor.

Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı cihazı kaldır şeklinde seçenek var mı?

AMD entegre grafik kartı bu sizin işlemcideki grafik desteği; bunu da formattan hemen sonra Windows update ile otomatikman yapıyor.
Siz sonra Adrenalin kurayım diyorsunuz ve sorunlar başlıyor.
Durum bu şekilde gibi, benim anladığım...

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
AMD entegre grafik kartı bu sizin işlemcideki grafik desteği; bunu da formattan hemen sonra Windows update ile otomatikman yapıyor.
Siz sonra Adrenalin kurayım diyorsunuz ve sorunlar başlıyor.
Durum bu şekilde gibi, benim anladığım...
Evet, doğru, sorun tam olarak bu şekilde gerçekleşiyor.
Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı cihazı kaldır şeklinde seçenek var mı?
Evet, "Cihazı kaldır" şeklinde bir seçenek var. Bunu seçmem bir sorun yaratır mı?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Hmmm, anladım.
Şimdi ben uzun süredir, formatla beraber Win. Updateler tammamen kapalı olarak kullanıyorum. Bu yüzden Win. update ayarlarındaki seçenekleri tam olarak hatırlayamıyorum malesef.,
Win update ayarların da, önceden istediğiniz güncellelemeri, önerilen güncellemeleri seçme tiki vardı. Böylece istemediklerinizi yüklemiyordunuz.
Şimdiki durum nasıl, seçme imkanı tanıyormu tikli tiksiz şekilde, yoksa size sormadan otomatik (seçme imkanı olmadan) yapıyorsa bu durumda:

Şu aşamada sistemde sıkıntısı devam ediyor sanıyorum. Kaybedeek bir şey yok.
Önce bunu denersinzi:
Başlat > Ayarlar > Windows Update > Güncelleştirme geçmişi > Güncelleştirmeleri kaldır
Display" adında bir güncelleme demiştiniz sıkıntı çıkaran güncellemeri kaldırıp restart, güncellemeleri duraklat (Win Update ayarlarından) ve Adrenali ni kaldırıp tekrar kurarsınız.

Baktınız bir değişiklik yok sorunlar devam ediyor. Formata gitmek gerekecek.
Windows update i tamamen kapatabilirsiniz. Bunun için şu yazılım ile veya benzerleri
SSD iki bülüm ise format atmadığınız bölüme formattan önce yazılımı atın

Microsoft yerel hesabı ile format atın microsoft hesabı girişi yapıp format atmayın. Format biter bitmez son siyah ekrandan masaüstüne dönmesine yakın pc int bağlantısını kesin.

Yazılımı kurup Update leri şimdilik engelleyin. İnt bağlantısını açın.
Adrenalin i kurun. Amd ekran kartı güncellemesini sitesi üzerinden manuel yapın.
Diğer önemli güncellemelri de anakart resmi sitesi üzerinden yaparsınız.

En azından sorunun tam kaynağını ve çözüm yöntemini bulana dek bu şekilde devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:
KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Evet, şu an tam olarak dediğiniz şekilde kullanıyorum. En son formatımda bu yöntemi denedim ve hâlâ bu şekilde kullanıyorum. Sizin söylediğiniz gibi "Cihazı kaldır" seçeneğini kullandım ve şu an sorun yok; Windows Update ve AMD Adrenalin birlikte sorunsuz çalışıyor. Bu yöntemin zarar verebileceğini düşünüp es geçmiştim ama işe yaradı. Son olarak, güncellemelerden sonra FPS değerlerimi kontrol edeceğim.

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Evet, sorun güncellemelerle alakalı değilmiş. Tam olarak sorunu çözemedim. FPS değerlerim neden diğer insanların bilgisayarlarına göre daha düşük kalıyor olabilir? Bu konuda bilgisi olan var mı?

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. BIOS ayarlarından pek anlamadığım için o kısma hiç girmedim, sadece RAM'leri ayarlamıştım. Birazdan kontrol edip size buradan geri dönüş yapacağım.

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Adrenalin üzerinden hız aşırtma yaptım, ancak oyun açık değilken bile fanlar çok çalışıyordu, bu yüzden geri kapattım. MSI anakart üzerinden dediğiniz ayarları nereden yapacağımı bulamadım.

KS

Berotattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba, FPS değerlerim gün geçtikçe düşüyor ve bunun nedenini bir türlü bulamıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri