Soru AMD Ekran Karti Kullanıcıları Düşüncelerini Söyleyebilirmi?

JuDLaW

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9

Anakartta B550A pro ve SSD de ise KC 3000 özeleştirmesi yaparak sipariş verdim
Aklıma takılan tek şey Nvidia ekran kartı 3070 istiyor dum seçim konusunda doğru mu yaptım bilmiyorum.
AMD ekran kartı 6000serisi nasıl sizce rx6800 sorunsuz kullanan arkadaşlar varmı?
AMD seçme nedenim VRAM GB olarak 3070 den fazla olması.

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Şöyle bir durum var ne kadar doğru çok araştırmadım aslında ama mantığıma yattığı için burada anlatmak istedim Nvdia ekran kartları Vram'leri AMD ekran kartlarına göre düşük kalıyor Rtx 3060 modelleri için çok önemli olmasa da Rtx 3070 ve yüksek çözünürlülükte işlem yapabilecek 2k vb ekran kartlarının Vram düşük olması çok büyük bir sıkıntı gelecek zaman için, çünkü yüksek çözünürlülük yüksek vram kullanımı istiyor Rtx 3070 2k ayarlarda 8gb vram sunuyor AMD aynı segment ürünü 16gb sunuyor ve güncel oyunlara baktığınızda 8gb vram tamamını kullanıyor AMD ekran kartı ile denediğinizde ise bu 10gb'lara kadar çıkıyor hal böyleyken Nvdia mühendisleri neden vram arttırmamakta ısrar ediyorlar anlamış değilim sonuçta neyin ne olduğunu onlarda çok iyi biliyorlardır diye düşünüyorum fakat söylenenlere göre pazar stratejesinden dolayı ekran kartı satışlarında bir düşüş var bu yüzden kullanıcıları çıkardıkları yeni kartlara itelemek istiyorlar siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ? Düşüncelerinizi bende merak ediyorum şahsen AMD kendini bir çok alanda hızlı bir şekilde geliştiren bir şirket nerelerden nereye geldiğine bakacak olursak eğer hem işlemci hem ekran kartı alanında rekabet etmeleri taktiri hak ediyor

KS

JuDLaW

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Şöyle bir durum var ne kadar doğru çok araştırmadım aslında ama mantığıma yattığı için burada anlatmak istedim Nvdia ekran kartları Vram'leri AMD ekran kartlarına göre düşük kalıyor Rtx 3060 modelleri için çok önemli olmasa da Rtx 3070 ve yüksek çözünürlülükte işlem yapabilecek 2k vb ekran kartlarının Vram düşük olması çok büyük bir sıkıntı gelecek zaman için, çünkü yüksek çözünürlülük yüksek vram kullanımı istiyor Rtx 3070 2k ayarlarda 8gb vram sunuyor AMD aynı segment ürünü 16gb sunuyor ve güncel oyunlara baktığınızda 8gb vram tamamını kullanıyor AMD ekran kartı ile denediğinizde ise bu 10gb'lara kadar çıkıyor hal böyleyken Nvdia mühendisleri neden vram arttırmamakta ısrar ediyorlar anlamış değilim sonuçta neyin ne olduğunu onlarda çok iyi biliyorlardır diye düşünüyorum fakat söylenenlere göre pazar stratejesinden dolayı ekran kartı satışlarında bir düşüş var bu yüzden kullanıcıları çıkardıkları yeni kartlara itelemek istiyorlar siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ? Düşüncelerinizi bende merak ediyorum şahsen AMD kendini bir çok alanda hızlı bir şekilde geliştiren bir şirket nerelerden nereye geldiğine bakacak olursak eğer hem işlemci hem ekran kartı alanında rekabet etmeleri taktiri hak ediyor
Sistem cuma sipariş verdim ne zaman gelir bilmiyorum daha kargolanmadı. Artık uzun kullanım sonrası AMD ekran kartı hakkında düşüncelerim kesinleşir.

amd bazen skıntı yaratabiliyor hocam yazılım konusunda kimisi sorun yaşamamak riske atmamak için nvidia alıyor zaten
Yazılım konusunda örnek verebilirmisiniz
Ben bu kartı oyun amaçlı 2k veya 1080p olsun kullanıcam
Video render vs. Amaçlı kullanmicam
Umarım sıkıntısız uzun ömürlü olsun bana yeter

Seyit Ali Yılmaz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Sistem cuma sipariş verdim ne zaman gelir bilmiyorum daha kargolanmadı. Artık uzun kullanım sonrası AMD ekran kartı hakkında düşüncelerim kesinleşir.

Yazılım konusunda örnek verebilirmisiniz
Ben bu kartı oyun amaçlı 2k veya 1080p olsun kullanıcam
Video render vs. Amaçlı kullanmicam
Umarım sıkıntısız uzun ömürlü olsun bana yeter
Hayırlı olsun hocam, yazılımsal bir sorun olacağını sanmıyorum, frimware muhabbeti falan vardı ama o da sanırım Samsung SSDler içindi 😀 onun dışında yazılımsal pek sorun bilmiyorum.

LockDownTR

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
50
4 aydır 6700xt kullanıyorum, gerek cihazda gerek ekran kartımda en ufak sorun problem yaşamadım, AMD eski ekran kartları sorunluydu yenilerinde birçok forumda sorun olarak çok abartılı şeyler yok, araştır sende kararını ver hocam. DLSS güzel bir özellik, avantaj olarak en güçlü tarafı bence bu.

L İ N C O L N

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Nvidia abi 15 fps düşük oynarım en azından wattman yada siyah ekran sorunu alır mıyım acaba diye düşünmem. Ayrıca RTX demek daha havalı. 😂

fastdriver3459

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
253
2k kullanacaksan tabiki vram fazla olması avantajdır grafik ayarlarını istedigin gibi kasabilirsin 1080p dede şuan için 8gb yeterli bana göre ama tabiki ekran kartı zor degisilebilen bir bileşen olduğu için bir kere ve tam almak daha mantıklı ama şahsi dusuncem işlemcileri ve anakartlari fp olması yönünden başarılı ama ekran kartı yönünden son zamanlarda yaşanan yazılım problemleri sebebi ile ( tabiki bu şans)AMD ekran kartı tercih etmem h m serin calismasi açısından hem yazılım açısından Nvidia ekran kartında herzaman onceligimdir.

MEDAXs

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Amd kullanıyorum bende bir problem yaşamadım. Nvideanına artısı ray tracing performansı (bana göre oyuna pek zevk katmıyor), dlssin fsr ye göre önde olması ama fiyat ve vram politikasından dolayı amd daha mantıklı.

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222

Anakartta B550A pro ve SSD de ise KC 3000 özeleştirmesi yaparak sipariş verdim
Aklıma takılan tek şey Nvidia ekran kartı 3070 istiyor dum seçim konusunda doğru mu yaptım bilmiyorum.
AMD ekran kartı 6000serisi nasıl sizce rx6800 sorunsuz kullanan arkadaşlar varmı?
AMD seçme nedenim VRAM GB olarak 3070 den fazla olması.
6800xt kullanıyorum sadece 2 defa lolde hata yaşadım o da benden kaynaklıymış... xfx merc kullanıyorum.

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
senden kaynaklı nasıl bir hata oldu?. Karttan memnunmusun ağır oyunlarsa fansan rahatsız edici ses geliyor mu?
yok aksine ben xfx'in bu kadar kaliteli olcağını tahmin etmezdim 2k ultra takılıyorum full. Fanları daha yüzde 50nin üstünü görmedi :D

fatihbalksen

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
TUF6800 var bazen wattman alıyorum ama performansı tartışılmaz

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
221
ATI agp zamanlarından beri radeon kullanırım. Yeni serilerinden 5500XT, 6600, 6600XT, 6700, 6700XT, 6750XT ve 6950xt elimden geçti. Bazı modellerinde, windows kurulumda, pc açılışta veya oyun içinde anlık siyah ekranlar aldım kalıcı çözüm bulamadım, birinde kart üzerinden monitöre ses alamadım çıldırttı çözümsüz kaldı, bir diğerinde tarayıcıda video izlerken (youtube, twitch vs..) sürekli flash patlamalarına benzer bir beyaz ekran sorunu oldu mecburen donanım hızlandırmayı kapatarak çözdüm. Şimdi aklıma gelmeyen ama böyle spesifik küçük veya büyük problemler yaşadım ama fiyatı çok uygun olduğu sürece amd kullanmaya devam ederim. Biraz şans işi, sorunları çözmek bilgi birikim gerektiriyor. Nvidia biraz daha güvenli bu konuda, tak unut...

H0CA

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Rtx 4000 seviyesine göz dikilmediği sürece amd ekran kartı kullanılabilir. 4000 serisindeki dlls3 özelliği çok cici :)

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Asus tuf 6800 ekran kartım var.Render ve oyun için kullanıyorum.Genelde sıcaklık derecelerine filan oyun içi bakmam render alırken bakarım.Son zamanlarda çok animasyon renderi almıyorum ama tek görsellik renderlarda ekran kartım neredeyse hiç ısınmıyor(renderleri Gpu ile alıyorum).Watman hatası oyunlarda aldığımı hatırlamıyorum çok fazla aklıma hiç gelmiyor sadece şu sıralar Tarayıcı olarak edge kullanıyorum ve son bir kaç amd sürücü versiyonundan sonra edge de takılmalar oluyor donmalar onun dışında ekran kartından gayet memnunum.Not kartı 2k monitör de kullanıyorum

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
Rtx 4000 seviyesine göz dikilmediği sürece amd ekran kartı kullanılabilir. 4000 serisindeki dlls3 özelliği çok cici :)
Bence orası da tartışılır... Kendi adıma konuşayım ben 2k ultra aaa oyuncusuyum ben hogwartsta 2k ultra yapınca 11 13gb vram yiyor ama oyun gayışş gibi 4070ti altı 4000 serisi almak bana pek mantıklı gelmıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri