AMD Ekran Kartı Yazılımı Çökme Sorunu (Rx 7900Xt)

Schopenhauer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhabalar.

Sapphire RX 7900 XT ekran kartım var. Özellikle ve sadece CS 2 oynarken yazılım çökmesi sorunu yaşıyorum. Neredeyse her gün başıma geliyor. Eskiden bir RX 480'im vardı. Bu kartla da aynı sorunu yaşıyordum. O zamanlar kartımın eski olduğu için sorun yaşadığımı düşünüyordum. Ancak sistemi tamamen yenilememe rağmen hâlâ aynı sorunla karşılaşıyorum.

Benzer sorunu yaşayıp çözebilen var mıdır?

Boromir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Oncelikle klube hosgeldin. Hemen mi oluyor yoksa 1 ile 5 saat icinde mi? Driver Timeout yada Surucu zaman asimi aliyorsun anladigim. Ilk basta AMDCLEANUP tool ile silip tekrar yuklemeni tavsiye edecegim. Sonra yine konusuruz.

KS

Schopenhauer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Epeydir varmışım aslında da fark etmemişim. :) RX480'e suç buluyordum. Hemen değil 1 ile 5 saat içinde oluyor. Dediğinizi deniyorum hemen. Teşekkür ederim cevap için.

Boromir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Epeydir varmışım aslında da fark etmemişim. :) RX480'e suç buluyordum. Hemen değil 1 ile 5 saat içinde oluyor. Dediğinizi deniyorum hemen. Teşekkür ederim cevap için.
Hocam yeni sistem ise ve geri iade etme imkanin varsa. Dusunme derim. Direk iade et. Donanimsal olmuyor ama AMD driver yazmayi bilmiyor.

Vadbavv

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Merhabalar.

Sapphire RX 7900 XT ekran kartım var. Özellikle ve sadece CS 2 oynarken yazılım çökmesi sorunu yaşıyorum. Neredeyse her gün başıma geliyor. Eskiden bir RX 480'im vardı. Bu kartla da aynı sorunu yaşıyordum. O zamanlar kartımın eski olduğu için sorun yaşadığımı düşünüyordum. Ancak sistemi tamamen yenilememe rağmen hâlâ aynı sorunla karşılaşıyorum.

Benzer sorunu yaşayıp çözebilen var mıdır?
İade edin kurtulun. Ben bu kadar kötü sorunlu olduklarını bilmiyordum kimi görsem sıkıntı yaşıyor AMD gpu ile. Dertsiz başınıza dert almayın sonu yok gibi görünüyor bu durumun.

KS

Schopenhauer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
İade etme şansım kalmadı maalesef hocam. Gerçekten yazılımları çok problemli bu arkadaşların. @Boromir'in dediğini yaptığımda siyah ekran geldi mesela. BIOS sıfırlamak zorunda kaldım. Bir saattir de onunla uğraşıyordum. Lanet ettirdi.
İade edin kurtulun. Ben bu kadar kötü sorunlu olduklarını bilmiyordum kimi görsem sıkıntı yaşıyor AMD gpu ile. Dertsiz başınıza dert almayın sonu yok gibi görünüyor bu durumun.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,480
Teknoloji sans isidir ama bu amd icin gecerli degil. Amd driverlarini yapamiyor. Sans dedigin sey anakart alirsin pini yamuk gelir elektrik almaz vs

Vadbavv

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
İade etme şansım kalmadı maalesef hocam. Gerçekten yazılımları çok problemli bu arkadaşların. @Boromir'in dediğini yaptığımda siyah ekran geldi mesela. BIOS sıfırlamak zorunda kaldım. Bir saattir de onunla uğraşıyordum. Lanet ettirdi.
Bende artık AMD ekran kartlarından uzak durulmasında hem fikirim. Önceden on yargı derdim ama.

KS

Schopenhauer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ben de artık aynı kanaatteyim. 30.000 TL civarı verdiğimiz ekran kartıyla gönül rahatlığıyla oyun oynayamadıktan sonra isterse 50 GB RAM versin, anlamı yok. Yazılım işini çözemiyor bu adamlar.

Vadbavv

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Ben de artık aynı kanaatteyim. 30.000 TL civarı verdiğimiz ekran kartıyla gönül rahatlığıyla oyun oynayamadıktan sonra isterse 50 GB RAM versin, anlamı yok. Yazılım işini çözemiyor bu adamlar.
Geçmiş olsun diyelim yapacak birşey yok

Boromir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Sikinti yok buyuk olasilikla sisteminiz ile alakali. Bir uyumsuzluk soz konusu. Hocam donanimsal oldugunu dusunmuyorum. Bu AMD GPU olayi kedi sahiplenmeye benziyor. Kedi ya uysal yada ruh hastasi cikiyor. Bende 2 tane kopek 2 kedi var. Severim keretalari. Lakin bu boyle bence. Ben baya bir arastiriyorum. Bir suru forumlara dustum sadece Turk forumlari degil ayriyetten yabanci forumlar + reddit. Bakin cozumu bulan insanlar sunlari soyluyor.

1. Install AMD adrenaline 23.10.2 - It is suggestion by Virtual Desktop
  2. Disable Integrated GPU in BIOS

Bunu yapip aylarca sikinti yasamamis insanlar var. Sayet bende de sorun yok gibi suan icin ama ben bunaldim daraldim. 35K'ya satisa koydum. Zaten is geregi NVIDIA CUDA ve Dev Tools lazim. MAC yada 4090'a gececegim eger satabilirsem. Seni yalniz birakmak istemedim. Bir AMDCLEANUP TOOL ile driverlerari sifirla ustune lutfen bu surumu yukle. O da olmaz ise lutfen ikinci adimi yap. O da olmaz ise MPO disable et. O da olmaz ise garantiye yolla.

Lutfen guncellemeyide unutma bizi :) Allah'a emanet ol.

1724437732685.png

KS bir de bir cozum olarak biri bunu. Yapmis. Adamin dedigi `set max clock to 50 ish`. Dun konustum. 1 seneden fazladir sikinti yasamamis.

Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
@Smyrneos sadece gülücük atmak yerine kullanıcı yorumunuda cevaplasan fena olmaz
Hasbelkader PC hocasında moderatör olmuşsunuz ve burada fanboyluk satıyorsunuz. Ki bu tutumunuz pc hocasına da uymuyor (bunu eski pc hocası moderatörü olarak söylüyorum, keşke zamanım olsaydı da moderatörlüğü bırakmak zorunda kalmasaydım diyorum bazen).

Kullanıcıların sorunlarına yanıt olmak çok güzel bir duygu. Her zamanda gerek PC Hocası grubumuzda gerek Techno Yön grubumuzda yardımcı oluyoruz.

Bilgisayar dünyasından anlamayan, cahil fanboyları çok ciddiye alamıyorum kusurabakmayın (sorun yaşayan arkadaşlar için değil sizin için söylüyorum). Eskiden alıyordum da yaş 40 a yaklaştıkça çok uğraşmak istemiyor insan. Sorunu olan arkadaşlar da özelden yazmaya devam edebilir.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,480
Hasbelkader PC hocasında moderatör olmuşsunuz ve burada fanboyluk satıyorsunuz. Ki bu tutumunuz pc hocasına da uymuyor (bunu eski pc hocası moderatörü olarak söylüyorum, keşke zamanım olsaydı da moderatörlüğü bırakmak zorunda kalmasaydım diyorum bazen).

Kullanıcıların sorunlarına yanıt olmak çok güzel bir duygu. Her zamanda gerek PC Hocası grubumuzda gerek Techno Yön grubumuzda yardımcı oluyoruz.

Bilgisayar dünyasından anlamayan, cahil fanboyları çok ciddiye alamıyorum kusurabakmayın (sorun yaşayan arkadaşlar için değil sizin için söylüyorum). Eskiden alıyordum da yaş 40 a yaklaştıkça çok uğraşmak istemiyor insan. Sorunu olan arkadaşlar da özelden yazmaya devam edebilir.
bana fanboy diyorsun amd asla alınmaz mı demişim? düşük bütçede alınır driver sorunları senin gibi yaşlı adamlar hala kabul etmesede var. İnsanlar 30k 40k verdikleri ekran kartında sorun yaşamak istemiyorlar. Kimse oturup 2 3 saat oyun oynuyacak diye driver sorunu ile uğraşmıyor. Genel amd fanboylarınında cevabı vram vs. Vram o kadar önemli bir olayı yok (8GB tan yüksek ise). Onun haricinde amd sadece bütçe dostu başka hiçbir artısı eksisi yok.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
bana fanboy diyorsun amd asla alınmaz mı demişim? düşük bütçede alınır driver sorunları senin gibi yaşlı adamlar hala kabul etmesede var. İnsanlar 30k 40k verdikleri ekran kartında sorun yaşamak istemiyorlar. Kimse oturup 2 3 saat oyun oynuyacak diye driver sorunu ile uğraşmıyor. Genel amd fanboylarınında cevabı vram vs. Vram o kadar önemli bir olayı yok (8GB tan yüksek ise). Onun haricinde amd sadece bütçe dostu başka hiçbir artısı eksisi yok.
İşte böyle saçma sapan konuşuyorsun sonra da sana gülündüğünde kızıyorsun :)

Vadbavv

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
vram olayına katılıyorum uzun yıllar 12g ve üstü vram yeterli olacaktır fpse öyle woooaaw dedirtecek bir katkısı yok.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri