AMD Ryzen 5 5600x hakkında bilgi?

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Sistemin montaj bitti. Stok fan ile yükteyken 85 dereceyi gördü. Bana biraz fazla geldi max kaça kadar problem yaratmaz ?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
İyiymiş aslında. Bu cpu stok fan ile yük altında 90+ diye biliyorum normalde.

atakan6842

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir süre sonra 90-91 derecelere çıkıyor hocam. Stok fanı bana yeterli gelmedi. Garanti olması açısından ID-Cooling SE-234 kule tipi soğutucu öneririm. 66-73 dereceyi geçmiyor.

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Nzxt 240mm alıcamda. Bunun maks. Isı derecesi nedir ?

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Bir süre sonra 90-91 derecelere çıkıyor hocam. Stok fanı bana yeterli gelmedi. Garanti olması açısından ID-Cooling SE-234 kule tipi soğutucu öneririm. 66-73 dereceyi geçmiyor.
Snowman t5 gibi ucuz bir soğutucu ve coolermaster cryofuse termal macun ile maks 60-61 dereceyi görüyorum üzerine çıkmıyor. Kasa kapağını açınca 56-57 dereceye düşüyor kasa havalandırmam da nispeten iyi önde 14cm, arkada ve tavanda 12 cm akasa viper s flow fan mevcut, sizin daha iyi bir soğutucu ile daha yüksek sıcaklıkları görmeniz şaşırttı .

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Torrent takılanlar bilir. Tavsiye etmesem de ben de bilgisayarrrı ilk aldığımda Fitgirl denen ultra sıkıştırılmış bir oyun indirmiştim. Kurulumda anlam veremeden sistem kapandı. Oyun kurulum aşamasında işlemciye full yük bindirdiğinden stok soğutucu full dönse dahi anında 103 civarına falan çıkarmış. Sonra dedim böyle olmaz. ID-Cooling kule tipi aldım. Ayrıca BIOS'tan PBO'yu kapayarak manuel 4.2Gghz 1.2v sabit ayara alarak UV ayarlarda kullanmaya başladım. o gün bu gündür maşallah mis gibi.

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Snowman t5 gibi ucuz bir soğutucu ve coolermaster cryofuse termal macun ile maks 60-61 dereceyi görüyorum üzerine çıkmıyor. Kasa kapağını açınca 56-57 dereceye düşüyor kasa havalandırmam da nispeten iyi önde 14cm, arkada ve tavanda 12 cm akasa viper s flow fan mevcut, sizin daha iyi bir soğutucu ile daha yüksek sıcaklıkları görmeniz şaşırttı .
Daha iyi bir soğutucu dediğiniz amd nin stok fan ı :)

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Torrent takılanlar bilir. Tavsiye etmesem de ben de bilgisayarrrı ilk aldığımda Fitgirl denen ultra sıkıştırılmış bir oyun indirmiştim. Kurulumda anlam veremeden sistem kapandı. Oyun kurulum aşamasında işlemciye full yük bindirdiğinden stok soğutucu full dönse dahi anında 103 civarına falan çıkarmış. Sonra dedim böyle olmaz. ID-Cooling kule tipi aldım. Ayrıca BIOS'tan PBO'yu kapayarak manuel 4.2Gghz 1.2v sabit ayara alarak UV ayarlarda kullanmaya başladım. o gün bu gündür maşallah mis gibi.
Sıvı soğutucu aldıktan sonra overclok yapmam daha doğru olucak dimi ?

Dadaş1453

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
işlemciniz sitesinde yazan bilgilere göre 95 dereceye kadar çalışıyor.ama bu 95 derece de çalışması ona zarar vermez anlamında değil.sürekli bu sıcaklıklarda çalışması işlemcinize zarar verme durumu çok yüksek ihtimal.ayrıca bütçeniz sıvı soğutma için yeterliyse bence alınız.ama dark ın kule tipi soğutucularda işinizi görecektir diye düşünüyorum.sıvı soğutma ile overclock yapabilirsizniz.sağlıcakla kalınız.

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
işlemciniz sitesinde yazan bilgilere göre 95 dereceye kadar çalışıyor.ama bu 95 derece de çalışması ona zarar vermez anlamında değil.sürekli bu sıcaklıklarda çalışması işlemcinize zarar verme durumu çok yüksek ihtimal.ayrıca bütçeniz sıvı soğutma için yeterliyse bence alınız.ama dark ın kule tipi soğutucularda işinizi görecektir diye düşünüyorum.sıvı soğutma ile overclock yapabilirsizniz.sağlıcakla kalınız.
Bilgi için teşekkür ederim

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Sıvı soğutucu aldıktan sonra overclok yapmam daha doğru olucak dimi ?
Performansi iyi olmayan sivi sogutmalar bazi kule tipi sogutucularin gerisinde kaliyorlar. Eger iyi bir sıvı sogutma ve etkili bir hava akisi varsa OC'yi kokleyebilirsin. Tabi ana kartinin da bol mosfetli ve sogutucu bloklu bir model olmasi onemli. Ben su an gorsellik nedeniyle radyatorde daha az etkili bir fan kullansam da UV ayarlarinda bosta 45 ve OCCT testinin tam yukunde 85 derece aliyorum. Oc yi yukselttikce bosta 55 dereceye kadar cikiyor voltaj artisi nedeniyle.

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Anakarttımda soğutucu blokları mevcut. İşlemci için soğutucuda nzxt nin 240mm karar verdim. Kasa da oldukça serin ve geniş kasa kullanıyorum

KS

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Overclock performansa gözle görülür etkisi olur mu ? @KafadanKontak

Son düzenleme:

Kerimhan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
216
ben 5600x kullanıyorum ve asus 240 sıvı soğutma ile birlikte yük altındayken bile 50-55 derecelere max ulaşıyor. Biraz yüksek geldi bana da. Kaliteli bir sıvı soğutma işini çözer.

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
ben 5600x kullanıyorum ve asus 240 sıvı soğutma ile birlikte yük altındayken bile 50-55 derecelere max ulaşıyor. Biraz yüksek geldi bana da. Kaliteli bir sıvı soğutma işini çözer.
Hangi sıvı soğutmayı kullanıyorsun? Ve işlemcin BIOS'da hangi ayarlar üzerinden çalışıyor? Merak ettim açıkçası.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri