AMD Ryzen 5 5600x Isınma Problemi.

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
MSI Mag Coreliquid 360mm sıvı soğutma kullanıyorum, termal macunum kaliteli ve düzgün sürüldü, ancak sıcaklık değerlerim bilgisayar açıldığında 70+ derece başlayıp 36-40 dereceye kadar düşüyor boşta iken, ama herhangi bir yük bindiği zaman Örn. MSI Dragon Center kurulumu yaparken sıcaklık 95 dereceyi gördü.

Stok fanla denediğimde ise sonuçlar benzer boşta 50-55 derece yük altında 90 dereceye dayanıyor,

Problemin sıvı soğutmadan mı yoksa işlemciden mi kaynaklı olduğunu bulamıyorum. Birkaç bilgisayarcı ile görüştüm ancak tek yapabildikleri garanti götür demek oldu. (Birisi İşlemciyi diğeri Sıvı soğutmayı garantiye götür dedi.)

Kasa modelim Gamepower Warcry fanlar düzgün takıldı, hava akışı düzgün bir şekilde sağlanıyor.

Sıvı soğutma da kafa kısmının oturduğundan da eminim. Windows güncellemelerinide yaptım.

Bu bilgiler doğrultusunda çözüm bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sadece program kurulumu yaparken 95 dereceyi gördü normal olduğunu düşünmüyorum :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Gamepower Warcry bu kasayla sıcaklık sorunu yaşamanız normal. Ortalama 15 derece bu tip kasalarla sıcak çalışır sistem diğer kasalara göre. Görsellik istiyorsanız fanların sayısını maksimum desteklenen sayıya çıkartın ve devir ayarlarını biraz arttırıp bu kasayı kullanmak istiyorsanız böyle kullanın. Bu kasa tipini en iyi yapan firma Lian Li markası. Onda bile 7 ila 10 derece sıcak çalışıyor bileşenler diğer kasalara göre.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
6 Adet Kasadan gelen 3 adette sıvı soğutmadan toplamda 9 fan mevcut, voltajı 1.2 ye kadar düşürdüm Core Performans Boost'uda kapattım yinede AIDA64 ile test yapamıyorum anında 95 derecelere ulaşıyor.

Aynı kasadan arkadaşımda da var 240 lık bir sıvı soğutma ile çok iyi değerler alabiliyor. (Max yük altında 75-80 dereceyi aşmıyor)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
6 Adet Kasadan gelen 3 adette sıvı soğutmadan toplamda 9 fan mevcut, voltajı 1.2 ye kadar düşürdüm Core Performans Boost'uda kapattım yinede AIDA64 ile test yapamıyorum anında 95 derecelere ulaşıyor.

Aynı kasadan arkadaşımda da var 240 lık bir sıvı soğutma ile çok iyi değerler alabiliyor. (Max yük altında 75-80 dereceyi aşmıyor)
Her bileşende farklı sıcaklıklar alırsınız, üstelik ortam sıcaklığını kasanın konumu vs. her şey sıcaklığı değiştirir. Pompanın kablo bağlantıları doğru yapıldıysa ve yüksek devirde dönüyorsa bir sorun olacağını sanmıyorum.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bağlantılar doğru olduğunu düşünüyorum videolardakileri bağlantılar aynen yaptım Pump Fan 4250 RPM olarak çalışıyor.
CPU Fan olarakta radyatörün üzerinde 3 adet fan 2000 RPM de çalışıyor.

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-23_203629166.png
    resim_2022-05-23_203629166.png
    275.2 KB · Görüntüleme: 11

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
BIOS güncel mi anakart için? Eğer oda güncelse o halde yapacak bir şey yok. Sizin sistem bileşenlerinin kombini ve ortam sıcaklığını kasa konumu vs. ile sıcaklıklarınız böyle olacak demektir.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
evet güncel, son çare sıvı soğutmayı garantiye yollıcam aklıma başka bir şey gelmiyor.

Teşekkürler ilginize.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Eğer soğutucu sorunlu çıkarsa veya başka bir şekilde çözüşürse sonuçları buradan paylaşırsanız sevinirim. Diğer kullanıcıların yararına olacaktır.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Tabiki. Söylediklerine göre 20 günden fazla sürebilirmiş geri gelmesi, sonuçları alınca paylaşırım burdan.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
418
360mm bir sıvı soğutma için banada yüksek geldi sıcaklık. Acaba radyatör fanları ters mi takılı? Aynı sorunu yaşayan forumda bi arkadaş vardı çözüm böyle basit bişeydi. Sıvı soğutmanın fanları bazen montajsız geliyor.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ben montajladım, kasanın içindeki havayı radyatöre doğru üflüyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Montaj için kasa içindeki hava dışarı atılıyorsa sorun kasanın yapısında yada soğutucudandır. Kasa full cam bir kasa hava kışı neredeyse yok gibi bir şey.

KS

OnurOZMEN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Garantiye gönderdiğim sıvı soğutmanın pompasında arıza olduğu için değişim yapıldı. Yeni gelen sıvı soğutmayı bağladığımda yük altında max 62 dereceyi gördüm tahminen uzun bir yüke mağruz kalırsa max 65 dereceyi geçmez.

Sorun sıvı soğutmadan kaynaklı olduğu ortaya çıktı ve kasa hava sirkülasyonu mükemmel çalışıyor şuanda.

Ekli dosyalar

• ASD.png
    ASD.png
    347.9 KB · Görüntüleme: 8

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
V2 yollamadılarsa eğer sarı siteye koy dostum . Yine aynı sorunu yaşayacaksın.

Onemack

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Merhabalar ,
Aynı İşlemci Bende Var 30 sn Önce Valorant dan Çıktım Suanda Sıcaklık 50 Derece ve 120mm tekli Sıvı Soğutma Kullanıyorum. Kasam TD500

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri