Çözüldü AMD Ryzen 5 5600X MSI MAG 280R Ayarları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

carlosgardel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Selam Arkadaşlar,

Öncelikle Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi AMD Ryzen 5 5600X işlemci ve MSI MAG 280r işlemci sıvı soğutucu aldım bu soğutucunun ayarlarını kasa fan ayarlarıyla birlikte ayarlama işlemini nasıl yapabilirim? Yapmak istediğim şey en verimli şekilde oyunlarda çalışsın oyundan cıktığım zaman düşük seviyede (sessiz çalışması) kasa fanlarıyla birlikte optimize şekilde nasıl ayarlayabilirim?

Bilgi sahibi olan kişiler yardımcı olursa çok sevinirim. BIOS Qfan'da 3 fan gösteriyor hepsini Turbo'ya aldım sürekli sesli çalışıyor bu da rahatsiz ediyor. Genel bir ayarı varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

İşlemcim AMD Ryzen 5 5600X.
Sıvı sogutucum MSI MAG 280r.
ASUS Prime B550M-K 4600MHz(OC)

Valorantta 80 81 dereceyi görüyorum not olarak.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
ASUS Armory Create veya BIOS üzerinden Q-Fan ayarlarından standart değil manuel olarak ayar uygulayabilirsiniz.

Pompa yani işlemci üzerindeki sıvıyı çeviren yerin ayarı yüksek devirde olsun ki sıcaklık sorunu olmasın sıvı akışına bağlı. Pompa ayarını %50 devir altına indirmeyin 40 derece sıcaklığa kadar ve maksimumda 70 derecede %90 seviyelerinde çalışsın. Ayarı fan eğrileriyle kendiniz yapın. Minimum ve maksimumu verdim araları siz belirlersiniz.

Tüm sistem içinde fan ayarlarınızı yine manuel olarak minimum %20 devirde ve 40 dereceye kadar aktif bırakın. Maksimumda 80 dereceye kadar %70 en fazla %80 fan devrini geçmeyin derim. Araları yine siz ayarlarısınız keyfinize göre.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130

Kasa bu yukarıdaki modelse MESH olmadığı için kasa hava akışı kötü. Bu yüzden yüksek sıcaklıklar alıyorsunuz ki MSI MAG R serisi sıvı soğutmalarda çok iyi değil zaten oradan da bir sıkıntınız var. Öncelikle kasa değiştirilmeli.

KS

carlosgardel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Kasa bu yukarıdaki modelse MESH olmadığı için kasa hava akışı kötü. Bu yüzden yüksek sıcaklıklar alıyorsunuz ki MSI MAG R serisi sıvı soğutmalarda çok iyi değil zaten oradan da bir sıkıntınız var. Öncelikle kasa değiştirilmeli.
evet model yukardaki Valorant'ta düşük ayalarda 80 derece görüyorum GHz Boost olarak 4.20 4.30 gidip geliyor GHz Boost kapatıp 3.80 sabitlesem acaba Boost'la 4.20 4.30 çıkarken işlemcim bir performans kaybı yaşar mıyım?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Sıcaklık sorununuz var ve önce onun düzeltilmesi gerek. Hiçbir ayar ile oynamayın performans kaybınız olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri