Amd Ryzen 5900X İşlemcim için sıvı soğutma önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kadirelvan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler arkadaşlar, 
Ben 4 gündür işlemcime bir sıvı soğutma bakıyorum 3 tane ürünün arasında kaldım hangi ürünü tercih etmem gerektiği konusunda kitlendim. Ekteki görsellerde 3 adet ürünün kendi sitelerinden aldığım özellikleri mevcut. Msi mag 360r ürününün pompa hızı yüksek fakat pf 360 ürürünün pompa hızı -800 daha düşük ama cfm değeri daha yüksek +15 kadar. msi 2 yıl, silverstone 5 yıl garanti veriyor. alacağım yerledeki fiyat farkı msi mag 360r +130 daha fazla . Diğer özellikler hemen hemen aynı sadece pompa ve cfm değerleri farkli sizce pompamı daha önemli yoksa cfm mi daha önemli uzun vade olsun bir kere para ödeyim diye düşünüyorum. değerli yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sıvı soğutmalarda CFM yani hava akışı önemsizdir. Statik basın yani fanların o metallere ne kadar hava basa bildiği önemlidir ki bu değer H2O değeri olarak verilir. PF360 ürünü 3.53mm/H2O statik basınca sahip bir ürün. MSI ürün 2.29mm/H2O değerinde ve son ürün 2.6mm/H2O değerinde fanlara sahip. Yani SilverStone ürün buradaki en iyi soğutma performansına sahip. Garanti konusunda da oldukça iyi bir ürün. Pompa hızlarına bakmayın sebebi genel olarak direkt bir soğutma etkisi yok. Özellikle MSI markasının o soğutucusunda pompa radyatör üzerinde ki buda sıcaklık olarak o ürünü biraz vasat bırakıyor ki adamlar bunu denedikten sonra yeni ürünlerinde bundan vazgeçtiler.

Bu ürünleri en iyiden başlarayarak sıralarsam SilverStone PF360 > Lian Li Galahad 360 ve MSI MC 360R ürünü olarak sıralarım. Ayrıca bütçeniz nedir bilmiyorum ama aşağıdakilere bir göz atın derim.

1. Arctic Liquid Freezer II 420mm - 1.986 TL - Kasanız destekliyorsa alın geçin derim. 420mm boyutlara sahip sayılı ürünlerden birisidir ve şuan indirimde.
  2. Arctic Liquid Freezer II 360mm - 1.485 TL - Aynısının 360mm versiyonu ki buda oldukça iyi bir üründür.
  3. SilverStone IceGem Series IG360 ARGB 360mm - 1.740 TL - PF360 ürününün biraz daha gelişmişidir. Özellikle boru kalitesi olarak PF360 ürünü biraz zayıf gibi görünür bu üründe oda yok ve performans daha iyi. 

KS

kadirelvan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sıvı soğutmalarda CFM yani hava akışı önemsizdir. Statik basın yani fanların o metallere ne kadar hava basa bildiği önemlidir ki bu değer H2O değeri olarak verilir. PF360 ürünü 3.53mm/H2O statik basınca sahip bir ürün. MSI ürün 2.29mm/H2O değerinde ve son ürün 2.6mm/H2O değerinde fanlara sahip. Yani SilverStone ürün buradaki en iyi soğutma performansına sahip. Garanti konusunda da oldukça iyi bir ürün. Pompa hızlarına bakmayın sebebi genel olarak direkt bir soğutma etkisi yok. Özellikle MSI markasının o soğutucusunda pompa radyatör üzerinde ki buda sıcaklık olarak o ürünü biraz vasat bırakıyor ki adamlar bunu denedikten sonra yeni ürünlerinde bundan vazgeçtiler.

Bu ürünleri en iyiden başlarayarak sıralarsam SilverStone PF360 > Lian Li Galahad 360 ve MSI MC 360R ürünü olarak sıralarım. Ayrıca bütçeniz nedir bilmiyorum ama aşağıdakilere bir göz atın derim.

1. Arctic Liquid Freezer II 420mm - 1.986 TL - Kasanız destekliyorsa alın geçin derim. 420mm boyutlara sahip sayılı ürünlerden birisidir ve şuan indirimde.
  2. Arctic Liquid Freezer II 360mm - 1.485 TL - Aynısının 360mm versiyonu ki buda oldukça iyi bir üründür.
  3. SilverStone IceGem Series IG360 ARGB 360mm - 1.740 TL - PF360 ürününün biraz daha gelişmişidir. Özellikle boru kalitesi olarak PF360 ürünü biraz zayıf gibi görünür bu üründe oda yok ve performans daha iyi. 

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Benim yer sıkıntım yok yani ebadından yana problem yok. Benim isteğim tek sefer almak. Verdiğiniz ürünlerden 1. olanı almak mı mantıklı olur yoksa 2. ürünü almak mi mantıklı olur fiyat farkı bakımından. Kafamı karıştıran bir şey daha var 3. numarada verdiğiniz ürün ile pf360 kendi sitesinden karşılaştırdım ve özellik olarak pf360 daha öne geçiyor gibi görünüyor acaba ben mi yanlış anladım. Gelişmiş derken özellikleri pf360 a göre daha düşük gibi görünüyor yüzden sormak istedim başka bir etken mi var? şu anda elimde 1400 tl nakit var  bu fiyatın üstünü karttan çekebilirim sorund eğil ama değermi aradaki fiyat farkı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ürün özelliklerini direkt karşılaştırmayın bu yanlış bir kıyaslama. Burada pompa kalitesi ürünün genel kullanılan soğutma performansına etki eden başka detaylar var. Direkt bilgiler ile belirtilmez bunlar. O yüzden SilverStone markasının son attığım ürünü PF360 üründen daha iyi. Aralarında ciddi farklar yok ama toplamda daha iyi bir ürün almış olursunuz.

Eğer bütçeniz varsa ve RGB vs. gibi bir takıntınız yoksa 420mm olan ürünü kasanız destekliyorsa alın. Eğer desteklemiyorsa 420mm boyutu kasanız ve RGB önemsiz ise yine Arctic 360 ürünü öneririm ben size ki kendisi SilverStone IG360 ürününden bir tık daha iyidir. Eğer RGB isterseniz PF360 yerine IG360 öneririm.

Ürünleri listeleyecek olursam en iyiden başlarayarak performans olarak şöyle listelerim. Arctic LF II 420mm > Arctic LF II 360mm > SilverStone IG360(Arctic 360 ile çok yakınlar) > SilverSonte PF360 > Lian Li Galahad 360 ve MSI MC 360R olarak sıralayabilirim.

KS

kadirelvan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ürün özelliklerini direkt karşılaştırmayın bu yanlış bir kıyaslama. Burada pompa kalitesi ürünün genel kullanılan soğutma performansına etki eden başka detaylar var. Direkt bilgiler ile belirtilmez bunlar. O yüzden SilverStone markasının son attığım ürünü PF360 üründen daha iyi. Aralarında ciddi farklar yok ama toplamda daha iyi bir ürün almış olursunuz.

Eğer bütçeniz varsa ve RGB vs. gibi bir takıntınız yoksa 420mm olan ürünü kasanız destekliyorsa alın. Eğer desteklemiyorsa 420mm boyutu kasanız ve RGB önemsiz ise yine Arctic 360 ürünü öneririm ben size ki kendisi SilverStone IG360 ürününden bir tık daha iyidir. Eğer RGB isterseniz PF360 yerine IG360 öneririm.

Ürünleri listeleyecek olursam en iyiden başlarayarak performans olarak şöyle listelerim. Arctic LF II 420mm > Arctic LF II 360mm > SilverStone IG360(Arctic 360 ile çok yakınlar) > SilverSonte PF360 > Lian Li Galahad 360 ve MSI MC 360R olarak sıralayabilirim.

Tüm bilgiler için teşekkürler benim için performans ve fiyat olarak değmesi. Boyutu ve RGB olması önemsiz. Fiyat olarak söylediklerinize bakarak 1400 tl üstüne çıktığımda 600 tl aradaki farka performans olarak değer mi bunu merak ediyorum. "Aralarında ciddi farklar yok ama toplamda daha iyi bir ürün almış olursunuz."  cümlesinden yola çıkara bunu sormak istedim. Umarım amacımı anlatabilmişimdir. Şimdi 1400 tl üstüne çıktığımda buna değer mi. Size son olarak kesin bir şey sormak istiyorum. Ben pf360 ürününü alırsam elimdeki paraya göre uzun vadede performan sorunu yaşarmıyım çunku diğer fiyatlar için kredi kartuna yuklenmem gerek

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
420mm olan ürünün performansı diğerlerinden ciddi anlamda üstün. Yüzey alanı arttığı için soğutma performansı oldukça iyi bir ürün kendisi ki zaten yurtdışı kaynaklarındaki testlerine bakarsanız oldukça iyi bir ürün olduğunu görürsünüz.

PF360 ile IG360 arasındaki fark ciddi değil ama ürün kalitesi olarak IG360 biraz daha iyi. Bence farka değer. Ancak Arctic 360 ürünü IG360 ile aşağı yukarı denk diyebilirim. Yani RGB önemsiz ise IG360 ürününe ekstra para vermek yerine Acrtic 360 alınabilir. Ömür konusuna gelirsek SilverStone markası gibi Arctic markasının ürünleri yüksek garanti ömrüne sahip ki 6 yıl garantili bu ürünler.

KS

kadirelvan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
420mm olan ürünün performansı diğerlerinden ciddi anlamda üstün. Yüzey alanı arttığı için soğutma performansı oldukça iyi bir ürün kendisi ki zaten yurtdışı kaynaklarındaki testlerine bakarsanız oldukça iyi bir ürün olduğunu görürsünüz.

PF360 ile IG360 arasındaki fark ciddi değil ama ürün kalitesi olarak IG360 biraz daha iyi. Bence farka değer. Ancak Arctic 360 ürünü IG360 ile aşağı yukarı denk diyebilirim. Yani RGB önemsiz ise IG360 ürününe ekstra para vermek yerine Acrtic 360 alınabilir. Ömür konusuna gelirsek SilverStone markası gibi Arctic markasının ürünleri yüksek garanti ömrüne sahip ki 6 yıl garantili bu ürünler.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim elimdeki para şu anda hesaplarıma göre pf360 i almam daha iyi olacak bütçe yüzünden sizce sorun olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
MSI ürünü hariç diğer tüm bahsettiğimiz ürünler zaten önerdiğim ürünler. Sorun yok.

Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri