Çözüldü AMD RYZEN 7 5800X3D İŞLEMCİ ISINMA SORUNU

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
AMD RYZEN 7 5800X3D işlemcili bilgisayarımı toplayalı 1-2 ay felan oldu. Hava soğutucu almıştım 91 dereceleri görüyordu bende sıvı soğutma alayım da kurtulayım dedim ve arctic-liquid-freezer-ii-360 sıvı soğutma aldım valoranta girdiğim zaman gene 91 derecelik bi ısıyla karşılaştım.

Ne yapmam konusunda bi fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam termal macundan kaynaklıdır bence. O değerler normal değil. Belki kullandığınız macun kalitesizdir bilemiyorum orasını. Doğru sürülememiş de olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

KS

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam termal macundan kaynaklıdır bence. O değerler normal değil. Belki kullandığınız macun kalitesizdir bilemiyorum orasını. Doğru sürülememiş de olabilir. Kontrol etmekte fayda var.
Bilgisayarcı yaptı her şeyi yani bende anlam veremiyorum bir de soğutsun diye sıvı soğutma aldım 360mm lik evi soğutur diye dalga geçiyorduk olanlar başımdan kaynar su döktü

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
soğutur hocam zaten. bilgisayarcılara pek güvenmemek lazım. şahsen kendim yanlış yaparım ama bilgisayarcıya götürmem :D

hatta dua edin soğutucu almışsınız da yine bi nebze de olsun korumuşsunuz diyeyim.

KS

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
soğutur hocam zaten. bilgisayarcılara pek güvenmemek lazım. şahsen kendim yanlış yaparım ama bilgisayarcıya götürmem :D
Haklısın parçalardan azıcık anlasam gerçekten hayatta götürmezdim insanın gerçekten moreli bozuluyor büyük hevesle almıştım her şeyi gene 91 derece gördüm yani morel olarak düşüğüm ne yapacağımı bilmiyorum

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Haklısın parçalardan azıcık anlasam gerçekten hayatta götürmezdim insanın gerçekten moreli bozuluyor büyük hevesle almıştım her şeyi gene 91 derece gördüm yani morel olarak düşüğüm ne yapacağımı bilmiyorum
Montaj hatası olabilir, temas etmiyordur belki. İyi başka bilgisayarcı bulun, o da baksın ayrıca. Dediğiniz sıcaklık değeri ve sonrası tehlikeli seviyeler.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
İlgili arkadaş bana özelden ulaşsın çünkü birazdan yatacağım. Yarın çözüme kavuştururuz :)

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Montaj hatası olabilir, temas etmiyordur belki. İyi başka bilgisayarcı bulun, o da baksın ayrıca. Dediğiniz sıcaklık değeri ve sonrası tehlikeli seviyeler.
Hocam montaj hatası olsa bile 91 derece fazla bir değer değil mi? Macundan kaynaklıdır bence.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Hocam montaj hatası olsa bile 91 derece fazla bir değer değil mi? Macundan kaynaklıdır bence.
Canlı kullanma şansım olmadı ama tahmini hiç macun sürmemiş olasa bu kadar olur sanırım. Değerlet, 360 sıvı soğutma ile hiç normal değil.

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Aynı işlemciyi kullanıyorum 360+240 mm custom sıvı soğutmada bile yükte 90 a sabitliyor işlemci kendini. Ayrıca daha önce custom olmayan sıvı soğutma kullanıyordum orda da aynıydı :) Sanıyorum ki 100 den fazla kez cpu macunu sürmüşümdür. Kullandığım macunda arctic mx4. Bu işlemci daha önceki işlemcilere benzemiyor garip şekilde yükte ne takarsan tak 90 a sabitliyor kendini. Ben oyunda 90 görmedim ama 85 gördüm. Genelde 70 80 arası takılıyor.Fakat valorant işlemciye yüklenen bir oyun bende de 90 a sabitler kendini muhtemelen. Sen yine meraktan tekrar macun sürebilirsin. Fakat sonuç aynı olacak. Sıcaklık 90 iken frekans 4000 den düşük değilse normal.Yanlış montajı bu şekilde anlayabilirsin. İşlemci yanlış montaj varsa kendini soğutmak için frekans düşürecektir hala soğutamazsa kendini kapatır.Bundan da anlamam dersen internette bu işlemcinin bir benchmark testinde aldığı skora bakıp aynı testi yap. Yakın sonuç alıyorsa frekans kısmıyor yani sıcaklığı normal diyebilirsin. İçin rahat olsun sorun arama.

Son düzenleme:

reflection

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
forumda daha önce benzer bir konu açılmış sorunu çözen kişi soğutma da temassızlık ve düzgün olmayan montaj olduğunu fark etmiş düzeltmiş.

Son düzenleme:

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Aynı sorun değil. Örnek verdiğiniz konudaki arkadaşın işlemcisi yüke girmeden daha bios ekranında ısınıyor. Burada ise yüke girdiğinde. İki konu arasındaki tek ortak nokta aynı işlemci olması. O kadar alakasız yani...

reflection

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Aynı sorun değil. Örnek verdiğiniz konudaki arkadaşın işlemcisi yüke girmeden daha bios ekranında ısınıyor. Burada ise yüke girdiğinde. İki konu arasındaki tek ortak nokta aynı işlemci olması. O kadar alakasız yani...
valla ben şunu bilirim sorunlar yüzde yüz aynı olmasa bile bazen başka birinin çözümü seninde çözümün olabilir. Fazla reaksiyon vermeye gerek yok sonuçta sorunu olan arkadaş kendisi her yolu denicek dimi? bu çözümede bakar karar onun. illaki sen doğru bilmek zorunda değilsin dimi dostum. amaç yardım.

Fake God

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Dostum bu konuda seninle benim aramdaki fark ne biliyor musun? Birincisi aynı işlemciyi kullanmam ve çevremde kullanan belli sayıda insan olması, ikincisi bana da ilginç gelip farklı soğutma türleri ile birden fazla aynı işlemciyi denememiz, üçüncüsü ise okuduğumu anlamam ve tecrübeli olduğum konu ile alakalı yazı yazmam. Söylediğin şey araba çalışmıyor diyen bir adama benzin bitmiştir demen gibi birşey. Tabiki montajı hatalı olabilir ama yüksek ihtimal ile doğru çünkü bu işlemci böyle. Benim sana tepkim öneri vermen değil. Aynı sorunu yaşamayan birini örnek gösterip yorum yapmak için yorum yapman. Örnek verdiğin konudaki arkadaş aynı sorunu yaşıyor olsa şimdi başka şeyler konuşuyorduk. Sonuncu olarak sen bil dostum herşeyi sıkıntı değil.

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
111
Sisteminizdeki bütün parçaları yazarmısınız?

KS

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Sisteminizdeki bütün parçaları yazarmısınız?
İŞLEMCİ :

————————————————————————
ANAKART :

————————————————————————
RAM :

————————————————————————
SSD :

————————————————————————
KASA : TUF GAMING GT501 RGB FANLI TEMPERLİ CAM USB 3.1 ATX/EATX OYUNCU KASASI

————————————————————————
İŞLEMCİ SOĞUTUCU :

————————————————————————

EKRAN KARTI: 1050 Tİ ALDIM 4000 SERİSİNE GEÇECEĞİM İDARETEN SİSTEMİ DENİYEBİLEYİM DİYE KULLANIYORUM

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
499
İşlemciye delid işlemi yapanın anca 10 derece düşürebildiğini düşünürsek bu işlemciye soğutma için yapılacak çok fazla çözüm yok. Delid işlemini kesinlikle önermiyorum işlemciyi bozabilirsiniz.

Sıvı metal macun kullanabilirsiniz. Soğutma performansını artırır. Kullanırken dikkatli olun. Anakarta sızmasın veya işlemcinin kenarlarından taşmasın. Sürerken tavsiyem işlemci anakartın üzerinde olmasın çünkü etrafa saçılma ihtimali yüksek, işlemci anakarttan ayrı iken sürmek en mantıklısı.

BIOS üzerinden UV yapmak. UV doğru yapılmazsa ya işlemci performansı düşer ya da mavi ekranlar verebilir. Voltajı aşırı düşürmemekte fayda var. Optimal ayarı tutturmak için biraz uğraşmayı gerektirir.

5800X3D işlemci iyi sıvı soğutmalarla bile 90 dereceye çıktığı için çok da kafaya takmayın derim. Bilgisayar kapanmıyorsa sıkıntı yapmayın 90 derecede kullanın.

KS

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemciye delid işlemi yapanın anca 10 derece düşürebildiğini düşünürsek bu işlemciye soğutma için yapılacak çok fazla çözüm yok. Delid işlemini kesinlikle önermiyorum işlemciyi bozabilirsiniz.

Sıvı metal macun kullanabilirsiniz. Soğutma performansını artırır. Kullanırken dikkatli olun. Anakarta sızmasın veya işlemcinin kenarlarından taşmasın. Sürerken tavsiyem işlemci anakartın üzerinde olmasın çünkü etrafa saçılma ihtimali yüksek, işlemci anakarttan ayrı iken sürmek en mantıklısı.

BIOS üzerinden UV yapmak. UV doğru yapılmazsa ya işlemci performansı düşer ya da mavi ekranlar verebilir. Voltajı aşırı düşürmemekte fayda var. Optimal ayarı tutturmak için biraz uğraşmayı gerektirir.

5800X3D işlemci iyi sıvı soğutmalarla bile 90 dereceye çıktığı için çok da kafaya takmayın derim. Bilgisayar kapanmıyorsa sıkıntı yapmayın 90 derecede kullanın.
115 dereceye kadar çıkabiliyor işlemci bir de bir de saygı değer bi abim bana amd işlemci ısılarını 10-20 derece fazla gösterdiğini söyledi bir videoda ve amd sayfasında paylaşılmış 91 gözüküyor ama 13 derece daha az aslında yani 78 derece hatta şöyle bi örnekle anlatayım bios ekranın da işlemci 43 derece ısıda gözüküyor ama sisteme giriş yaptığım zaman bu ısı boş pc çalışırken 53 dereceleri görüyor

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
BU ATACAĞIM OPTİMİZASYONU DENEYİN.
START OPTİMİZİNGE TIKLAYIN 1 SAAT SÜRER BİTİNCE APPLY TIKLAYIN YENİDEN BAŞLAYACAK SİSTEM.
Screenshot (3).png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri