Çözüldü AMD RYZEN 7 5800X3D İŞLEMCİ ISINMA SORUNU

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
KS

EfekanDönmez

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İlgili arkadaş bana özelden ulaşsın çünkü birazdan yatacağım. Yarın çözüme kavuştururuz :)
Bu gönlü ve kalbi temiz adam sayesinde ısınma problemimden kurtuldum kendisine binlerce kez teşekkür ediyorum sıvı soğutmanın radyatörü kesinlikle önde olmalı dediği adımları tek tek uyguladım 91 derece gören sistemim boşta 25-30 oyundayken 45-50 görüyor Allah bin kere razı olsun abi inşallah istediğin her şey olur

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
Bu gönlü ve kalbi temiz adam sayesinde ısınma problemimden kurtuldum kendisine binlerce kez teşekkür ediyorum sıvı soğutmanın radyatörü kesinlikle önde olmalı dediği adımları tek tek uyguladım 91 derece gören sistemim boşta 25-30 oyundayken 45-50 görüyor Allah bin kere razı olsun abi inşallah istediğin her şey olur
Sağolasın güzel insan dileklerin için, maksat işin görünmesi idi. Allah senden de razı olsun. Güle güle keyifli kullanman dileğimle :)

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
Şimdi arkadaşlar size açık ve net yazı yazacağım. Radyatörün görevi nedir araçlarda motoru soğutmak bilgisayarlar da işlemciyi doğru mu, doğru.
Şimdi madem böyle bir radyatör yapmış insan oğlu ve görevi soğutma ise neden bilgisayarınızda egzoz fanı olarak kullanıyorsunuz. Bu konu da en iyi bilgisayar sistemi toplayan da egzoz fanı görevinde kullanıyor hiç bilmeyen de merak ediyorum bunu neden yaptığınızı?
Bu şeye benzer bir aracın radyatörüne sıcak su dökmeye benzer.
Bilgisayarınızdaki sistem zaten sıcak ve siz o sıcak havayı radyatöre çekiyorsunuz ve işlemciden soğuma bekliyorsunuz. Daha çok beklersiniz :)
Amd işlemciler intel işlemcilere göre daha çok ısınıyor ve bu konuda amd özellikle bir açıklama getirmiş. Arkadaşın işlemcisini örnek alırsak;
Ben tavsiye etmiyorum intelden şaşmayın oc müdahalesi yapılamayan bir işlemci olduğunu öğrenmiş olduk. O yüzden mhz sabitleyim ortalama sıcaklık alacaktım ki erişim izni vermedi bize.
Zaten sıvı soğutma yanlış yerde idi bende madem mhz sabitleyemiyoruz sistemin ısısını düşürmek için montajı değiştirelim toplamda 4 egzoz fanı yerine 3 e düşürelim.
Bu işlemci konusunda sayfasında bile 90 ları gördüğünü belirten amd yetkililerini şu an şaşırtacak durum biz bu işlemci ile yapılan montaj ve değişiklikten ötürü hiç bir program dahi kullanmadan stres testine sokarak en fazla 72 dereceyi gördük saatler içinde.
Ve boşta iken işlemci kendinden utanmıştır ki donuyordu 28 derecelerde ve anakartın sıcaklığı 31 derecelerde idi :D
Bu işlemciyi kullanan arkadaş yazdı ya 90 normal diye değil güzel insan sende büyük ihtimalle montajla bu değerlere ulaşabilirsin.
Aklınızda bulunsun kasa toplarken sıvı soğutma alacaksanız egzoz görevi göstermeyin kasadan ilk hava ile buluşan radyatör olmalıdır.
Saygı ve sevgilerimle hayırlı geceler :)

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri