AMD Stok Soğutucu Çalışıp Birden Duruyor

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar hocamlar,

Bilgisayarın termal macun değişimini yaptım ve doğru bir şekilde tekrar montajını gerçekleştirdim. Bilgisayar açılıyor herhangi bir sorun yok, fakat bilgisayarın power tuşuna bastığımda saniyelik olarak stok soğutucu çalışıyor gibi yapıp duruyor. İşlemci derecesi 80 derece üzerindeyken de fan çalışmıyor. Bios üzerinden de fan ayarlarını kontrol ettim ancak orada da bir sorun yok. Stok sogutucu cpu fan kısmına takılı. Diğer tüm bileşenler sorunsuz çalışıyor ancak stok soğutucu bir türlü çalışmıyor.

Stok Soğutucuyu sys_fan kısmına da taktım ancak aynı sorun yaşandı. Stok sogutucu kablosunu ve anakart üzerindeki pinleri de kontrol ettim herhangi bir eğilme, kırılma veya bükülme yok. Sorun neyden kaynaklı olabilir?

Eklememi istediğiniz bir bilgi olur ise belirtmeniz yeterli, hızlıca eklerim.

Yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
619
Selamlar hocamlar,

Bilgisayarın termal macun değişimini yaptım ve doğru bir şekilde tekrar montajını gerçekleştirdim. Bilgisayar açılıyor herhangi bir sorun yok, fakat bilgisayarın power tuşuna bastığımda saniyelik olarak stok soğutucu çalışıyor gibi yapıp duruyor. İşlemci derecesi 80 derece üzerindeyken de fan çalışmıyor. Bios üzerinden de fan ayarlarını kontrol ettim ancak orada da bir sorun yok. Stok sogutucu cpu fan kısmına takılı. Diğer tüm bileşenler sorunsuz çalışıyor ancak stok soğutucu bir türlü çalışmıyor.

Stok Soğutucuyu sys_fan kısmına da taktım ancak aynı sorun yaşandı. Stok sogutucu kablosunu ve anakart üzerindeki pinleri de kontrol ettim herhangi bir eğilme, kırılma veya bükülme yok. Sorun neyden kaynaklı olabilir?

Eklememi istediğiniz bir bilgi olur ise belirtmeniz yeterli, hızlıca eklerim.

Yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.
Yani arızanın fanda olma ihtimali var, CPU_FAN portuna takılı bir fan normalde de manuel olarak yazılımdan yada kullanıcı arayüzünde bir BIOS ayarıyla durdurulamaz genelde. CPU_FAN portuna bir de normal kasa fanı bağlayıp sistemi açmayı deneyin. Fan dönüyorsa sorun soğutucudadır.

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani arızanın fanda olma ihtimali var, CPU_FAN portuna takılı bir fan normalde de manuel olarak yazılımdan yada kullanıcı arayüzünde bir BIOS ayarıyla durdurulamaz genelde. CPU_FAN portuna bir de normal kasa fanı bağlayıp sistemi açmayı deneyin. Fan dönüyorsa sorun soğutucudadır.
Hocam dediğiniz şekilde test ettim, 3 pinli kasa fanı çalışıyor sorun olmadan. Stok Soğutucu ise döner gjbi yapıyor ancak dönmüyor. Anakart cpu fan girişinde sorun olmadığını anlamış oldum böylece, teşekkür ederim.

Benim anlamadığım fana bir müdahalede bile bulunmadım, nasıl oldu da bozuldu durduk yere anlamadım.. Stok Soğutucuyu kurcalayacagim biraz bakalım.. Aklım almıyor

KS

Lethe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam tekrar selamlar,

Fanı takıp bilgisayarı çalıştırdığımda dönmeye çalışıyor ancak takılıyor, yani bu fanın içinden bir takılma. Elle çevirmeye çalıştığımda fan dönerken "tık, tık, tık" şeklinde sert sert dönüyor. Ses olarak tık tık yapmıyor. Pervane dönmeye çalışıyor ama iç mekanizmada(rulman mi deniyordu hatırlayamadım) bir sertlik var sanırım. İçini açacağım fanın da açma yerlerini kapatmışlar. Demek istediğimi anlatamadiysam video çekip ekleyebilirim.

Bu fandan iş çıkar mı dersiniz?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri