Ana kart pin Tamiri sonrası

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Eski Fanımı çöpe attım malesef şuanki taktıgım Fanıda arkadaşımdan denemek için aldım daha yüksek devirde çalışınca en azından pazartesi gününe kadar işlemci sıcaklığıyla ugraşmam dedim taktım

Snowman M200 2 Bakır Borulu Cpu Soğutucu Fan​

bu Fanı yutupta Araştırarak aldım bilindik pc üzerine videolar çekenler öneriyor ki şuanki fandan daha iyi olacağı kesin zaten ama sabit hızda dönerse onu bilmiyorum ne yaparım :)
nette bakıştırdım Güncel sürümü 19.06.2013 gözüküyor orj sitesinde de Sürüm bu bendeki yüklü sürümde bu biosum güncel şuan ama dediginiz gibi bios pilini söküp sıfırlamayı denicem yeni sogutucu geldiginde umarım düzelir
aklıma başka birşey gelmiyor çünki artık düzeltme yönünde

BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. 4.6.5, 19.06.2013
Evet attığım link win8 için bios güncemesi gerekiyor demiş bende onu güncelleme sandım elimde ki işlerden.
Gerçi sorun değil hoş orada ki hangi programı yüklerseniz yükleyin sorun olmayacaktır. Çünkü en son driverleri barındırıyor sizin anakartınız için :)
Sıfırlamayı şimdi de deneyebilirdiniz en azından sonucunu öğrenirdiniz içiniz rahatlardı .
Neyse gelince deneyip sonucu buraya yazarsanız sizinle aynı durumda olan başkalarının işine de yarayabilir

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet attığım link win8 için bios güncemesi gerekiyor demiş bende onu güncelleme sandım elimde ki işlerden.
Gerçi sorun değil hoş orada ki hangi programı yüklerseniz yükleyin sorun olmayacaktır. Çünkü en son driverleri barındırıyor sizin anakartınız için :)
Sıfırlamayı şimdi de deneyebilirdiniz en azından sonucunu öğrenirdiniz içiniz rahatlardı .
Neyse gelince deneyip sonucu buraya yazarsanız sizinle aynı durumda olan başkalarının işine de yarayabilir
işe yaramaz ise ne yapacağım onu bilmiyorum yokmu bilgi sahibi birisi :/ Bios ayarında Fan hızı auto'dan çıkmıyor bir nevi veya hangi modda çalışıyorsa şuan bulundugu moddan çıkmıyor (Son hız çalışıyor Fan)

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
işe yaramaz ise ne yapacağım onu bilmiyorum yokmu bilgi sahibi birisi :/ Bios ayarında Fan hızı auto'dan çıkmıyor bir nevi veya hangi modda çalışıyorsa şuan bulundugu moddan çıkmıyor (Son hız çalışıyor Fan)
Bilgili derken anlamadım bios ta daha önce manuel fan ayarı yapabiliyor muydunuz?
Taktığınız cpu soğutucu pwm desktekli mi ?
Eğer bios ta fan hızı manuel auto seçenekleri varsa ve manuele alamıyorsanız dediğim gibi biosunuzu sıfırlamalısınız ama yapmıyorum yeni fan gelene kadar diyorsunuz
Eğer bios ekranınız bu şekildeyse oc moda almış olabilir misiniz ? Link>>> youtube izle
Bana bios ekranınızın tüm sayfa bölümleri fotograf olarak atabilir misiniz? Advanced kısmından fan ayarları kısmına kadar ?

Son düzenleme:
KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgili derken anlamadım bios ta daha önce manuel fan ayarı yapabiliyor muydunuz?
Taktığınız cpu soğutucu pwm desktekli mi ?
Eğer bios ta fan hızı manuel auto seçenekleri varsa ve manuele alamıyorsanız dediğim gibi biosunuzu sıfırlamalısınız ama yapmıyorum yeni fan gelene kadar diyorsunuz
Eğer bios ekranınız bu şekildeyse oc moda almış olabilir misiniz ? Link>>> youtube izle
Bana bios ekranınızın tüm sayfa bölümleri fotograf olarak atabilir misiniz? Advanced kısmından fan ayarları kısmına kadar ?
Daha önce hiç kurcalamadım bios ekranını hiç işim olmadı işin gerçegi. yeni baktım daha ve fan ayarı manuel veya slient moda aldıgımda hiç bir fark yok fan hızında.cpu fanında pwm destegi olup olmadıgını bilmiyorum malesef biostan manuele alıyorum kaydediyorda ama Fan hızında bi degişiklik olmuyor hatta slient mode ve 1 tane daha mod var onları da deniyorum kaydediyorum hiç fark yok aynı hızda devam ediyor çalısmaya

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
yeni aldığım snowman M200 Bakır borulu soğutucuyu taktım ama Fanlar 2100 civarı sabit ama Sessiz çalışıyor işlemci sıcaklıgıda boşta 30 40 derece Arasında %100 Stres testinde max 80 derece oyunlarda 60 70 Arasında bence gayet iyi çalışan bir soğutucu ama Fan işini çözemedim sadece ona taktım :)

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
yeni aldığım snowman M200 Bakır borulu soğutucuyu taktım ama Fanlar 2100 civarı sabit ama Sessiz çalışıyor işlemci sıcaklıgıda boşta 30 40 derece Arasında %100 Stres testinde max 80 derece oyunlarda 60 70 Arasında bence gayet iyi çalışan bir soğutucu ama Fan işini çözemedim sadece ona taktım :)
biosu default ayarla çektiniz mi? Pili çıkarıp beklettiniz mi ? Belki pinlerden fan kontrolünü sağlayan düzgün yapılamamıştır. Anakart tamiri riskli iş acba ramlarınız çift kanal düzgün çalışacak mı ekran kartınız tam verimle çalışacak mı? Çünkü o pinler sayesinde anakartta ki çoğu parça işlemci ile iletişim kuruyor .

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
biosu default ayarla çektiniz mi? Pili çıkarıp beklettiniz mi ? Belki pinlerden fan kontrolünü sağlayan düzgün yapılamamıştır. Anakart tamiri riskli iş acba ramlarınız çift kanal düzgün çalışacak mı ekran kartınız tam verimle çalışacak mı? Çünkü o pinler sayesinde anakartta ki çoğu parça işlemci ile iletişim kuruyor .
bios pilini fanı takmadan önce çıkardım yaklaşık yarım saat sökülü kaldı, 15 20 defa power tusuna bastıp statik elektiriğide çıkardım ki bilgisayarı açtıgımda bios sıfırlanmıştı zaten sıcaklıklarda hiç bi problem yok chorome 1080 p video izlerken işleci sıcaklıgı 40 45 arası ondan yana sıkıntı yok ama büyük ihtimal ana kart sıcaklık sensörüyle alakalı veya dediğin gibi pinlerle alakalı bi problem 3 tane fan değiştim hepsii sabit çalışıyor çünki

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
bios pilini fanı takmadan önce çıkardım yaklaşık yarım saat sökülü kaldı, 15 20 defa power tusuna bastıp statik elektiriğide çıkardım ki bilgisayarı açtıgımda bios sıfırlanmıştı zaten sıcaklıklarda hiç bi problem yok chorome 1080 p video izlerken işleci sıcaklıgı 40 45 arası ondan yana sıkıntı yok ama büyük ihtimal ana kart sıcaklık sensörüyle alakalı veya dediğin gibi pinlerle alakalı bi problem 3 tane fan değiştim hepsii sabit çalışıyor çünki
Evet büyük ihtimalle pinlerde ki sıkıntı dan doğru okuma sağlayamıyor bir bios u çok eski belki ondan kaynaklıdır ama şu an için sorun yok gibi ses azsa kabulseniz böyle kullanacaksınız zaten.
Ama merak ettiğim taktığınız tüm fanların pwm söketi 3 pinli miydi yoksa 4 pin mi bazen 3 pin olup pwm desteği olanlar ya doğru çalışmıyor anakart desteklemediği için ya da 4 pine takılırken yanlış pin boş kalıyorsa yapabiliyor 4 tane pine 3 pin takıyorsanız sağda ki pin boşsa diğer üçüne denk geliyorsa tam tersi soldaki pin boş bırakılıp sağdakileri doldurun deneyin öyle bir ihtimalli kullanıyorsanız .

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri