Çözüldü Anakart HDD'yi görmüyor!

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Yeni aldığım anakrta HDD bağlantısını yaptım ve hdd ne bios'da ne de aygıt yöneticisinde gözüküyor. Anakart Asus Prime B550 Plus modeli. Sata kablosu değiştridm, bios güncel ama sorun bios ayarlarında bir yerde gibi. İnternette bulamadım bilen var mı sorunu. Ve de Sata ssd'yi de bağladım ve bir sorun olmadan çalışıyor.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,166
Yeni aldığım anakrta HDD bağlantısını yaptım ve hdd ne bios'da ne de aygıt yöneticisinde gözüküyor. Anakart Asus Prime B550 Plus modeli. Sata kablosu değiştridm, bios güncel ama sorun bios ayarlarında bir yerde gibi. İnternette bulamadım bilen var mı sorunu. Ve de Sata ssd'yi de bağladım ve bir sorun olmadan çalışıyor.

Güç kablolarını doğru taktınız mı?
HDD'ye dokunduğunuz zaman çalıştığını hissedebiliyor musunuz?

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Güç kablolarını doğru taktınız mı?
HDD'ye dokunduğunuz zaman çalıştığını hissedebiliyor musunuz?
Kablolarda sorun yok. Pc açışılında ses geliyor ve sonra normal haline geliyor. Sorun kablolar ile alakalı değil.

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Anakarttaki diğer sata portlarına takarak deneyebildiniz mi?

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,166
Kablolarda sorun yok. Pc açışılında ses geliyor ve sonra normal haline geliyor. Sorun kablolar ile alakalı değil.
Hayır, kabloları değil HDD'yi merak etmiştim.
Güç aldığı zaman dokunduğunuzda çalışıp çalışmadığını hissedebilirsiniz.
Belki HDD hasar aldı ve bağlantı doğru olsa bile çalışmıyordur. O yüzden sordum.

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Hayır, kabloları değil HDD'yi merak etmiştim.
Güç aldığı zaman dokunduğunuzda çalışıp çalışmadığını hissedebilirsiniz.
Belki HDD hasar aldı ve bağlantı doğru olsa bile çalışmıyordur. O yüzden sordum.
Çalışıyor, bir sıkıntı yok onda da.

Bahadır Çeneli

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
87
Çalışıyor, bir sıkıntı yok onda da.
Hocam HDD üzerindeki master slave jumper kontrol ettiniz mi?
IMG_20221026_011258.jpg

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Hocam HDD ile ilgili bir sorun yok. Yeni Anakart geldi ve onu taktım. Daha sonrasında ise HDD gözükmemeye başladı. Asus BIOS ayarlarında bir yerde HDD ile alakalı çözüm olduğunu düşünüyorum ancak nerede bulamadım.

Bahadır Çeneli

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
87
Hocam HDD ile ilgili bir sorun yok. Yeni Anakart geldi ve onu taktım. Daha sonrasında ise HDD gözükmemeye başladı. Asus BIOS ayarlarında bir yerde HDD ile alakalı çözüm olduğunu düşünüyorum ancak nerede bulamadım.
Hocam eğer sistem üzerine harici hdd bağlandıysa sistem kurulu olanı master diğerini slave olarak seçmek ister eğer hdd üzerinde jumper yoksa direk master olarak seçer ve 2 master hdd den sistem yüklü olmayanı görmez. Siz 2. Hdd yi slave olarak gösteriğ harici hdd olarak sistem üzerinde görebilirsiniz.

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Harici hdd yok, sata hdd var sistemde. 1 adet sata ssd, 2 adet m2 ssd ve 1 adet sata hdd var. Ssdlerde bir sorun yok ama hdd gözükmüyor. Ne bios ayarlarında ne de pcde. 20221026_012514.jpg

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Yaptım, böyleydi zaten.
Hdd sorunu ne olabilir başka, hot plug açıp denesem olur mu?

KS

behnankmscu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
Ben de bulamadım sorunu, daha önce yaşayanlar da olmuş ancak çözüm yok. Hdd hiçbir şekilde gözükmüyor.

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,162
'' HDD '' bir hatta olup olmadığına, bir kontrol et lütfen kardeşim;

'' CMD Üzerinden chkdsk /f x yazın (x tanınmayan harddiskinizin sürücü harfi olmalıdır.) ve Enter’a basın. ''

Eğer '' HDD '' sıkıntı görmüyorsan eğer

BİOS Ayarlarından şunu yapmayı dene birde;

CSM'yi Çalıştır yolunu izleyin. Aşağıda gösterildiği şekilde CSM'yi Çalıştır seçeneğini Etkin olarak ayarlayın..

ÖRNEK GÖRSEL;
1666747328248.png

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
Harici hdd yok, sata hdd var sistemde. 1 adet sata ssd, 2 adet m2 ssd ve 1 adet sata hdd var. Ssdlerde bir sorun yok ama hdd gözükmüyor. Ne bios ayarlarında ne de pcde. Ekli dosyayı görüntüle 10143
Merhaba, eski anakartımda m2 ssd taktığımda 6 sata portundan 2 si devre dışı kalıyordu. Anakart kitapçığından kontrol edin benzer bir durum olabilir.

theory of a dead man

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
109
Ekran görüntüsü 2022-10-26 083518.jpg

Dediğim gibiymiş. M2 SSD 5.ve 6. sata ile aynı veriyolunu paylaştığından m2 ssd kullandığınızda bu ikisi devre dışı kalıyor. Değiştirin çalışır muhtemelen.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri