ANAKART RAM SLOT SORUNU

Can Dokumacı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dostlar merhaba, anakartımda 2 RAM slotu var ve bu RAM slotlarından biri çalışmıyor. RAM'ler tek olarak A1 slotunda sıkıntısız olarak çalışıyor ama B1 slotunda tek RAM olduğu zaman bilgisayar siyah ekranda kalıyor. Eğer 2 slotada RAM takarsam bu sefer 8GB RAM gözüküyor ama 4.6GB gibi bir oran "Donanıma Ayrılmış RAM" olarak gözüküyor bu durumda ne yapabilirim? Sistem bilgilerim aşağıda olduğu gibidir;

Anakart: Asus A68HM-PLUS
RAM: CORSAİR VENGEANCE 2x4GB (2400 MHz)
İşlemci: AMD A10-7870K
Ekran Kartım yok apu sistem kullanıyorum.

NOT: Eğer ekran kartı için ram arttırırsam 6GB donanıma ayrılan RAM oluyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Anakartı slot arızalı ise sizin yapacağınız bir şey yok tamir görmesi gerek.

Tek slot RAM ile Donanıma Ayrılmış sorunu yaşıyorsunuz ama bu APU sistemde 2 GB aşağısı RAM kullanımı olmadığından böyle. Minimum 2 GB RAM 'i erkan kartı olarak kullanmanız gerekli. 6 GB sistem belliği olarak kullanılabilir.

KS

Can Dokumacı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Anakartı slot arızalı ise sizin yapacağınız bir şey yok tamir görmesi gerek.

Tek slot RAM ile Donanıma Ayrılmış sorunu yaşıyorsunuz ama bu APU sistemde 2 GB aşağısı RAM kullanımı olmadığından böyle. Minimum 2 GB RAM 'i erkan kartı olarak kullanmanız gerekli. 6 GB sistem belliği olarak kullanılabilir.
Anakart slotunun arızalı olduğunu düşünüyorum. 2GB ekran kartı kullanılacağını biliyorum lakin 2GB RAM verirsem bu sefer donanıma ayırdığı 6GB oluyor ve kullanabildiğim RAM miktarı 2GB kalıyor. Anlayacağınız 1 tane slot RAM'i görüyor ama direkt donanıma ayrılmış olarak gösteriyor. Anakart slotu arızaları ortalama ne kadara yapıldığı hakkında bilginiz var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Yalnız 6 GB kullanabilmeniz gerekir 2 GB ekran kartına ayırınca yani orada da bir sıkıntınız var Windows üzerinden başlata msconfig yazıp System Configuration / Sistem Yapılandırma aracınız çalıştırın ve açılan pencerde Önyükleme sekmesine gelip Gelişmiş Seçenekler kısmına tıklayın ve bakın bakalım Bellek Üst Sırını kutusu aktif mi değil mi. Aktifse devre dışı bırakın ve sistemi yeniden başlatın yok aktif değilse zaten siz ekran kartına bellek ayırırken yanlış bir ayar yapıyorsunuz yada anakart arızalı olduğu için tuhaf davranıyor demek oluyor.

Tamir ücretini bilmiyorum.

KS

Can Dokumacı

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yalnız 6 GB kullanabilmeniz gerekir 2 GB ekran kartına ayırınca yani orada da bir sıkıntınız var Windows üzerinden başlata msconfig yazıp System Configuration / Sistem Yapılandırma aracınız çalıştırın ve açılan pencerde Önyükleme sekmesine gelip Gelişmiş Seçenekler kısmına tıklayın ve bakın bakalım Bellek Üst Sırını kutusu aktif mi değil mi. Aktifse devre dışı bırakın ve sistemi yeniden başlatın yok aktif değilse zaten siz ekran kartına bellek ayırırken yanlış bir ayar yapıyorsunuz yada anakart arızalı olduğu için tuhaf davranıyor demek oluyor.

Tamir ücretini bilmiyorum.
Dediğiniz ayarlar normal Bellek Üst Sınırı kutusunda tik yok. Zaten RAM'i sadece tek bir slota (bu B1 slotu oluyor) taktığım zaman bilgisayar açılmıyor, siyah ekranda kalıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri