Anakart Üzerindeki Jargb Girişi Ne Işe Yarar

Kanmaze151

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
arkadaşlar merhaba ben gamepower warcry kasa ile b650 tomahawk wifi anakart alacağım fakat kasanın kontrolcüsünü anakarttaki JARGB girişinemi takmam gerekiyor ARGB yazan bi fan girişi bulunmuyor ayrıca kasanın kontrolcüsü 10 fan destekliyor yardımcı olursanız sevinirim JARGB girişi ne işe yarıyor

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-01-30 174414.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-30 174414.png
    25.4 KB · Görüntüleme: 6

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,241
Jargb 5v 3 pin adreslenebilir LED bağlantısı sağlamak için kullanılır normal RGB ise 4 pin olur warcry daki pin 3 ise jargb soketine bağlayabilirsiniz.

KS

Kanmaze151

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
3 pinli olan girişlere takacaksın.

Ekli dosyayı görüntüle 31233

hocam çok bişi anlamadım ama anladığım kadarıyla anlatayım kasada 6 tane argb 3 tanede sıvı soğutmanın argb fanları var yani toplam 9 fan benim fanlarım gücünü anakart üzerindeki sys fan kısmından alıcak argb ışıklarını da 10 fana kadar destekleyen kontrolcüye bağlayıp kontrolcüyü anakarttaki 3 pinli jargb kısmına takacağım doğrumu

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
hocam çok bişi anlamadım ama anladığım kadarıyla anlatayım kasada 6 tane argb 3 tanede sıvı soğutmanın argb fanları var yani toplam 9 fan benim fanlarım gücünü anakart üzerindeki sys fan kısmından alıcak argb ışıklarını da 10 fana kadar destekleyen kontrolcüye bağlayıp kontrolcüyü anakarttaki 3 pinli jargb kısmına takacağım doğrumu
Aynen öyle. Zaten kontrolcünün rgb fişine bakarsan 3 pinli olduğunu göreceksin. Onu 4 pinli +12v girişe takma rgbler bozulur.

Anakartındaki +5v girişler kırmızı işaretli olanlar.
1706627993746.png

KS

Kanmaze151

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
hocam şimdi kontrol ettim kasa içinden çıkan kontrolcü 6 pinli fanları destekliyor ben geriye kalan 3 fanı nasıl bağlamalıyım yeni bi kontrolcümü alayım yoksa 6 pini 4 veya 3 pine çeviren aparatlar varmı ?

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Kontrolcü alman daha mantıklı gibi. 6pinli fanı 4 pine çeviren aparat yok diye biliyorum.

Şu kablo var fakat işini görmez. Beyaz ucu dişi olsa olurdu :
1706631183831.png

Anakartında 2 adet +5v giriş var. Sendeki kontrolcüde 1 tanesini kullandığında geriye 1 adet kalıyor. Sende 3 fan olduğuna göre anakarttaki girişler yetmeyecek.. Rgb çoklayıcı da alman gerekecek.

Sen bence 1 adet kontrolcü daha al.

KS

Kanmaze151

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Hocam çok soru sordum kusura bakmayın fakat ben tam olarak şöyle yapacağım anakart üzerinde 2 tane JARGB çıkış var kasanın argb fanları 6 pinli yani kendi kontrolcüsüyle geliyor onları kontrolcüye bağlayıp anakarttaki kontrolcüyüde jargb çıkışına bağlayıp çalıştıracağım kalan 3 fan ise msı mag coreliquid 360r v2 fanları ve pompadaki ışıklandırma kalıyor onları da birbirine bağlayım son 1 tane kalan jargb çıkışına direk bağlarsam çalışırmı (kontrolcü olmadan) sıvı soğutma güç kablolarınıda anakarttaki pompanın fanını pomp_fan fanların güç kablolarınıda sys_fan kısmına bağlayacağım.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,241
Hocam çok soru sordum kusura bakmayın fakat ben tam olarak şöyle yapacağım anakart üzerinde 2 tane JARGB çıkış var kasanın argb fanları 6 pinli yani kendi kontrolcüsüyle geliyor onları kontrolcüye bağlayıp anakarttaki kontrolcüyüde jargb çıkışına bağlayıp çalıştıracağım kalan 3 fan ise msı mag coreliquid 360r v2 fanları ve pompadaki ışıklandırma kalıyor onları da birbirine bağlayım son 1 tane kalan jargb çıkışına direk bağlarsam çalışırmı (kontrolcü olmadan) sıvı soğutma güç kablolarınıda anakarttaki pompanın fanını pomp_fan fanların güç kablolarınıda sys_fan kısmına bağlayacağım.
Sıvı soğutma radyatör fanları CPU fan a pompanın fanı ise pump fan yazar veya AİO fan da yazabilir buna takmalisin

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Pompanın çalışma değil de rgb kablosundan bahsediyorsan dediğin şekilde olur. Ama 3 fan ve pompa ışıklandırma kablosunu birbirine nasıl bağlayacaksın ? Çoklayıcı ile mi yoksa kabloları kesip lehimleme mi yapacaksın ? Ben dün şu üründen sipariş verdim az sonra elime geçecek. İstersen göz at. Kupon + nays felan 110 Tlye denk geldi.

PRESTING

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
arkadaşlar merhaba ben gamepower warcry kasa ile b650 tomahawk wifi anakart alacağım fakat kasanın kontrolcüsünü anakarttaki JARGB girişinemi takmam gerekiyor ARGB yazan bi fan girişi bulunmuyor ayrıca kasanın kontrolcüsü 10 fan destekliyor yardımcı olursanız sevinirim JARGB girişi ne işe yarıyor
jargb argb girişi jrgb ise rgb girişi olarak biliyorum hocam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri