Anakart üzerinden ramlara overclok yapmak

surucu_07

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
dostlar asus m5a97R2.0 adlı anakart sahıbıyım anakart arayuz dahıl gayet açıklayıcı ve kullanışlı . soruna gelıcek olursak ramlarıme oc yapmak ıstıyorum. Kendım yapmaya çalıştıgımda (stok hızı 1600mhz) 1800mhz 2133 vs aldıgımda bilgisayar açılmıyor ve açıldıgına overclok eror dıye hata verıyor sonra anakartı sıfırlayıp gerı açıyorum yardımcı olurmusun
sistemim 
asus m5a97 r2.0
Amd fx 6300 4.0ghz overclokc
Amd Asus r7 265 2gd5 256bit
600w xigmatek x-calibre psu
2 adet 4gb 1600mhz ram kingstone adolf
120gb ssd
320gb harddisk

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Direkt frekans artışıyla OC yapamazsınız azıcık voltajda vermek gerekir ama voltajı abartırsanız RAM 'ler yanar ki sizin RAM 1.5V ile çalışıyor maksimum sınırınız 1.6V olabilir ki bu noktaya az az çıkmalısınız. Eğer voltajda yetersiz gelirse birde RAM 'in alt zamanlamaları ile oynamanız gerek RAM OC işi biraz fazla yerden ayar yapmayı gerektiriyor. RAM 'leri bozmadan doğru değeri bulana kadar deneme yanılma yapmanız gerek. Sistem açılsa bile RAM lerin sistemde çalışırken yüke bağlı hata verecek mi diye yük ve işlem testine girmeli. Birde her RAM 'in bir sınırı vardır kullanılan yongaların kalitesine bağlı değişir bu sınır yani sizin RAM hiç OC olamayadabilir. Biraz maşakatli bir durum. Bu arada anakartınız maksimum 2133 MHz hıza kadar destek sunuyor OC ile bu sınıra kadar çıkabilirsiniz tabi çıkabilirseniz. Kelime oyunu :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri