Anakart ve İşlemci ikilisi için hangisi daha uygun ?

zkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merhaba arkadaşlar kafamda 2 sistem var fakat parça değişikliklerine göre 2 sistemdede kısmam gereken şeyler oldu hangisini seçmeliyim size sunuyorum.

1.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

2.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

Diğer bileşenler aynı olduğu için yazmadım.
Önceliğim tekli çekirdek performansı yüksek alan yüksek işlem gücü gerektiren bir sistem sizce hangisi daha uygun anakart ve işlemci açısından ?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,186
Merhaba arkadaşlar kafamda 2 sistem var fakat parça değişikliklerine göre 2 sistemdede kısmam gereken şeyler oldu hangisini seçmeliyim size sunuyorum.

1.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

2.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

Önceliğim tekli çekirdek performansı yüksek alan yüksek işlem gücü gerektiren bir sistem sizce hangisi daha uygun anakart ve işlemci açısından ?
ileriye dönük intel ama şu anlık amd daha iyi gibi

KS

zkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
işlemci olarakda 2. sistem daha iyi hocam o yüzden eğer geliştiricem diyorsa 1.sini alsın yok kalsın 5 6 yıl rahat oyun oynuyacağım diyorsa 2.ciyi alsın
2. sistem ile ilgili aklımdaki tek soru işlemci daha iyi fakat anakart yüzünden bir performans kaybı yaşarmıyım anakartı biraz arka plana atmış oldum o kısmı kafamı karıştırıyor sadece

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
2. sistem ile ilgili aklımdaki tek soru işlemci daha iyi fakat anakart yüzünden bir performans kaybı yaşarmıyım anakartı biraz arka plana atmış oldum o kısmı kafamı karıştırıyor sadece
B550 olsaymış iyi olurmuş hocam.
Diğer sisteme bakarsa 13.nesile upg şansınız var.

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796

1.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

2.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

attığınız linklerde cpu pahalı akakçeden bakmanızı öneririm işlemciye gelirsek i5 daha performanslı

KS

zkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
attığınız linklerde cpu pahalı akakçeden bakmanızı öneririm işlemciye gelirsek i5 daha performanslı
linkler sadece modeli göstermek için fiyattan bağımsız olarak ^^ i5li sistemimin anakartıda daha iyi bende o sisteme daha yakınım fakat görüşleriniz önemli teşekkür ederim hocam

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
linkler sadece modeli göstermek için fiyattan bağımsız olarak ^^ i5li sistemimin anakartıda daha iyi bende o sisteme daha yakınım fakat görüşleriniz önemli teşekkür ederim hocam
12400 tek çekirdek olarak daha iyi ve sonrasında yükseltme için daha uygun. 5600x, 12400 göre daha ısınan model.

KS

zkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
12400 tek çekirdek olarak daha iyi ve sonrasında yükseltme için daha uygun. 5600x, 12400 göre daha ısınan model.
5600xin beni tek cezbeden yanı 3.2ghz olması ve 35 mb önbelliğinin olması yazılım içinde kullanacağımdan işlemci önemli bu kısmı kafamı karıştırmıştı intel i5 12400f ise 12 çekirdek ama önbellek ve ghz düşük ama o sistemde daha iyi bir anakart alabileceğim görüşlerinize hala açığım teşekkür ederim hocam

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
5600xin beni tek cezbeden yanı 3.2ghz olması ve 35 mb önbelliğinin olması yazılım içinde kullanacağımdan işlemci önemli bu kısmı kafamı karıştırmıştı intel i5 12400f ise 12 çekirdek ama önbellek ve ghz düşük ama o sistemde daha iyi bir anakart alabileceğim görüşlerinize hala açığım teşekkür ederim hocam
Kullanacağınız programı bilmiyorum ama genelde yazılımda render ve benzeri işlemler için ön bellek ve çekirdek avantajı için amd seçiliyor. Kullanacağınız programın youtube testi varsa hangisi daha avantajlıysa o tarafa yönelmek gerekir.

KS

zkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Kullanacağınız programı bilmiyorum ama genelde yazılımda render ve benzeri işlemler için ön bellek ve çekirdek avantajı için amd seçiliyor. Kullanacağınız programın youtube testi varsa hangisi daha avantajlıysa o tarafa yönelmek gerekir.
Kontrollerime göre overclok ile beraber i5 12400f son hız 4.7 ghz (tekli çekirdek) ryzen 5600x 4.4ghz (tekli çekirdek) beraberinde intel i512400f ddr5 destekliyor ilerde ddr5 yükseltmek istersem bu benim için daha uygun olur teşekkürler herşey için.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015

1.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

2.Sistem
Ekran kartı( )
Cpu( )
Anakart( )

Kesinlikle 1. sistem. Anakart ve işlemci olarak daha iyi.

Son düzenleme:

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Kontrollerime göre overclok ile beraber i5 12400f son hız 4.7 ghz (tekli çekirdek) ryzen 5600x 4.4ghz (tekli çekirdek) beraberinde intel i512400f ddr5 destekliyor ilerde ddr5 yükseltmek istersem bu benim için daha uygun olur teşekkürler herşey için.
Ddr5 ve tekli çekirdekte haklısınız. Arkadaşımda yazılım işiyle uğraşıyordu testlere bakmıştı kullanacağı programlara göre amd daha avantajlıydı. Kullanacağınız programları bilmediğim için kesin bir şey öneremiyorum. Test videoları varsa kesin sonuç elde edebilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri