Anlamsız Performans Düşüklüğü

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba, öncelikle belirtmek istiyorum ki forumda ilk konum. Yaptığım bir hata varsa düzeltin lütfen. Son birkaç gündür bilgisayarımda anlamsız bir performans düşüklüğü var. Başlangıcında ise şöyle oldu: Bilgisayarımı kullanırken bir anda restart yedim, hiçbir hata almadan ve en başından sıfırdan açılıyor gibi. Sonrasında ise performansı yarı yarıya düştü. Ramleri söktüm taktım olmadı. İki ramim birbiriyle aynı değil sadece biriyle çalıştırdım daha da düştü. Format attım tertemiz flash ile olmadı. Driver güncelledim olmadı. Sorun sizce ne olabilir?
Sistemim:
i5-7400
GTX-1050
16 gb ram
1 TB WD HDD + 480 GB Kioxia SSD
HP 82F Anakart
180 W HP'nin kendi ürettiği PSU
(Sistemim hpnin pavilion 1NH69EA hazır sistemi, kendim sonradan ssd ve 8 gb ram (Crucial 2666 mhz'lik, anakartım maksimum 2400 destekliyor ikisi de 2400 de çalışıyor) aldım. 3 aydır da sorunsuz çalışıyorlardı.
Sorunun nerede olacağına ve nasıl çözebileceğime dair yol gösterirseniz çok mutlu olurum.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
ile sol alttaki benchmark kısmından 1080p olanı seçip bitene kadar bekleyin.
ile Single Core ve Multi Core test açın ve bitene kadar bekleyin.
ile disk ve ssd sağlığınızı, ile de okuma yazma hızlarını kontrol edin.
ile Power testi yapıp 15dk bekleyin.
ile RAMlerinizi kontrol edin. Biraz zahmetli bir işlem, alternatif olarak kullanabilirsiniz. Test bitene kadar bekleyin

Furmark ekran kartı performansınızı ölçecek. Cinebench ise işlemci. OCCT de eğer PSUnuzda güç besleme sorunu varsa onu gösterecek. RAM için memtest86 daha isabetli olur. Alternatifi vaktiniz yoksa kullanmalısınız. Sitenin rusça olması sizi ürkütmesin aşağıda indirme tuşu kendini belli ediyor ve program İngilizce. Ayrıca ilk konunuz hayırlı olsun. Başka sorununuz olmaması dileğiyle forumumuza hoş geldiniz :) İndirme linklerini programların isimlerine ekledim tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ile sol alttaki benchmark kısmından 1080p olanı seçip bitene kadar bekleyin.
ile Single Core ve Multi Core test açın ve bitene kadar bekleyin.
ile disk ve ssd sağlığınızı, ile de okuma yazma hızlarını kontrol edin.
ile Power testi yapıp 15dk bekleyin.
ile RAMlerinizi kontrol edin. Biraz zahmetli bir işlem, alternatif olarak kullanabilirsiniz. Test bitene kadar bekleyin

Furmark ekran kartı performansınızı ölçecek. Cinebench ise işlemci. OCCT de eğer PSUnuzda güç besleme sorunu varsa onu gösterecek. RAM için memtest86 daha isabetli olur. Alternatifi vaktiniz yoksa kullanmalısınız. Sitenin rusça olması sizi ürkütmesin aşağıda indirme tuşu kendini belli ediyor ve program İngilizce. Ayrıca ilk konunuz hayırlı olsun. Başka sorununuz olmaması dileğiyle forumumuza hoş geldiniz :) İndirme linklerini programların isimlerine ekledim tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ram testi hariç tüm testleri yaptım, ram testini de en yakın zamanda yapacağım. Sonuçlar ise şu şekilde:
Disk sağlık durumları ise iyi olarak görünüyor. SSD %98 diyor. Benim tek görebildiğim GPU'm çok ısınıyor sanırım.

Ekli dosyalar

• ekran funmark.PNG
    ekran funmark.PNG
    24.7 KB · Görüntüleme: 26
  • işlemci.PNG
    işlemci.PNG
    48.2 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    30.5 KB · Görüntüleme: 23
  • OCCT-Screenshot-20220605-000112.png
    OCCT-Screenshot-20220605-000112.png
    107.6 KB · Görüntüleme: 26

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ram testi hariç tüm testleri yaptım, ram testini de en yakın zamanda yapacağım. Sonuçlar ise şu şekilde:
Disk sağlık durumları ise iyi olarak görünüyor. SSD %98 diyor. Benim tek görebildiğim GPU'm çok ısınıyor sanırım.
Şuanlık değerleriniz normal gözüküyor. RAM testine bakmamız gerek.

GeForce Experience programı ile birçok kez driver güncelledim zaten, daha farklı bir durum ise deneyebilirim. Yanıt için çok teşekkürler.
Format atmışsınız zaten DDU kullanmanıza gerek yok. Eğer istiyorsanız yine de deneyebilirsiniz. Yardımcı olması açısından şu konuya bakabilirsiniz:

Format attıktan sonra orijinal Windows mu kurdunuz?

BoosteRR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Bu genelde PSU problemi oluyor. 80+ sertifikalı kaliteli psu kullanın. Ben 18.06.2011 de Seasonic X-750 80+ Gold aldım. Anlatılmaz yaşanır cinsten.

KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Şuanlık değerleriniz normal gözüküyor. RAM testine bakmamız gerek.

Format atmışsınız zaten DDU kullanmanıza gerek yok. Eğer istiyorsanız yine de deneyebilirsiniz. Yardımcı olması açısından şu konuya bakabilirsiniz:

Format attıktan sonra orijinal Windows mu kurdunuz?
Evet, orijinal windows kurdum. Anakartıma yazılı olduğu için otomatik olarak lisanslanıyor zaten. Ram testine de en kısa zamanda bakacağım.

KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bu genelde PSU problemi oluyor. 80+ sertifikalı kaliteli psu kullanın. Ben 18.06.2011 de Seasonic X-750 80+Gold aldım. Anlatılmaz yaşanır cinsten.
Bilgisayarın orijinal PSU'su. Ben de ondan şüpheleniyorum açıkcası ama 4 senedir sorunsuz çalışıyordu bilgisayar. 1 hafta sonra tam 4 sene olacak doğrusu :)

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
180 w psu ile gtx 1050 nasıl 4 sene kulladınız şaşırdım açıkçası...
Görüldüğü üzere en az 300w psu istiyor benimde kullandığım eski kartı 1050 2gb serisi 350w psu kullanıyordum sorun psudan diye düşünüyorum ama 4 yıl nasıl çalıştı anlamadım doğrusu

Ekli dosyalar

• fffff.PNG
    fffff.PNG
    23.9 KB · Görüntüleme: 5
  • ddddasd.PNG
    ddddasd.PNG
    28.4 KB · Görüntüleme: 6
KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Belki de sorunumu şöyle anlatmalıyım:
Oyunlarda sıkıntı çıkıyor. Çok akıcı bir şekilde CS:GO oynayamıyorum artık. Eskiden çok rahat oyantıyordu ama artık zaman zaman 60'ın da altına düşüyor ve ağırlaşıyor oyun. Bunu 1080p en düşük ayarlarda yapıyor. Forza Horizon 5'te 1600x900 yapıp güzel ayarlara çekebiliyordum, formattan önce girdiğimde en düşükte 20'lere 15'lere düştü 60 sabit oynatabilen bilgisayar.

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
Belki de sorunumu şöyle anlatmalıyım:
Oyunlarda sıkıntı çıkıyor. Çok akıcı bir şekilde CS:GO oynayamıyorum artık. Eskiden çok rahat oyantıyordu ama artık zaman zaman 60'ın da altına düşüyor ve ağırlaşıyor oyun. Bunu 1080p en düşük ayarlarda yapıyor. Forza Horizon 5'te 1600x900 yapıp güzel ayarlara çekebiliyordum, formattan önce girdiğimde en düşükte 20'lere 15'lere düştü 60 sabit oynatabilen bilgisayar.
bilmiyorum ama teorik olarak 180 çok ama çok yetersiz min 300w olması gerekiyor

KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
180 w psu ile gtx 1050 nasıl 4 sene kulladınız şaşırdım açıkçası...
Görüldüğü üzere en az 300w psu istiyor benimde kullandığım eski kartı 1050 2gb serisi 350w psu kullanıyordum sorun psudan diye düşünüyorum ama 4 yıl nasıl çalıştı anlamadım doğrusu
Bilmiyorum, bugüne kadar hiç sıkıntı çıkarmamıştı bilgisayarım. PSU'su ise hazır olarak böyle geldi.

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
yanlış yönlendirip sizi boşa para harcatmak istemem açıkçası 180w değil mi emin olmanız lazım önce
Yanlış anlamıyorsam öyle. Siz de bakın lütfen. Ayrıca geç cevap verdiğim için de özür diliyorum. Acaba ancak yetiyordu da ben ssd ve ram aldığım için mi böyle oldu?

Ekli dosyalar

• InkedWhatsApp Image 2022-06-05 at 02.24.26_LI.jpg
    InkedWhatsApp Image 2022-06-05 at 02.24.26_LI.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 11
KS

umutdt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba, sorunum hakkında son bilgiyi vermek için bu mesajı yazıyorum. Öncelikle yardımı dokunan herkese çok teşekkür ediyorum ve son kez ufak bir tartışma yaratıyorum. Sorunumu şu şekilde çözdüm: Ekran kartını söktüm ve tekrar yerine oturttum. Bilgisayarım eskisi gibi çalışıyor. Burada sorun nereden kaynaklanmış olabilir acaba? Umarım tekrar aynı sıkıntıyı yaşamam. Bu sorunla foruma gelmiş arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri