AOC 24G2U parlaklık problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mustafa Ince

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, iyi forumlar. Başlıkta belirttiğim monitörü satın aldım fakat ekranın dört köşesi de resimlerde görüldüğü gibi karanlık, bu monitörün kusuru mudur? Değiştirmeli miyim yoksa herhangi bir parlaklık ayarı falan var mı? Bu arada masaüstü çözünürlüğüm 1024x768 fakat etkin sinyal çözümleme 1920x1080. Bu herhangi bir problem yaratır mı ya da nasıl düzeltebilirim?
https://i.hizliresim.com/anQBq2.png
https://i.hizliresim.com/mXy8l4.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Simsiyah bir resim açıp telefon ile resim çeker misiniz. Normalde ufak bir IPS glow olur ama sizde fazla gibi görünüyor bakalım bu şekilde anlaşılır.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kemradan belli oluyor IPS Glow sorunu yok oyundaki sahnelere göre parlaklık ayarlarından dolayı böyle olabilir. Aşağıdaki dediğim ayarları monitör ayarlarından uygulayıp dener misiniz.

Monitör ayarları / Luminance:
Contrast : 5.0
Brightness : 2
Eco Mode : Standart
Gamma : Gamma 3

Bu ayarlar ile dener misiniz.

KS

Mustafa Ince

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Contrast : 50
Brightness : 100
Eco Mode : Standart
Gamma : Gamma 3
bu şekilde yaptım ilk attıgım fotodaki gibi olmadı sadece dör köşede küçük küçük siyahlıklar var bu benm icin yeterli oldu eyw benm asıl çözmem gereken etkin sinyal çözümleme neden hala 1920x1080 gozkyor görüntü sanli biraz bulanık gibi internette cözümünü bulamadım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
O kadar az Glow olur IPS ve VA panellerde bu sorun değil.

Pixel ayarı kesindir monitör üzerinden düzenlenmez ama Windows ve ekran kartı ayarlarından düzenlenebilir. Bu ayarları kontrol edip ayarlarınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. NOT: 1080p çözünürlüklü bir ekranda daha düşük çözünürlük kullanırsanız ki siz en başta yazdığınız gibi 1024x768 oranını kullanıyorsunuz bu görüntüyü bulanıklaştırır bu basit bir matematik olayı normal yani. Monitörün doğal 1920x1080p çözünürlüğü ayarında kullanın bulanıklık ortadan kalkar.

KS

Mustafa Ince

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aoc g2260vwq6 21.5 75 hz 1ms bunu kullanıyordum 1024x768 yaptıgım zaman görüntü bulanık oluyordu ama bu kadar değildi birde dikkatimi ceken ilk başta attıgım etkin sinyal cözümleme önceki monitörümde 1024x768 yazıyordu osd menusunden baktıgımdada ordada aynıydı fakat bunda 1920x1080 yazıyor hdmı ile kullanıyorum bununla bir alakası olablrmi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
A2260VWQ6 bu monitör ve 24G2U modeli Full HD HDMI ile 1080p çözünürlük ile kullanabilmeniz gerek ancak eğer kabloda bir sıkıntı varsa sorun olabilir tabi. Ama bence kablo ile alakası yok sorun 2 şeyden olabilir güncel olamayan Windows sürümü ki monitörün tanımla dosyalarını Windows Update yükler eğer varsa güncellemeleri kontrol edin. Diğer sorun Monitör öleçekleme ayarınızı kontrol edin %100 ölçeklemede olmalı Windows görüntü ayarları. Ayrıca AMD için gerekli ayarları bilmiyorum ama NVIDIA Kontrol Panelinden 3D ayarları altındaki Görüntü ayarlarını önayarla yap kısmını Geşilmiş 3D ayarlarını kullan yapın Uygula deyip tekrar kontrol edin. İşe yaramaz ise önce moniitörünüzün ayarlarını Resetleme/Auto ayar tuşu olur ona basın sonra önceden verdiğim Gamma vs. ayarlarını tekrar yapın böyle deneyin.

KS

Mustafa Ince

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1024x768 144 hz 1080p 144 hz hdmı ile kullanıyorum onda bir sorun yok sadece 1024x768 de görüntü bulanık olur bu normal adam bu bulanıklık bana biraz fazla geldi özellikle yazılar biraz karmaşık windowsum güncel örjinal monitörün kendi kutusundan çıkan driveri kurdum ölçekleme %100 önerilende sadece dediğiniz o nvidia daki 3d ayarlarını kullan olanı yapmadım onuda akşam gittiğimde yapıcam monitör gayet güzel güzel dört köşesinde siyahlık vardı ilk attıgım fotodaki gibiydi monitör ayarlarından düzeltme yapınca dört köşedeki siyahlık gittikçe küçüldü şuan gayet iyi ölü piksel falanda yok sadece eski monitörümde 1024x768 kullanırken normalde görüntüde bulanıklık olur bu normal fakat bu yeni monitörde görüntü bulanıklıgından çok yazılar bulanık birde dediğim gibi monitorun osd menüsünde 1920x1080 gösteriyor masaüstü çözünürlüğü 1024x768 yapmama ragmen eski monitörde böyle değildi

KS

Mustafa Ince

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ekran kartında dp girişi olmadıgı için deneyemeyeceğim neyse yapacak birşey yok boyle kullanmaya devam edicez

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri