AOC 24G2U vs Samsung LC24FG73FQMXUF

AOC 24G2U vs Samsung LC24FG73FQMXUF

• AOC 24G2U

Kullanılan: 2 100.0%
  • Samsung LC24FG73FQMXUF

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ONER-44

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İki monitör arasında kararsızım.
AOC 6-bit+FRC IPS, Samsung 8-bit VA sizce hangisini almalıyım?
IPS panellerin siyah sorunundan dolayı kararsızım.İkisini de kullanan varsa tavsiyeler de bulunabilir mi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
AOC yeni bir panel teknolojisi kullanıyor IGZO panel olarak geçen bir teknoloji. IPS türevi bir panel IPS değil türevi. Bu paneli patentleyen firmalar SAMUSUNG ve SHARP firması ki ilk kullanan SHARP firmasıdır. Bu panel çok yüksek renk gösterebilen ve yarı yarıya daha az güç tüketen bir panel türü.

AOC ürünü IGZO panel kullanıyor. sRGB 126% + Adobe RGB 108% gösterebilen bir panel 1000:1 Statik + 80.000.000 Dinamik kontrast oranı olan 5ms Input Lag gecikmesi bulunan bir model.

SAMUSUNG ürünü SVA panel ve Q.Dot pixel teknolojisini kullanıyor. sRGB 125% + Adobe RGB %92 + NTSC(Standart renk paleti her monitörde olur zaten ama AOC 'de olan değeri bulamadım) 88% oranında gösteriyor yani IGZO panel VA panel ile benzer seviyede renk gösterimine sahip ve 3000:1 Satatik + 1.000.000 Dinamik kontrast oranına sahip bir panel. SAMUSNG model 8ms Input Lag değerine sahip. Bu Input Lag değeri monitörün görüntüyü işleyip ekrandaki pixellere yansıtma süresidir. Bu panel hız ile aynı değil iki panelde 1ms panel hızına sahip buradaki Input Lag değeri görüntünü oluşma süresi. Bu değer eğer ciddi profesyonel rekabetçi oyunlar oynuyorsanız önemli ama bu tarz bir oynayışınız yoksa dert edilecek bir durum. Bende 11ms tepki süreli 5 yıllaık monitör var. :D

Ben AOC seçerdim ama size kalmış bir karar bu.

KS

ONER-44

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle çok açıklayıcı bir yazı olmuş anladığım kadarıyla AOC daha iyi. Son olarak siyah beyaz dengesi nasıl AOC un?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
2 panelde benzer bir yapı ile aydınlanıyor. Siyah ve Beyaz renklerdeki başarımlarını iki modelde HDR sertifikasına sahip olduğu için derin siyah ve parlak beyaz renklere sahipler. Ancak AOC ürünü 80 milyon anlık kontrast oranına çıkabildiği için biraz daha parlak renklere sahip Samsung panel 1 milyon anlık kontrsat oranına sahip. Ancak Samung panel 1000:1 Satadik yani sürekli kontrast değerine sahip buda Samung monitörü siyahlarda daha başarılı kılabiliyor AOC modelde bu sabit statik kontrast değeri 1000:1 yani birisi siyahlarda biraz öne geçiyor diğeri beyazlarda. :D Ancak dediğim gibi 2 modelde HDR sertifikasına sahip bu yüzden siyah/beyaz dengesi çok başarılı 2 modelden konuşuyoruz ancak oyuncu sınıfı için Samsung monitörler çok tercih edilmiyorlar ama AOC çok iyi puanlar almış en az 10 yabancı inceleme okudum bu konuda ve yorumlara baktım herkes aynı fikirde. Zaten birkaç aydır monitör alacaklara ya bu modeli yada 27" modelini öneriyorum.

KS

ONER-44

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam çok sağol kaç gündür forumlar da dolanıyorum senin gibi yardımcı olan olmadı,çok sağol. Dediğin gibi aoc alıcam, son olarak monitörü aldıktan sonra ips glow ve ölü piksel vb testler yapıcam bir program önerebilirmisin?

Hocam birde aoc da mavi ışık filtresi(blu Light filter) ve titreşimi azaltma(flicker-free) bulunuyor mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
AOC üründe Düşük Mavi Işık (Low Blue Light) ve Titreşim azaltma(Flicker-Free) özellikleri var.

Birde test için ölü pixel vs. gibi şeyler için siteler var yazılım indir kur uğraşma. bu site ile tüm testleri gerçekleştirebilirsiniz. Google Chrome ile açın çeviri özelliği ile türkçeye çevirin sayfayı her şeyi yaparsınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri