Apex 5 vs Apex Pro Karşılaştırma

Taha B

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Öncelikle herkese merhaba,. İki klavyeyi de deneyimlemiş ve halihazırda kullanmış biri olarak deneyimlerimi paylaşacağım ve aralarındaki farkları söyleyeceğim.
Şimdiden iyi okumalar.

Apex 5: bildiğimiz üzere hibrit mavi mekanik Switch diye geçiyor. Bunu bazı arkadaşlar mebran veya mekanik hisli klavye sanıyor, fakat bunlarla bir alakası yoktur. Hibrit Switch yine mekanikle aynı sadece harekete geçme yani bilgisayara iletme mekanizması mebrana benzer bir mekanizmayla gerçekleşiyor. Yani basma hissi vesaire bildiğimiz mavi Switch'dir. Kendi sitesindede zaten bunu diyor. "Apex 5'in hibrit mavi mekanik anahtarları mekanik hissettirmez - mekaniktirler." iletme hızı değişmez 2 Mm'dir. Switch'lerini SteelSeries üretmektedir. 20 milyon tıklama ömrü vardır.

şimdi kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Apex 5 mavi Switch olduğundan sesi fazla gelebilir ama bana güzel geliyor :) tuşları çok hafif ve deneyimi çok iyi zaten SteelSeries kalitesi belli ediyor kendini. Gövdesi uçak malzemesi metala benziyor. Gayet sağlam ve çizilmelere dayanıklı. Işıklandırması ise gerçekten çok parlak ve iyi duruyor yazılımı üzerinden de teker teker ayarlanabiliyor. Bilek desteği de gayet iyi ve mıknatısla yapışıyor, oynama vesaire olmuyor. OLED ekranı'da çok iyi çoğu şeyi buradan yönetebiliyorsunuz yazılım üzerinden. Ses tekerleği ise çok iyi üstüne basıldığında sessize alıyor ve hemen altında bulunan tuşta hem ekranı yönetiyor hem de medya yı durdurabiliyorsunuz. Klavyenin alt kısımı ise kaliteli plastikten üretilmiş ve kablo kanalları mevcut. Bunların dışında başka diyecek bir şey bulamadım.

Apex Pro: Apex Pro Apex 5'le neredeyse aynı ama size tüm farklarını anlatacağım.

Apex Pro'da OLED ekran daha parlak ve makroları ayarlayabiliyorsunuz tek fark bu :)

ışıklandırmada ise çok bir fark yok ama Apex 5"de ışıklandırmada önündeki tuşta yansıma olabiliyor ama Apex Pro da bu çok az ama anlamsız bir fark işte.
Hiçbir şey ifade etmiyor yani neredeyse aynı.

ses düzeyleri ise Apex 5 sesli iken Apex Pro oldukça sessizdir.

tuş basma ömürleri ise Apex 5 20 milyon Apex Pro da 80 milyon tıklama ömürleri vardır 20 milyon tıklama ömrü gerçekten uzun süre gider ama 80 milyonu söylemeye gerek bile yok :)

bilek desteği ise Apex Pro'da daha yumuşak.

ayrıca küçük bir fark Apex Pro'da arka kısımda fazladan bir USB girişi bırakılmış.

şimdi gelelim en önemli kısma yani swtıchlere Apex 5'te SteelSeries'in kendi ürettiği hibrit mavi swctıch bulunmakta. Apex Pro'da ise 2 tür Switch: Omni point Switch ve bildiğimiz kırmızı Switch bulunmakta. Omni poin Switch SteelSeries'in kendi ürettiği Switch'tir farkı ise sessiz olması ve en önemlisi basış hissiyatını (0.4 mm ve 3.4 mm arası) ayarlayabiliyorsunuz. Kırmızı swtıchler ise sadece numpadlerde, F1 tuşlarında ve üstteki sayı kısımlarında bulunuyor ve değiştirilemez 2Mm'dir.

Bunların dışında benim gözlemlediğim başka bir şey bulamadım. Eğer almayı düşünüyorsanız dediğim gibi farkla bunlar bunlara bakarak karar vermeniz en iyisi olacaktır. Benim düşüncem ise Apex Pro alacaksam sadece omni point tuşları için alırdım. Bu da sizi çok ilgilendirmiyorsa Apex 5 alın rahatınıza bakın çünkü arada gerçekten yüksek bir fiyat farkı var.

bunların dışında sormak istediğiniz başka şeylerde varsa sorabilirsiniz. İyi günler dilerim :)

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161

Emek verilmiş bir paylaşım. Eline sağlık.

Bu arada, bilek destekleri aynı diye biliyorum.
Sitede de ekstra bir şey yazmamışlar. Aynı açıklamalar.
Klavyeyi kullanırken yumuşaklığı yanlış algılamış/hatırlamış olabilir misiniz?

1665867697794.png

1665867709387.png

-
-

KS

Taha B

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Emek verilmiş bir paylaşım. Eline sağlık.

Bu arada, bilek destekleri aynı diye biliyorum.
Sitede de ekstra bir şey yazmamışlar. Aynı açıklamalar.
Klavyeyi kullanırken yumuşaklığı yanlış algılamış/hatırlamış olabilir misiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 9385
Ekli dosyayı görüntüle 9386

-
-
Teşekkürler .
Evet sitesinde her hangi bir fark gözükmüyor ama benim gözlemlediğim o yönde ki zaten çok az bir fark var :) Bunu yazmamın nedeni ise en küçük maddesine kadar anlatmak istemem. Herhalde steelseries üst düzey ürünlerinde küçük detaylarıda önemseyip yapabiliyor. Bence bu küçük ama güzel detaylar. Sağlıcakla kalın :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri