Yardım Apu Sisteme Yeni Ekran Kartı Eklerken Ne Yapılmalı?

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba,

Şu anda aşağıdaki bileşenlere sahip bir APU sistemi kullanıyorum:
  • İşlemci: Ryzen 5 Pro 4650G.
  • Anakart: ASUS Prime A320M-K
  • RAM: 16 GB 3200MHz.
  • Güç kaynağı (PSU): 500W.

Yeni bir ekran kartı satın aldım ve sistemimi ileride daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum. Aslında, 20 bin TL civarında bir hazır sistem almayı düşünüyordum, ancak bu sistem Ryzen 5 5500 işlemci kullanıyordu. 20 bin TL'yi düşük işlemcili bir sisteme harcamaktansa, mevcut sistemimi ilerleyen zamanlarda daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum.

Satın aldığım ekran kartı aşağıdaki gibidir:

PSU'nun 500W olması yeterli gibi görünüyor. Yine de, ekran kartını takmadan veya taktıktan sonra yapmam gereken işlemler hakkında bilgi almak istiyorum. Sistemin APU olduğu göz önüne alındığında, ekran kartını takarken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

Teşekkürler.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Merhaba,

MSI Global güzel bir rehber hazırlamış bir göz atarsınız:
Birkaç anabaşlık:
Eski VGA sürücülerini kaldırma
Bilgisayarınızı kapatın, tüm kabloları çıkarın.
Eski karta ait sürücüleri kaldırmayı yeni kartı takmadan önce yaparsınız.
Buradaki yöntem veya

Display Driver Uninstaller (DDU) güvenli moda gidip kaldırırsınız.

MSI Glabal rehber ve dikkat edilmesi gerekenler:
PC gücü kesmek, güç kabloları çıkarmak, pc deki statik elektriği boşaltmak, Vücuttaki statik elektriği boşaltmak,
Grafilk kartı takarken anakrt yuvasındaki tırnak-mandalı kaldırmak, (buna dikkat unutmayın) sonrasında terine yerleştirmek,
grafik kartını kasaya genişletme slotlarında vidalamak vb.

Grafik hartı resmi sitesi:
Ekran Çıkışları:
  • DisplayPort 1.4a x 3, HDMI 2.1a x 1
  1. 1 adet PCIe 8-pin güç konnektörlü PSU
  2. Gerekli sistem gücü: Minimum 550W ya da üzeri (Minimum sistem gücü ile ilgili olarak, Ryzen 9 5900X işlemcili bir sistem temel alınmıştır. Güç gereksinimleri, sistem özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir)
PSU umarım yeterli gelir.
Yeni kartın sürücüleri için: isterseniz Geforce Experience üzerinden yüklersiniz.
Geforce Experience yüklemek istemezseniz buradan Game ready sürücülerini yüklersiniz:

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba,

MSI Global güzel bir rehber hazırlamış bir göz atarsınız:
Birkaç anabaşlık:
Eski VGA sürücülerini kaldırma
Bilgisayarınızı kapatın, tüm kabloları çıkarın.
Eski karta ait sürücüleri kaldırmayı yeni kartı takmadan önce yaparsınız.
Buradaki yöntem veya

Display Driver Uninstaller (DDU) güvenli moda gidip kaldırırsınız.

MSI Glabal rehber ve dikkat edilmesi gerekenler:
PC gücü kesmek, güç kabloları çıkarmak, pc deki statik elektriği boşaltmak, Vücuttaki statik elektriği boşaltmak,
Grafilk kartı takarken anakrt yuvasındaki tırnak-mandalı kaldırmak, (buna dikkat unutmayın) sonrasında terine yerleştirmek,
grafik kartını kasaya genişletme slotlarında vidalamak vb.

Grafik hartı resmi sitesi:
Ekran Çıkışları:
  • DisplayPort 1.4a x 3, HDMI 2.1a x 1
  1. 1 adet PCIe 8-pin güç konnektörlü PSU
  2. Gerekli sistem gücü: Minimum 550W ya da üzeri (Minimum sistem gücü ile ilgili olarak, Ryzen 9 5900X işlemcili bir sistem temel alınmıştır. Güç gereksinimleri, sistem özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir)
PSU umarım yeterli gelir.
Yeni kartın sürücüleri için: isterseniz Geforce Experience üzerinden yüklersiniz.
Geforce Experience yüklemek istemezseniz buradan Game ready sürücülerini yüklersiniz:

Desteğiniz için teşekkür ederim çok işime yarayacaktır bu işlemler.

Ekte sistemin ne kadar güç tükettiğini öğrenmek için psu hesaplayıcı ile test ettim ve 255W olarak görünmekte. Benim sistemimle aynı sisteme sahip bir video gördüm ve orda 550W bir psu kullanılıyordu. Yeteceğini umuyorum. Eğer yetmesse minimum kaç watt psu almam gerekiyor?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    37.3 KB · Görüntüleme: 3

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
''ileride daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum.''

İleriki planlara göre belirlemelisiniz diyebiliyorum ancak.
Planlarınız kesinleştikten sonra yeni bir konuda sistem parçalarını yazarak buna göre karar verme daha yerinde olur.

Yeni nesil ekran kartları ve AMD işlemcili sistemlerde pek tecrübem yok. Bu yüzden PSU yu ileriki dönemde de işe yarayacak şekilde gücünü belirlemek daha isabetli olur.

Tecrübeli arkadaşlar güç ve marka konusunda daha net önerilerde bulunabilirler.
Çünkü PSU da güç-watt ve özellik arttıkça fiyat da yükseliyor

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
''ileride daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum.''

İleriki planlara göre belirlemelisiniz diyebiliyorum ancak.
Planlarınız kesinleştikten sonra yeni bir konuda sistem parçalarını yazarak buna göre karar verme daha yerinde olur.

Yeni nesil ekran kartları ve AMD işlemcili sistemlerde pek tecrübem yok. Bu yüzden PSU yu ileriki dönemde de işe yarayacak şekilde gücünü belirlemek daha isabetli olur.

Tecrübeli arkadaşlar güç ve marka konusunda daha net önerilerde bulunabilirler.
Çünkü PSU da güç-watt ve özellik arttıkça fiyat da yükseliyor
Teşekkürler. Ekran kartı geldiği zaman benchmark testleri yapacağım. Ama büyük ihtimalle yeteceğini düşünüyorum. İşlemcim 65w bir işlemci zaten. Galax'ın önerdiği minimum 550w pcde 105w'lık bir işlemci kullanılmış.

Fazla yük bineceğini de zannetmiyorum. Düşük sistemli oyunlar oynuyorum. Sadece arada After Effects ile küçük renderlar alıyorum

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Duruma göre bakarsınız artık, önce bir denersiniz, işler yolundaysa devam edersiniz.
İleride yeni sistem için ileriye dönük ATX, Gen3 modellerden uygun güç seviyeli modellerden birine geçersiniz.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
508
Powerinizin marka ve modelini yazmamışsınız.

yilmazefebcir

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
28
Hocam çok paranız yoksa 2.el çok uygun fiyata RX 570 var.O sisteme çok iyi olur.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
508
Pek tavsiye edilecek sınıf bi power değil,ama işinizi görür.Esasen poweri bütçeniz olunca,yenilemeniz iyi olur.

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam bu daha uygun gibi

600w da var
Eğer bu ekran kartı sistemi stabil bi şekilde çalıştırırsa yükseltemeye gerek var mı? Bence yetecektir.

Amacım ilerde AMD Ryzen 7 7800X3D gibi bir işlemciye geçmek, eğer şuanda ekran kartı bu işlemciyi kaldırmaz ise ben AMD Ryzen 7 7800X3D işlemciyi kaldıran bir psuyu şimdiden almak daha mantıklı gibi. Bana AMD Ryzen 7 7800X3D işlemciyi kaldıracak 2000tl bandında bir psu önerebilir misiniz?

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İlerde 7800X3D alırsanız o power ile olmaz,artık.

Zaten şuanda o işlemciyi alacak gücüm yok.

Şuanda galax 4060 ekran kartı Minimum 550W destekliyor ve bunu da Ryzen 9 5900X gibi bir işlemci ile test etmişler bu işlemci de 100 küsür watt çekiyor. Benim işlemci de 65 watt güç çekiyor. Dediğim gibi muhtemelen hiçbir sorun yaşamayacağım gibi güç kaynağından

yilmazefebcir

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
28
Eğer bu ekran kartı sistemi stabil bi şekilde çalıştırırsa yükseltemeye gerek var mı? Bence yetecektir.

Amacım ilerde AMD Ryzen 7 7800X3D gibi bir işlemciye geçmek, eğer şuanda ekran kartı bu işlemciyi kaldırmaz ise ben AMD Ryzen 7 7800X3D işlemciyi kaldıran bir psuyu şimdiden almak daha mantıklı gibi. Bana AMD Ryzen 7 7800X3D işlemciyi kaldıracak 2000tl bandında bir psu önerebilir misiniz?
Hocam rx 570 rahatlık la çalıştırır.

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam rx 570 rahatlık la çalıştırır.
Hocam yıl olmuş 2024. Neden 2017 çıkışlı bir ekran kartını kullanayım? Zaten 4060'ı sipariş verdim ve ben render de yapıyorum. Rx 570 çok kötü(bence) bir ekran kartı. 4060'ta DLLS 3 teknolojisi de var. Tek sorunum işlemci kalıyor o da çok fazla sorun çıkarırsa değiştireceğim. Aynı şekil psu 500w yeterli olacaktır. Sadece markası beni tedirgin etti ve onu da değiştirdim.

KS

noby

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
@noby hocam lütfen yazdığımı okuyun.
Hocam rx570 hediye gelse yine kullanmam. Bugün 4060 ekran kartını denedim ve apu sistemin hızını 4 5 kat arttırdı. Oyunlarda düşük ayarlarda 40-50fps alan sistem 4060 ve dlss 3 ile birlikte ultra ayarlarda 150-200fps vermeye başladı. RX570 bu kadar iyi çalıştırabilecek miydi?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,269
Hocam rx570 hediye gelse yine kullanmam. Bugün 4060 ekran kartını denedim ve apu sistemin hızını 4 5 kat arttırdı. Oyunlarda düşük ayarlarda 40-50fps alan sistem 4060 ve dlss 3 ile birlikte ultra ayarlarda 150-200fps vermeye başladı. RX570 bu kadar iyi çalıştırabilecek miydi?
Hayir

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri