Askere Giderken Bişi Almalı Mıyım?

medium

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Yakın zamanda askerden dönen arkadaşıma sordum yanımda ne götürmeliyim diye, kendisi bişi götürmene gerek yok sadece içlik alsan yeter dedi. Orada veriyorlarmış gerekenleri, ben gene de emin olmalıyım. Yanıma götürmem gereken bişi var mı? Askerliğini yapalı çok uzun zamanda olmamış birileri varsa yardımcı olursa sevinirim. Bunu dememin nedeni de 3-4 yıl önce askere gitmiş olanlarla şuan gidenlere verilenler arasında fark olabilir belki hiç bilmiyorum :D.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Çok uzun zaman olmamış olanlar, yeni gidenler arasındaki farklar vs şeklinde yazmışsınız.
Temel ihtiyaç maddeleri, orada bunlara ulaşmadaki zorluklar ve yoksunluklar, çevreyi ve olanakları tanımlamadaki acemiliğin (tamamen sivil hayattakiyle kıyaslanmayacak deredede yabancı çevre) ciddi anlamda değiştiğini, hele Türkiye açısından hiç sanmıyorum.

Orada giyim açısından sınırlı ve yetersiz sayıda (özellikle iç çamaşır, çorap) verileceğini kesinlikle göz ardı etmeyin. Zorunlu dış giyim kıyafetler zaten verilecek ve bunları özellikle çalınma vb durumlar açısından dikkat ediniz.

İçlik, hafif yünlü fanila, verilecek. İlk zamanlardaki acemilik ve ihtayaç maddelerine ulaşmadaki zorluk açısından;

-İlk olarak kol saati, olmazsa olmaz. Kaliteli olmayan sağlam orta ayar, kaybedilirse sizi üzmeyecek birşey. Akşam yatarken kolunuzda kalmasın. Çıkarıp yastığın kılıfı arasına koyun.

-Bolca haki yeşi renkte iç çamaşırı. Rahat edebileceğiniz büyüklükte. Kullan at şeklinde bütçeye uygun. Zira orada ilk zamanlar bunları yıkayayım. Kurutmaya asayım. Sonra tekrar toplayayaım. Unutun.

Yine bolca siyah çorap. Özellikle siyah. Yine bunları yıkayayım tekrar kullanayım şansınız zor olacaktır.

Banyo ve kişisel temizlik için sabun, havlu...

-Tıraş takımı. Şöyle zaman açısından hızlıca tıraş olabileceğniz. Orta ayarda birşeyler. Yedek bıçaklar ve hatta yedek makine. Şöyle portatif ayaklı bir ayna tıraş için. Bu önemli. Orada temin edeyim vs düşünmeyin. Mutalaka yanınızda götürün.

Tırnak makası, Ayak tırnakları için özellikle bıçakları düz şekilde olan özel ayak tırnak makası. Bu çok önemlidir. Tırnak batması yaşamamak için ki bu dikkat edilmezse en bela sorunlardan biri olur.

İlk zamanlar için önemli. Ne olur ne olmaz yedek malzeme kayıp ve çalınmalara karşı elzem. Sadece bunun için değil. Traş macunu, fırça, diş macunu, diş fıröası için de.....

--Talk pudrası. Botlar ayak parmalkalrınızı tahriş eder. Bolca pudra... Arco yağlı krem türünden krem...

Şu an için aklıma gelenler bunlar...
Şüphesiz bütün bunlar gözünüze çok gelebilir. Bunları bir valize nasıl sığdırabilirm düşüncesi.....
Orta boy vasat bir valiz, oraya vardğınızda sivil kıyafetlerinizi ayakkabı vb. bu valizin içine koyacaksınız ve bir depoya kaldırılacak Bu yüzden yine sivil kıyafetleriniz (birliğe teslim olurken) şöyle sıradan koybolursa vs. sizi üzmeyecek kıyafetker olsun.

Yanınızda götüreceğiniz bütün bu ihtiyaç maddelerini kimsenin sizden almaya (yok efendim buna gerek yok, bu yasak, bu lüzumsuz vb diyerek) sizden ayırmaya en ufak bir hakkı yoktur.

Askeri dış üniforma, özellikle postal-botlarınıza çok dikkat ediniz. Çalınmalara karşı...

Son olarak ki bence en önemlisi:
Mümkün olduğunca soğukkanlı, sanki orayı biliyormuş, daha önce bulunmuş gibi davranın. Ne çok ileri çıkın, ne çok geride durun. (Özellikle acemilik aşamalarında) Kesinlike kimseye güvenmeyin.

Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
Yakın zamanda askerden dönen arkadaşıma sordum yanımda ne götürmeliyim diye, kendisi bişi götürmene gerek yok sadece içlik alsan yeter dedi. Orada veriyorlarmış gerekenleri, ben gene de emin olmalıyım. Yanıma götürmem gereken bişi var mı? Askerliğini yapalı çok uzun zamanda olmamış birileri varsa yardımcı olursa sevinirim. Bunu dememin nedeni de 3-4 yıl önce askere gitmiş olanlarla şuan gidenlere verilenler arasında fark olabilir belki hiç bilmiyorum :D.
- Öncelikle bir kol saati, Casio F-91W öneririm. Hem sağlam ve dayanıklıdır hem de ucuzdur. (Ben 2002 yılında 3.5 Milyona (3.5 Lira) satın almıştım, hala tıkır tıkır çalışıyor)

- Mantar kremi-spreyi, bebek pudrası ve botların vurmaması için tabanlık-parmak koruyucu gibi ürünler (eskiden gratiste tabanlık-parmak koruyucu satılıyordu, şimdi satılıyormu bilmiyorum). Çok işine yarayacaktır.

- Bir boyun cuzdanı, mümkünse fermuarlı olmasın "cırt-cırtlı" olsun ki fermuar göğsünde rahatsızlık yaratmasın. Zira o tür ortamlarda hırsızlık çok oluyor, paranı ve değerli eşyalarını sürekli orada taşırsın.

- Tırnak makası, jilet gibi temizlik malzemelerin. Özellikle ayak sağlığın için. Ayağını sürekli koru, yoksa çok sıkıntısını çekersin. Fazlaca çorap ekle yanına, pamuklu olmasına özen göster.

- Çok fazla çalınma olduğu için birkaç tane küçük asma kilit. Özellikle botları çok fazla çalıyorlar. Botları birbirine asma kilitle bağla.

- Havlu ve terlik. Veriyorlarmı hala bilmiyorum ama yanında yedek bulundurman çok önemli, Bir tanesini sadece ayağın için kullan ve pamuklu olsun.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
538
hiç bir şey alma hocam temel şeylerini al yeter. Herşey orda var boşuna doldurma. kesici yanıcı şeyler vs.. kapıda alınıyor bilgin olsun.

ikikarefarki

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Arkadaşların söylediklerine ek olarak, kredi veya banka kartı al mutlaka. İçerde nakitle harcama yapamayabilirsin, kartla çalışıyorlar.

KS

medium

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Arkadaşların söylediklerine ek olarak, kredi veya banka kartı al mutlaka. İçerde nakitle harcama yapamayabilirsin, kartla çalışıyorlar.
kendi kartları yokmu. Ben yapıkredi kartımı götürsem olur mu yani demeye çalıştığım herhangi bir kart oluyor mu?

hiç bir şey alma hocam temel şeylerini al yeter. Herşey orda var boşuna doldurma. kesici yanıcı şeyler vs.. kapıda alınıyor bilgin olsun.
Ama şimdi anlamıyorum :d, bavul doldurayım mı doldurmayayım mı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri