Soru Asus D. G. Rtx 3060 Ti Oc Gddr6X Sıcaklık Değeri Hakkında

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Herkese iyi sosyaller konuyu tekrar açma ihtiyacı duyduğum için tekrardan açıyorum adminlerimizin bilgisine.
Satın almış olduğum sistem:
Kartın sıcaklık değerleri göze çok geliyor diğer 3060 Ti modelleri olsun ya da bu kartın GDDR6 belleklisi olsun bu kadar ısınmıyor. Kartın bire bir aynı Türkçe incelemesini ve yabancı incelemesini bulamadım ya da ben bulamadım. 144 hz 1920x1080 monitörle kullanıyorum sistemi. Oyun sıcaklık değerleri ise şu şekilde,
God of War: Ultra ayarlarda DLLS kalite modunda sıcaklık ise: 78-80.
NFS Heat: Ultra ayarlarda sıcaklık: 78-80.
Forza 5: Ultra ayarlarda DLLS kalite modunda sıcaklık ise: 77-78.
5 dakikalık FurMark testi yaptırdım 1920x1080 8x MSSA sıcaklık 77-88 ve %80 fan açmış.
Değerler nasıl ya da bu kart için kafi midir, bu sıcaklıklarda kullanmak karta zarar verir mi? Ne yapmalı nasıl bir yol izlemeliyim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    37.8 KB · Görüntüleme: 172
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    44.1 KB · Görüntüleme: 172
  • Adsız.png
    Adsız.png
    2.7 MB · Görüntüleme: 172

Canbulu2123

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam videodaki 3 fanlıymış. Diğer iki fanlıyı referans alsak yine 10 derece fark oluyor.

KS

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Bu video ile karşılaştırabilirsiniz

değerler RDR2 de aynı ısı değerlerine sahip.
Hocam attığınız kart 3 fanlı ayrıca aynı değerlere sahip değil tek bir oyun üzerinden bakmayın. Ekran kartı ideal sıcaklığı kaç olmalı bu derecelerde kullanmak uzun ve kısa vadede ne gibi zarar oluşturur?

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
Herkese iyi sosyaller konuyu tekrar açma ihtiyacı duyduğum için tekrardan açıyorum adminlerimizin bilgisine.
Satın almış olduğum sistem:
Kartın sıcaklık değerleri göze çok geliyor diğer 3060 Ti modelleri olsun ya da bu kartın GDDR6 belleklisi olsun bu kadar ısınmıyor. Kartın bire bir aynı Türkçe incelemesini ve yabancı incelemesini bulamadım ya da ben bulamadım. 144 hz 1920x1080 monitörle kullanıyorum sistemi. Oyun sıcaklık değerleri ise şu şekilde,
God of War: Ultra ayarlarda DLLS kalite modunda sıcaklık ise: 78-80.
NFS Heat: Ultra ayarlarda sıcaklık: 78-80.
Forza 5: Ultra ayarlarda DLLS kalite modunda sıcaklık ise: 77-78.
5 dakikalık FurMark testi yaptırdım 1920x1080 8x MSSA sıcaklık 77-88 ve %80 fan açmış.
Değerler nasıl ya da bu kart için kafi midir, bu sıcaklıklarda kullanmak karta zarar verir mi? Ne yapmalı nasıl bir yol izlemeliyim.
ucuz kalite cok iy olmayan kart olsa neyse ama asus markası max 75 görmesi lazım 80 falan biraz cok bence aldıgın yere yazıp destek isteyin , bide güc planında perfomans mı güc tasarrufunda mı bakabilirmisin

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam attığınız kart 3 fanlı ayrıca aynı değerlere sahip değil tek bir oyun üzerinden bakmayın. Ekran kartı ideal sıcaklığı kaç olmalı bu derecelerde kullanmak uzun ve kısa vadede ne gibi zarar oluşturur?
Yok ondan demedim sadece 1 oyunda aynı olduğunu belirtmek istedim tabiki bu dereceler fazla isterseniz aldığınız yerle derecenizi paylaşın

KS

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
ucuz kalite cok iy olmayan kart olsa neyse ama asus markası max 75 görmesi lazım 80 falan biraz cok bence aldıgın yere yazıp destek isteyin , bide güc planında perfomans mı güc tasarrufunda mı bakabilirmisin
Performansta. Nihai gücü ekleyip kullanmadım hiç.

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
sıcaklık zaten asus markası ve dual olması 80 dereceyi görmesi cok sorunlu birsey , normalde 60 70 arası gezmesi lazım

KS

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Yok ondan demedim sadece 1 oyunda aynı olduğunu belirtmek istedim tabiki bu dereceler fazla isterseniz aldığınız yerle derecenizi paylaşın
Paylaştım gaminggen'e ama günde 2 mail alabiliyoruz nasıl çözeceğiz bilmiyorum. Kartın gddr6x olduğunu söylüyorum adam kartın gdrr6 diyor. Sistemin linkini bırakmıştım bakmamışlar bile. Normal olduğunu iddia ettiler fakat ben onlara göndermek istediğimi belirttim cevap bekliyorum çok kötü bir destek.

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
Paylaştım gaminggen'e ama günde 2 mail alabiliyoruz nasıl çözeceğiz bilmiyorum. Kartın gddr6x olduğunu söylüyorum adam kartın gdrr6 diyor. Sistemin linkini bırakmıştım bakmamışlar bile. Normal olduğunu iddia ettiler fakat ben onlara göndermek istediğimi belirttim cevap bekliyorum çok kötü bir destek.
videoda max 75 dereceye gördüm dual bir kart max 75 görür 78 bile cıkması zor

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,314
@OceanLaB Taner hocam size zahmet sıcaklıklar normal mi sizce?

Sıcaklıklar normal değil. Ortalama 65-75 arası çalışması lazım. 80 dereceyi görmemesi lazım o kartın. Kasanız da mesh. Hava alıyor mu? Ön paneli veya temperli camı çıkartın ne kadar fark oluyor onu yazarsanız iyi olur.

KS

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Sıcaklıklar normal değil. Ortalama 65-75 arası çalışması lazım. 80 dereceyi görmemesi lazım o kartın. Kasanız da mesh. Hava alıyor mu? Ön paneli veya temperli camı çıkartın ne kadar fark oluyor onu yazarsanız iyi olur.
Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Az önce nihai moda alarak kullandım bir sahnede 2 kere fps drop yedim sıcaklık 77 den 70 71 bandına düşüp yükseldi fps 30da düşüp yükseldi. Nihai modda sıcaklıklar değişmedi. Kasayı odamda masamın üzerinde kullanıyorum önü ve arkası açık. Camı çıkartıp tekrar deniyorum hemen.
Ekleyip dener misiniz ?
ama ısı dereceniz gerçekten fazla ben laptop kullanırken soğutucu açmazsan fps 30 sabitleniyordu.
Not performans modundayken hiç drop yememiştim.

Hocam sadece camı sökünce hiçbir şey değişmedi sıcaklıklar aynı ortamı ve sıcaklık değerini kayda aldım: düşük kalite yüklüyor çözemedim dilerseniz başka yerden ulaştırabilirim. Videoda ki sıcaklık değeri 76 oyunda biraz daha dursaydım yükselebilirdi 77 78.

Son düzenleme:
KS

allsaints

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Hocam sadece camı sökünce hiçbir şey değişmedi sıcaklıklar aynı ortamı ve sıcaklık değerini kayda aldım: düşük kalite yüklüyor çözemedim dilerseniz başka yerden ulaştırabilirim. Videoda ki sıcaklık değeri 76 oyunda biraz daha dursaydım yükselebilirdi 77 78. @OceanLaB

Videoyu buradan izleyin hocam . Kasa hava alıyor camı söktükten sonra ön fanların arkasına elimi koyduğumda hava serin serin geliyor. Benim kasam vento vg15fe modeli.

Son düzenleme:

brooklyn

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
bu ekran kartı modeli yeni çıkamdımı videosu yayınlanmıştı dün.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri