Öneri Asus Prime B450M-K Anakarta SSD Önerisi? Nvme Olur Mu?

yeahyeah00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
maksimum performans için nvme mi olmalı? evo plus 970 düşünüyorum dram ve tbw özellikleri nedeniyle, masaüstünde böyle anakartlar için en iyi SSD nedir sizce? teşekkürler arkadaşlar. ((birileri tam performans alınamaz vs yazmış başka forumda bu anakartta emin olamadım)

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,633
maksimum performans için nvme mi olmalı? evo plus 970 düşünüyorum dram ve tbw özellikleri nedeniyle, masaüstünde böyle anakartlar için en iyi SSD nedir sizce? teşekkürler arkadaşlar. ((birileri tam performans alınamaz vs yazmış başka forumda bu anakartta emin olamadım)
bütce nedir

kaiser soze

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
O anakarta herhangi bir adaptör veya dönüştürücü olmaksızın,

bir adet M.2 yuvasına NVMe (veya SATA)
dört adet ise SATA portundan SSD takılır.

Hali hazırda M.2 yuvası dolu değilse NVMe SSD alınmasını tavsiye ederim. Bilgisayar konforu olarak NVMe model alınması çok olmasa da SATA kullanılmasından iyidir. Oyun performansını FPS olarak hiç etkilemez. Açılış, yükleme, ara yükleme anlarını hızlandırır. Bu konudaki fark ise HDD'ye göre çok çok fazla, SATA SSD'ye göre az. Ancak SATA ve NVMe modeller arası fiyat farkı pek kalmadı. O yüzden NVMe takılacak yuva boşsa orayı doldur derim.

Samsung 970 EVO Plus iyidir. Ancak o kadar fiyatı da hak etmez. Aynı paraya çok daha kaliteli modeller alınır. O parayı vermeye razı olduysan KC3000 al daha iyi.

KS

yeahyeah00

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
O anakarta herhangi bir adaptör veya dönüştürücü olmaksızın,

bir adet M.2 yuvasına NVMe (veya SATA)
dört adet ise SATA portundan SSD takılır.

Hali hazırda M.2 yuvası dolu değilse NVMe SSD alınmasını tavsiye ederim. Bilgisayar konforu olarak NVMe model alınması çok olmasa da SATA kullanılmasından iyidir. Oyun performansını FPS olarak hiç etkilemez. Açılış, yükleme, ara yükleme anlarını hızlandırır. Bu konudaki fark ise HDD'ye göre çok çok fazla, SATA SSD'ye göre az. Ancak SATA ve NVMe modeller arası fiyat farkı pek kalmadı. O yüzden NVMe takılacak yuva boşsa orayı doldur derim.

Samsung 970 EVO Plus iyidir. Ancak o kadar fiyatı da hak etmez. Aynı paraya çok daha kaliteli modeller alınır. O parayı vermeye razı olduysan KC3000 al daha iyi.
hocam çook teşekkürler kc3000 çok iyi ancak 500gb düşünüyordum, hdd'ye de bir kaç dosya depolatacaktım. o zaman m2 ssd sıkıntısı olur diyorsunuz tamamdır, nv2 kingston 1 tb de güzel ancak dram yokmuş ve ömrü daha kısa diye sanırım ömürlü bir evo plus alacağım

bütce nedir

1000-1200tl hocam nv2 de çok iyi duruyor ancak şu dram olayı ve tbw yüzünden sanırım samsung geçeceğim

kaiser soze

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
hocam çook teşekkürler kc3000 çok iyi ancak 500gb düşünüyordum, hdd'ye de bir kaç dosya depolatacaktım. o zaman m2 ssd sıkıntısı olur diyorsunuz tamamdır, nv2 kingston 1 tb de güzel ancak dram yokmuş ve ömrü daha kısa diye sanırım ömürlü bir evo plus alacağım

1000-1200tl hocam nv2 de çok iyi duruyor ancak şu dram olayı ve tbw yüzünden sanırım samsung geçeceğim
Peki Kioxia Exceria G2 1TB alsan nasıl olur? Hem bütçe sınırına takılmıyor, hem 1TB hem de DRAM var. Dosya depolama ve oyun kurmak için kesinlikle iyi bir model. TBW garantisine çok takılma. O garanti dolunca bozulacak diye bir şey yok. Öyle olsa bile söz konusu miktarı dosya depolama veya oyun oynama ile bitirmek çok zor. Performans (DRAM), fiyat ve kapasite olarak ele alındığında eşsiz bir model. Hatta Windows kurmak için de güzel bir model.

Exceria G2 için iki tür eleştiri var ama göz ardı edilebilir.
1) Sıcak çalışıyormuş. Gerçekten de çoğu modele kıyasla sıcak çalışıyor. Ancak tehlikeli seviyede değil ve performansı etkilemiyor.
2) Yazma hızı zaman zaman düşüyormuş. Ekonomik bir model olarak SLC önbelleği düşük olduğu için(Kingston NV2 de düşüktür) uzun süren ve yüksek boyutlu veri yazma işinde bir süre sonra hız çakılır. Ancak yük altında olmadığına bir süre sonra toplar. Kendisi düzelmezse bile TRIM çalışınca düzelir.

Sen diyorsan ki bana en iyi performans lazım, kapasite önemli değil, o zaman tamam 970 EVO Plus, Exceria Plus G2 gibi modelleri alabilirsin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri