ASUS TUF Gaming VG27VQ Monitör Ghost Screen Sorunu

mesaon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

Yeni aldığım ASUS VG27VQ TUF Gaming model monitörde "ghost screen" denilen sorun ile karşılaşıyorum. Araştırdım fakat çözüm bulamadım. Hz ayarı yüksek monitörlerde sürekli görülen bir durum mu, benim gözüme mi çok batıyor ya da abartıyorum? Yorum ve yardım önerilerinizi rica ediyorum...

Ek olarak video ve birkaç görsel mevcut. Görsellerde "https://www.testufo.com/ghosting" sitesinde yaptığım test var. Olması gereken ve hareket halindeki görüntüde hafiften siyaha çalan gölgelenme mevcut...

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SnEouggTJOQ[/video]

2dfada12a25b61d6b611065a8cbbdcce.jpg

5e468a5f928432c8980848fa734a4409.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bir ayar vardı TUF modellerde özel bir ayar var ELMB ayarı IPS monitörlerde Gosting olayını aşmak için bu ayarı aktif ediyorsunuz bu ayar bulanıklığı yok ediyor ama 2 şey yapıyor bunun için. Birisi monitörün parlaklığını yarı yarıya azaltıyor bu ayar diğeri ise flicker-free kapanıyor. Parlaklık sorun değil ama eğer gözünüz ciddi anlamda hassas ise bu flicker-free ayarı neticesinde monitördeki dalgalanmalar baş ağrısı yapabilir bilginiz olsun. Bu ELMB ayarını modnitörün ayarlarından açabilirsiniz.

KS

mesaon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bir ayar vardı TUF modellerde özel bir ayar var ELMB ayarı IPS monitörlerde Gosting olayını aşmak için bu ayarı aktif ediyorsunuz bu ayar bulanıklığı yok ediyor ama 2 şey yapıyor bunun için. Birisi monitörün parlaklığını yarı yarıya azaltıyor bu ayar diğeri ise flicker-free kapanıyor. Parlaklık sorun değil ama eğer gözünüz ciddi anlamda hassas ise bu flicker-free ayarı neticesinde monitördeki dalgalanmalar baş ağrısı yapabilir bilginiz olsun. Bu ELMB ayarını modnitörün ayarlarından açabilirsiniz.

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] ELMB ayarını açmam için FreeSync' ı kapatmam gerekiyor. [size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] ELMB açtığımda ise değişen bir şey olmuyor. Halen aynı sorun devam etmekte...[/font][/font][/size]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sorununuzu ELMB çözmüyorsa başka bir önerim yok. ASUS desteğe başvurun bu IPS monitörün bulanıklığını çözen ayar ELMB ayarı sizde işe yaramıyorsa monitörde sorun olabilir yada bir şeyi atlıyorsunuzdur.

ASUS https://www.asus.com/support/Product/ContactUs/Services/questionform/?lang=tr-tr Desteğe buradaki linkten ulaşabilirsiniz. *İstek Türü : Teknik Destek olsun gerisini resim yada video kanıtıyla doldurursanız sonuç için ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alırsınız.

KS

mesaon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorununuzu ELMB çözmüyorsa başka bir önerim yok. ASUS desteğe başvurun bu IPS monitörün bulanıklığını çözen ayar ELMB ayarı sizde işe yaramıyorsa monitörde sorun olabilir yada bir şeyi atlıyorsunuzdur.

ASUS https://www.asus.com/support/Product/ContactUs/Services/questionform/?lang=tr-tr Desteğe buradaki linkten ulaşabilirsiniz. *İstek Türü : Teknik Destek olsun gerisini resim yada video kanıtıyla doldurursanız sonuç için ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alırsınız.

Teşekkürler, gönderdim. Bakalım ne gibi sonuç alacağım...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bende merak ettim. Bu monitörü pek çok insana önerdim ve kullanıcı yorumlarını biliyorum hiç bu sorun ile karşılaşan görmedim duymadım. Sizin ürüne özel bir durum mu yoksa sadece sizin fark ettiğiniz bir durum mu anlarız.

KS

mesaon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bende merak ettim. Bu monitörü pek çok insana önerdim ve kullanıcı yorumlarını biliyorum hiç bu sorun ile karşılaşan görmedim duymadım. Sizin ürüne özel bir durum mu yoksa sadece sizin fark ettiğiniz bir durum mu anlarız.

Asus'tan gelen cevap bu 
Arada herhangi bir dönüştürücü kullanıyorsanız dönüştürücü olmadan kullanmanızı rica ederim. Cihazınızda yaşamış olduğunuz durum ile ilgili ekran kartı sürücülerinizi güncelledikten sonra test etmenizi öneririm. 
Sürücümü temizledim ve kaldırdım, tekrar kurdum fakat değişen hiçbir şey yok. Monitörü kullanmak istiyorum hoşuma gitti ama bu sorun oyun oynama hevesimi yerle bir etti...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
""Arada herhangi bir dönüştürücü kullanıyorsanız dönüştürücü olmadan kullanmanızı rica ederim. Cihazınızda yaşamış olduğunuz durum ile ilgili ekran kartı sürücülerinizi güncelledikten sonra test etmenizi öneririm.""

Koskoca ASUS tan gelen cevap bumu :D kim bakıyor bu teknik servise anlamadım. Ben daha teknik bir bilgi verir sanmıştım neyse bence ürünü iade edin sizin sorun ile ilgili biraz araştırdım öyle aynı şeyden muzdarip bir kişiye rastlamadım. Sanırım sizin üründe kronik bir sorun var.

KS

mesaon

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
""Arada herhangi bir dönüştürücü kullanıyorsanız dönüştürücü olmadan kullanmanızı rica ederim. Cihazınızda yaşamış olduğunuz durum ile ilgili ekran kartı sürücülerinizi güncelledikten sonra test etmenizi öneririm.""

Koskoca ASUS tan gelen cevap bumu :D kim bakıyor bu teknik servise anlamadım. Ben daha teknik bir bilgi verir sanmıştım neyse bence ürünü iade edin sizin sorun ile ilgili biraz araştırdım öyle aynı şeyden muzdarip bir kişiye rastlamadım. Sanırım sizin üründe kronik bir sorun var.

Öyle yapacağım kesinlikle. Hiçbir şekilde oyun dahi oynanmıyor. Witcher 3 NFS Heat oynamak eziyet haline geldi resmen. IPS düşünüyorum, bayağıdır da kullanmıyorum. En son TN paneldeydim. Önerebileceğiniz modeller var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
IPS çok monitör varda siz iade edin para durumunuza göre önereyim. Fiyatlar her gün değişiyor bu ekonomide bu gün önerdiğim ürün yarın başka fiyatlarda olacaktır ne siz yorulun ne ben. :) Alacağınız zaman size bütçeniz doğrultusunda bir ürün önerisi yaparım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri