autoCAD laptop tavsiyesi

LeoN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar bir sorum olacaktı size;
AutoCad programını verimli bir şekilde kullanmak için 5000 TL bütçe sınırı ile laptop önerebilir misiniz?
aklımda bu fiyat aralığında şöyle bir şey var;

işlemci: i5-8300H
ekran kartı: GTX 1050 Tİ
RAM: 8 GB

bir başka önerim işlemciyi i7 8.nesil veya 9.nesil yaparak ekran kartını 1050 düşürmek ram' de sabit kalacak.
ila ram 16 olmalı mı ve 1050 sizce yetecek mi? yada sizin düşünceleriniz nelerdir? Cevaplarınızı bekliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
İşlemci : AutoCAD yazılımı işlemcide Tek çekirdek gücünü kullanır yani tek çekirdek frekansı ne kadar yüksek olursa işlemcide o kadar iyi bir deneyim elde edersiniz.

E.Kartı : AutoCAD yazılımı eğer sadece 2B yani tepeden plan çizimi için kullanım yapacaksanız ekran kartı en önemsiz bileşen. Herhangi bir en ucuz ekrana görüntü verecek ekran kartını seçebilir ve kalan parayı İşlemci , RAM , SSD gibi bileşenlere aktarabilirsiniz. Yok ben 3B olayınıda kullanıyorum derseniz o zaman AutoCAD Quadro serisi kartlara sertifika veriyor yani normal bir GPU sizin hiçbir işinize yaramaz. Ayrıca Ekran kartı bellek tüketimi oldukça azdır bu nedenle 1GB bile olsa yeni nesil altını çiziyorum yeni nesil DDR5 veya DDR6 belleklere sahip Quadro bir kart eğer 3B işine girecekseniz size çok olumlu fayda sağlar.

RAM : RAM özellikle sahne yoğunluğuna bağlı olarak tüketimi en önemli bileşendir. AutoCAD minimum önerilen RAM miktarı olarak 16 GB belirtiyor altını çiziyorum önerilen bellek bu yoksa sitesinde 8 GB bellek ile de çalışabilir yazıyor. Sahnede ne kadar çok şey varsa RAM o kadar şişer ki 16 GB bellek giriş için ideal bir çözüm.

Disk : Okuma/Yazma hızları neticesinde SSD diskin hızı proje açılışları ve kayıt işlemlerinde çok çok büyük önem arz ediyor bu durumda AutoCAD işlerinizin çalışacağı boyutta iyi bir SATA SSD yada bütçe varsa M.2 SSD tercih edilebilir. Ancak bu sadece çalışma için gerekli ve işleri bittikten sonra projelerin arşivleri için HDD alınmalı.

Tüm bunlar doğrultusunda net olarak ne istediğinizi söyleyin bakalım sizin için neler yapabiliriz. Eğer sadece iş yapılmayacaksa ekran kartını ona göre seçeceğin burasıda bir dip not. Quadro bir kart ile iyi bir oyun deneyimi alamazsınız.

KS

LeoN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Değerli yorumunuz ve ayırdığınız zaman için teşekkür ediyorum Uğur bey, peki bana nasıl bir şey önerebilirsiniz?
autoCAD kullanırken okulda ki projeler için kullanacağım tam olarak ne yaptıklarını bilmiyorum ama en azından bişeyler öğrendikten sonra kendi başıma da bir şeyler yapmak istiyorum o yüzden biraz iyisi olsun diye uğraşıyorum.
Tek çekirdek demişsiniz İ5 8.nesil H serisi bir işlemci işimi görecektir o halde veya bana bir öneride bulunabilirsiniz belki de?
Ekran kartı olayına hala anlam veremiyorum sizce 1050 ti bunun için yetebilir mi?
RAM 16 gb olması gerekiyor o halde.
SSD bütçe doğrultusunda 120 ve 256 gb aralarında seçim yapacağım fiyata göre.
tekrardan teşekkür ediyorum.
şuna bir bakabilir misiniz bana en uygun fiyat performans bu ürün geldi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Ekran kartına değilde sistemin kalanına daha çok yatırım yapmanız gerekiyor.

Ekran kartını düşük tutun en az ihtiyacınız olacak bileşen dediğim gibi 3D için işe yarar ekran kartı ama oda normal GTX serisi ile bir deneyim oluşturmaz ancak Quadro serisi bir kart ile fark olur. Ancak AutoCAD yazılımı 2D yani ekran kartının işe yaramadığı bir alan için genel kullanımda. Proje çizimi yaparken ihtiyacınız olmayacak tek bileşen ekran kartı olur.

8. nesil i5 ile başlamak iyi fikir. 16 GB RAM olmalı ve SSD mutlaka olmalı. Gerisi önemsiz diyebiliriz bakıp geri dönüş yapacağım size.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bulduğunuz cihaz iyi 5K bütçe için çok çok iyi sayılır.

Eğer biraz daha çıkarsanız aşağıdaki modelde bayağı iyi.

Özelleştir ekranından 16 GB RAM yapınca 5.251,82 TL yapıyor. i5-9300H işlemci + GTX 1050 3GB + 480 GB SSD var.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri