Soru Ayarlar ?

Lover4Life

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
öncelikle herkese selam hocalarım
sorum şu şekilde;
elimde rtx 3060 Tİ ekran kartı, monitörüm ise rog xg249cm modeli
Gsynch teknolojisinden sorunsuz bir şekilde faydalanabilmem için,
yani ekran kartı ayarlarında Gsynch ayarlarınnın tamamı açık iken
monitör ayarlarından freesynch premium özelliğini açık mı tutmalıyım?
bağlantım displayport monitörün tüm nimetlerinden faydalanabiliyorum,
fakat en basitinden Gta 5 vb. oyunlarda bile fps kaybı ile ani donlamalar yaşamaktayım
bu sorunu gidermenin tek espirisi fps sabitlemek midir ?

Tolga Ersoy

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
61
öncelikle herkese selam hocalarım
sorum şu şekilde;
elimde rtx 3060 Tİ ekran kartı, monitörüm ise rog xg249cm modeli
Gsynch teknolojisinden sorunsuz bir şekilde faydalanabilmem için,
yani ekran kartı ayarlarında Gsynch ayarlarınnın tamamı açık iken
monitör ayarlarından freesynch premium özelliğini açık mı tutmalıyım?
bağlantım displayport monitörün tüm nimetlerinden faydalanabiliyorum,
fakat en basitinden Gta 5 vb. oyunlarda bile fps kaybı ile ani donlamalar yaşamaktayım
bu sorunu gidermenin tek espirisi fps sabitlemek midir ?
DP ile bağlanıyosan monitöründen tam verim alırsın. G-Sync nvidia için, freesync de amd için monitör ile ekran kartı arasındaki senkron bozukluklarını gidermek için yapılmış bir teknolojidir. Fps muhabbetine gelince fps kaybı ayrı fps drop ayrı şey. Eğer fps düşüklüğü yaşıyon sistemin güncellemelerini, driverleri, chipset sürüm güncellemeleri vs. kontrol etmen ve en güncel sürüme getirmen gerekir. Fps drop yaşıyorsan gsync aktif edebilirsin. Bunu aktif ettiğinde ani fps düşüşlerinde drop yaşamazsın. Yani donma, kasma olmaz.

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,104
DP ile bağlanıyosan monitöründen tam verim alırsın. G-Sync intel için, freesync de amd için monitör ile ekran kartı arasındaki senkron bozukluklarını gidermek için yapılmış bir teknolojidir. Fps muhabbetine gelince fps kaybı ayrı fps drop ayrı şey. Eğer fps düşüklüğü yaşıyon sistemin güncellemelerini, driverleri, chipset sürüm güncellemeleri vs. kontrol etmen ve en güncel sürüme getirmen gerekir. Fps drop yaşıyorsan gsync aktif edebilirsin. Bunu aktif ettiğinde ani fps düşüşlerinde drop yaşamazsın. Yani donma, kasma olmaz.
G sync nvidia için ıntel değil

KS

Lover4Life

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
DP ile bağlanıyosan monitöründen tam verim alırsın. G-Sync intel için, freesync de amd için monitör ile ekran kartı arasındaki senkron bozukluklarını gidermek için yapılmış bir teknolojidir. Fps muhabbetine gelince fps kaybı ayrı fps drop ayrı şey. Eğer fps düşüklüğü yaşıyon sistemin güncellemelerini, driverleri, chipset sürüm güncellemeleri vs. kontrol etmen ve en güncel sürüme getirmen gerekir. Fps drop yaşıyorsan gsync aktif edebilirsin. Bunu aktif ettiğinde ani fps düşüşlerinde drop yaşamazsın. Yani donma, kasma olmaz.
fps kaybı yok hocam genellikle 188 fps alıyorum fakat arada bir mesela araba ile hız yaparken 1 saniyeliğine donma oluyor 79 gibi fps lere düşüp ikinci saniyede tekrar 188 fps lere çıkıyor bunu bazen 10 saniyede bir bazen 20 saniyede bir yapıyor genel olarak ayarları yanlış mı yapıyorum diye hani rtx ekran kartım için monitör ayarlarında freesych premium açık olmasının herhangi bir zararı zararı varmıdır ? Açık mı kalsın kapatayım mı nvidia denetim masasında Gsych ile ilgili herşey açık fakat monitör ayarlarında sadece freesync premium görünüyor monitör G sych destekli fakat Monitör ayarlarında G sync ile ilgili herhangi bir ibare yer almamakta

Tolga Ersoy

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
61
fps kaybı yok hocam genellikle 188 fps alıyorum fakat arada bir mesela araba ile hız yaparken 1 saniyeliğine donma oluyor 79 gibi fps lere düşüp ikinci saniyede tekrar 188 fps lere çıkıyor bunu bazen 10 saniyede bir bazen 20 saniyede bir yapıyor genel olarak ayarları yanlış mı yapıyorum diye hani rtx ekran kartım için monitör ayarlarında freesych premium açık olmasının herhangi bir zararı zararı varmıdır ? Açık mı kalsın kapatayım mı nvidia denetim masasında Gsych ile ilgili herşey açık fakat monitör ayarlarında sadece freesync premium görünüyor monitör G sych destekli fakat Monitör ayarlarında G sync ile ilgili herhangi bir ibare yer almamakta
İşte bu 1 snlik düşüşler fps drop oluyo. Aniden fps düştüğü için de donma yaşıyosun. Monitörün gsync destekliyosa ve bu seçenek yoksa freesync yi açabilirsin. Bazı monitörler freesync veya gsync seçeneği olduğu halde her ikisinide destekliyebiliyo. Yani günün sonunda sorunun cevabına gelince evet bunu açman o 1 saniyelik fps düşüşlerinden kaynakların donmanın önüne geçer.

G sync nvidia için ıntel değil
Doğru, sabah sabah ne alakaysa öyle yazmışım..

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri