Çözüldü B450 Anakartta PCIe 4.0 var mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
IMG_20221028_140140.jpg

CPU-Z'de Pcıe 4.0 yazıyor.
Anakartım B450m A II ve bildiğim kadarıyla b450 anakartlar Pcıe 3.0 olur.
BIOS sirümüm son sürüm diye biliyorum.y
Yeni gelen bir güncellemeyle mi 4.0 oldu.
Gerçekten olduysa ben pcie 4.0 kullanabilir miyim?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Merhaba x470 anakartlarda Zen 2 mimarili 3000 serisi işlemciler ile beta bios ile PCIe 4.0 kullanıma sunuldu fakat PCIe 4.0 önceki nesilden 2 kat daha hızlı olduğu için tam bir performans veremedi ki yazılımsal olarak iş bitmiyor olay birazda donanımsal PCIe 4.0 işlemci ekran kartı ve anakartta donanımsal olarak bulununca sunulan değerleri tam olarak veriyor keza x570 anakartlarda ki hızı x470 te veremediği için amd ve intel bu olayı anakart şirketlerinin inisiyatifine bırakmıştı geçen sene bu konuda okuduğum makalelerden aklımda kalanlar.

Şimdi çalışırsa bile ekran kartın PCIe 4.0 desteklidir mesela o hızı alır ama nwme sdd ya da işlemci o hızdan mahrum kalacaktır yani biri tam o hıza ulaşmasa da kullanacak ama performansı iyi olmayacak.
Sonuçta bunlar o hızları kullanmak için donanımsal olarak birbirleriyle iletişim kuruyor anakartlar bu gücü sunacak hızda ve güçte olmalı deniliyordu.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
Hocam oradaki bilgiler eski olamaz mı ?
Mainboard kısmında öyle yazdığı için ben 4.0dır diye düşündüm.
Pcıe değerini test edebileceğim bir uygulama var mıdır ?
Hayır, eski değil. Zaten sendeki kart B450 serisi.
Yani oradaki 4.0 CPU-Z'nin yanlış göstermesidir.
Gen4 destekli SSD varsa hızını test edebilirsin.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhaba x470 anakartlarda Zen 2 mimarili 3000 serisi işlemciler ile beta bios ile PCIe 4.0 kullanıma sunuldu fakat PCIe 4.0 önceki nesilden 2 kat daha hızlı olduğu için tam bir performans veremedi ki yazılımsal olarak iş bitmiyor olay birazda donanımsal PCIe 4.0 işlemci ekran kartı ve anakartta donanımsal olarak bulununca sunulan değerleri tam olarak veriyor keza x570 anakartlarda ki hızı x470 te veremediği için amd ve intel bu olayı anakart şirketlerinin inisiyatifine bırakmıştı geçen sene bu konuda okuduğum makalelerden aklımda kalanlar.

Şimdi çalışırsa bile ekran kartın PCIe 4.0 desteklidir mesela o hızı alır ama nwme sdd ya da işlemci o hızdan mahrum kalacaktır yani biri tam o hıza ulaşmasa da kullanacak ama performansı iyi olmayacak.
Sonuçta bunlar o hızları kullanmak için donanımsal olarak birbirleriyle iletişim kuruyor anakartlar bu gücü sunacak hızda ve güçte olmalı deniliyordu.
Hayır, eski değil. Zaten sendeki kart B450 serisi.
Yani oradaki 4.0 CPU-Z'nin yanlış göstermesidir.
Gen4 destekli SSD varsa hızını test edebilirsin.
Cevaplar için teşekkürler.Anladığım kadarıyla Cpu-z bizi kandırmış bir tık.
Ayrıca sanırım dediklerinizden anladığım kadarıyla çalışsa da doğru düzgün değil.Gen 4 M2 ssdim yok bu durumun sonucuna göre bir satın alım yapacaktım ileride.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,161
Cevaplar için teşekkürler.Anladığım kadarıyla Cpu-z bizi kandırmış bir tık.
Ayrıca sanırım dediklerinizden anladığım kadarıyla çalışsa da doğru düzgün değil.Gen 4 M2 ssdim yok bu durumun sonucuna göre bir satın alım yapacaktım ileride.

Fenomend'in de dediği gibi, bazı kartlar için destekliyor deniliyor.
Bazıları destekliyor görünse de düzgün performans vermiyor.
Bazıları destekliyor dese de desteklemiyor. Çok fazla farklı cevap var yani. (ASUS'un bu model için belirttiği 3.0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri