Başlık Bulamadım Malesef Önemli Bi Konu Benim İçin Okursanız Sevinirim :)

33xAvilio

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
16 Yaşındayım Aileme Destek Olmak İstiyorum Ve Kendi İsteklerimi Kendim Almak Aileme Daha Fazla Yük Bindirmek İstemiyorum Yaşadığım Şehir Küçük Olduğu İçin Çalışacak İş Bulamıyorum PC Üzerinden Sanaldan Para Kazanmak İstiyorum Ama Aklımda Hiçbi Fikir Yok Kolay Para Kazanmak Gibi Bi Hedefimde Yok Vaktim Bol Uzun Vadede Olsa Para Kazanmak İstiyorum Bana Önerebileceğiniz Bi İş Veya Aydınlanabileceğim Bi Video Kanal Tavsiyeniz Varmıdır Şuan Elimde Sadece Bi Çeyrek Altın Var Bunu Değerlendirmek Te İsterim Buraya Kadar Okuyan Herkese Teşekkür Ederim İyi Günler Dilerim

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bionluk uygulamasına/sitesine bir göz atabilirsin. Ufak işlerle ve programlarla başlarsın sonrasında ilgi alanına göre dolar üzerinden iş yapabileceğin siteler de var.

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
Sanayiye Gitmek İsterdim Ama Burdaki Ustalar Günlük 50 Bile Vermiyor Ve Benim Oturduğum Yere Çok Uzak
Çıraklar asgari ücretle işe başladı da bizim mi haberimiz yok? Tabikide az verecekler sen oraya geleceğin için yatırım yapmak için gideceksin. Çay taşımaya gitmeyeceksin iş öğrenmeye gideceksin avel avel sanayi köşelerinde gezeceksen gitme tabi. Gerekirse 2 3 ay para alma sonrasında zaten işi öğrenince sağlam bir yere girersin. Bu devirde avukatlar staj yaparken para almıyor bazen 1 sene. Bu hatatta herşey altın tepsiyle önüne gelecek sanıyorsan yanılıyorsun. Zaten bu kadar kolay olsaydı birşeyler ailen seni bu düşüncelere itecek kadar maddi sıkıntılar içinde olmazdı. Bu açıdan bak yaşın küçük daha 2 ay sanayide çalışmakla hiçbirşey kaybetmezsin. Akıllı, çevik pratik zekaya sahipsen biraz da ellerin çalışıyorsa sanayide kalfa olmak zor değil. Yalova sanayisinde tek kolu olmayan bi genç benim aracın yağını değiştirdi o da max 21 22 yaşındaydı yani.

KS

33xAvilio

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Çıraklar asgari ücretle işe başladı da bizim mi haberimiz yok? Tabikide az verecekler sen oraya geleceğin için yatırım yapmak için gideceksin. Çay taşımaya gitmeyeceksin iş öğrenmeye gideceksin avel avel sanayi köşelerinde gezeceksen gitme tabi. Gerekirse 2 3 ay para alma sonrasında zaten işi öğrenince sağlam bir yere girersin. Bu devirde avukatlar staj yaparken para almıyor bazen 1 sene. Bu hatatta herşey altın tepsiyle önüne gelecek sanıyorsan yanılıyorsun. Zaten bu kadar kolay olsaydı birşeyler ailen seni bu düşüncelere itecek kadar maddi sıkıntılar içinde olmazdı. Bu açıdan bak yaşın küçük daha 2 ay sanayide çalışmakla hiçbirşey kaybetmezsin. Akıllı, çevik pratik zekaya sahipsen biraz da ellerin çalışıyorsa sanayide kalfa olmak zor değil. Yalova sanayisinde tek kolu olmayan bi genç benim aracın yağını değiştirdi o da max 21 22 yaşındaydı yani.
Valla Abi Doğru Diyosun Ailemin Maddi Bi Sıkıntısı Yok Ben Kendim Destek Olmak İstiyorum Çünkü Şu Hayatta Sadece Maddi Zarar Olduğumu Düşünmeye Başladım Bende Aileme Yardım Etmek Kendi İsteklerimi Aileme Aldırmak Yerine Kendim Almak İstiyorum Zaten Zamanında Sanayide Çalışmıştım Ama Sonra Farklı Bi Eve Geçme Kararı Aldı Ailem Bu Yüzden Artk Ulaşım Zorlaşmaya Başladı Şuan Sanayiyle Aramda 20 , 25 Km Falan Var Bu Yüzden Artk Gidemiyorum Zaten Yaşım Diyerlerine Göre Küçüj Olduğu İçin Biraz Eziyolardı Usta Resmen En Küçük Hatada Atmaya Çalışıyodu Eyer Ulaşım Kolay Olsa Gitmeye Devam Ederdim Ginede

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bende bu zihniyete tutuluyorum arkadaş, genç kardeşimiz yazmış aileme yük olmayayım gerekirse para almayın nedir. Ayrıca asgari ücret vasıfsız elemanlar için verilen ücrettir. Yaşı ve donanımı gereği elbette talep etmesin ama bu gençlere emeğini (meslek öğrense dahi) heba etmesini nasihat etmeyin. Birşeyler günümüzde daha kolay saçma platformlarda saçma paralar dönerken bu arkadaş 20 kilometre sanayiye gidip hakkını yedirmeyecek tabi. Öğrenme aşamasında da olsa başka dükkan olsun en azından alnının terini al kardeşim. Bugün çırak olarak sömürürler, yarın usta olarak sömürürürler sonra dükkan açınca zamanında hakkı yenen esnaf halkı sömürüyor.

okankygsz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
42
Karşında robot yok insan var.Her insanın temel ihtiyaçları var.Zamanında günlük 25liraya 10 saat çalışırdım ama 25 tl herşeyime yeterdi.Bu devirde 100 tl ancak yemek ve ulaşıma yeter(o bile meçhul) parasız gönül işi ile bir iş yapılmaz.Emek,enerji ve en önemlisi zamanını vericek oraya..

Sanayi gibi usta diye hitap edilecek iş alanlarında kendini geliştirirsen tabi ilerde güzel paralar kazanırsın(tabi işini hakkıyla yaparsan).Dönelim günümüz dünyasına..Tavsiyem boş vakitlerinde belediyelerin halk eğitim merkezlerinde çeşitli kurslar açılıyor.Onlara yazıl belgelerini al.Onun dışında bilgisayar üzerinden yapabileceğin programlara yönel.Bunları Türkiye içi ve Türkiye dışı(ki bunun için çok gelişmen gerek) sitelerden freelancer olarak iş almaya başladıktan birkaç yıl sonra kendi portfolyönü oluşturup şirketlere başvurabilirsin belki hızlı gelişirsin 1 yıl sonra başvurursun.Tavsiye edeceğim dallar şunlar..
Yazılım(geliştirebilirsen kendini blockchain)
Animasyon,video dalı en çok da vfx
3d modelleme(modelleme için blender,Texture için substance painter,mimari için 3dmax)
Unreal engine 5(oyun,film,reklam için yavaştan kullanılmaya başlandı bile bu program)

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
139
Bu nasıl saçma bir mantıktır yahu? Günde 50 lira ayda (her gün çalışılsa) 1500 Lira yapıyor, asgari ücret 11.402,32 Lira. Bu sistem niye böyle, Avrupa'da yaşayan çocuklar insan gibi derslerine, yaz tatillerinde de kültürel ve eğlence etkinliklerine odaklanırken bizim ülkemizde neden 16 yaşındaki bir çocuk ailesine yük olmamayı düşünür diye soracağınıza üstü kapalı olarak "şükür et" demeye getiriyorsunuz!

Emin olun söz ettiğiniz ekonomik durumlardan 16 yaşındaki, ailesi ekonomik sorunlara maruz kalan ve kendini çalışmak zorunda hisseden bir çocuğun haberdar olmaması gibi bir durum yok. Yok "altın tepsi yok sabır et" bu ne yahu? Çocuğun bu sözlere aykırı bir beyanatı zaten olmamış. Konuşmak için konuşuyorsunuz ve zaten siz ve sizin gibiler yüzünden Türkiye bu durumda!
16 Yaşındayım Aileme Destek Olmak İstiyorum Ve Kendi İsteklerimi Kendim Almak Aileme Daha Fazla Yük Bindirmek İstemiyorum Yaşadığım Şehir Küçük Olduğu İçin Çalışacak İş Bulamıyorum PC Üzerinden Sanaldan Para Kazanmak İstiyorum Ama Aklımda Hiçbi Fikir Yok Kolay Para Kazanmak Gibi Bi Hedefimde Yok Vaktim Bol Uzun Vadede Olsa Para Kazanmak İstiyorum Bana Önerebileceğiniz Bi İş Veya Aydınlanabileceğim Bi Video Kanal Tavsiyeniz Varmıdır Şuan Elimde Sadece Bi Çeyrek Altın Var Bunu Değerlendirmek Te İsterim Buraya Kadar Okuyan Herkese Teşekkür Ederim İyi Günler Dilerim

Kardeşim, herkesin önerebileceği bazı şeyler illaki olacaktır. Burada önemli olan kendini tanıman. "Yeteneklerin nelerdir, nelere kabiliyetin var, elindeki araçlar nelerdir" gibi durumları değerlendir lütfen. Bunlara göre araştırma gerçekleştir. Sana verebileceğim tek tavsiye (en azından ilerisi için) İngilizce bilmiyorsan İngilizce öğrenmeye başla. Yurtdışında bir çok "çağrı merkezi" işleri oluyor (dönemlik ya da tam zamanlı). Tabii ki de bu çağrı merkezleri Türkiye'deki gibi değil. Üst düzey markalar için çalışıyorsun ve insani bir maaş, insani şartlar ve Türkiye'ye göre daha özgür bir ortama sahip olabiliyorsun. Bunun için 2 yıla daha ihtiyacın var. En azından yazları çalışıp kışın eğitimini rahat tamamlayabilirsin. Bu şirketler vizeni ve oturum/çalışma iznini de ayarlıyorlar. Sadece pasaportunun olması, diksiyonunun yeterli olması, sabıka kaydının olmaması ve en az B1 düzeyde İngilizce bilmen gerekiyor (askerlik aramıyorlar).

agathusia

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
222
Yine baba parası ile çevresi ile biryerlere gelmiş cahil insanlar toplanıp yorum yapmış herkes ne tecrübe ettiyse onu aktarır gelip burada avrupa mavrupa güzellemesi ve karşılaştırması yapan cihniyet gelmiş. BİZ ORTADOĞU ülkesiyiz ve yüzde 60'ı maymun iq sundan düşük iqya sahip bir toplumuz kendinizi kandırmayın burada. 25 yaşındayım liseye başladığımda sizin gibi arkamızda anne babamız yoktu bize de öğretilen şey sanayi idi ki bence hala öyle. Evinizde bir priz değiştiremezsiniz yada musluğunuzu sökemeyip usta çağırım 500 liraya 15 dk'lık iş yaptırırsınız :D Bize öğretilen usta olmaktı ve ustu olana kadar da gider kölelik yapardık. Çıkıp bana burada insah hakları palavralarını anlatmayın burası TR. Her haftasonu yada okuldan sonra gidip kölelik yaptım ve böyle yapan birsürü insan vardı. Ama değdi çünkü herkes bir konuda usta oldu ve bu ustalığı kullanarak para kazandı. Sanayi çok genel birkavram gidip orada elektrikçide biraz vakit geçirse yada su tesisatçısında hepsini geç arabalar ile ilgili bile mekanik öğrense bugün sanayie arabanızı çektiğinizde ustaya bak demek 200 300 lira ne anlatıyorsunuz bana. Ülke bu durumda isen sorumlusu ben değilim gidin ananınız babanın attığı oyu sorgulayın çevrenizi sorgulayın bana burada zırlamanın anlamı yok. Burası ortadoğu ülkesi ve 3. sınıf bir ülke ki bence daha kötüsü ama hadi öyle olsun. Normal bir TR genci asla sosyal medyada gördüğünüz ort. bi avrupa yada amerika genci olamaz. Çünkü siz tozpempe avrupa güzellemeli yaparken olduğun toplum afganıstana dönmüş haberin yok. O yüzden geçin bu olayları ailenden varlıklı olan ne anlar sanayiden? Şuan evde iki memuruz ortalama üstü gelirimiz var. Hala o sanayinin ekmeğini yiyorum.

By_raskolnikow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
31
Freelance çalışabilirsiniz Bloggerlik yapabilirsin fotoğraf çekerek birseyler kazanabilirsin (ama sağlam fotolar lazım o yüzden zor iş) nft denenebilir ama piyasa allak bullak şuan tavsiye etmem manga editleyebilirisn (yurtdisina calismani tavsiye ederim tr dekiler para vermiyor adam akilki) onun dışında çok şey var ama araştırmak lazım

ipekşakar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Yine baba parası ile çevresi ile biryerlere gelmiş cahil insanlar toplanıp yorum yapmış herkes ne tecrübe ettiyse onu aktarır gelip burada avrupa mavrupa güzellemesi ve karşılaştırması yapan cihniyet gelmiş. BİZ ORTADOĞU ülkesiyiz ve yüzde 60'ı maymun iq sundan düşük iqya sahip bir toplumuz kendinizi kandırmayın burada. 25 yaşındayım liseye başladığımda sizin gibi arkamızda anne babamız yoktu bize de öğretilen şey sanayi idi ki bence hala öyle. Evinizde bir priz değiştiremezsiniz yada musluğunuzu sökemeyip usta çağırım 500 liraya 15 dk'lık iş yaptırırsınız :D Bize öğretilen usta olmaktı ve ustu olana kadar da gider kölelik yapardık. Çıkıp bana burada insah hakları palavralarını anlatmayın burası TR. Her haftasonu yada okuldan sonra gidip kölelik yaptım ve böyle yapan birsürü insan vardı. Ama değdi çünkü herkes bir konuda usta oldu ve bu ustalığı kullanarak para kazandı. Sanayi çok genel birkavram gidip orada elektrikçide biraz vakit geçirse yada su tesisatçısında hepsini geç arabalar ile ilgili bile mekanik öğrense bugün sanayie arabanızı çektiğinizde ustaya bak demek 200 300 lira ne anlatıyorsunuz bana. Ülke bu durumda isen sorumlusu ben değilim gidin ananınız babanın attığı oyu sorgulayın çevrenizi sorgulayın bana burada zırlamanın anlamı yok. Burası ortadoğu ülkesi ve 3. sınıf bir ülke ki bence daha kötüsü ama hadi öyle olsun. Normal bir TR genci asla sosyal medyada gördüğünüz ort. bi avrupa yada amerika genci olamaz. Çünkü siz tozpempe avrupa güzellemeli yaparken olduğun toplum afganıstana dönmüş haberin yok. O yüzden geçin bu olayları ailenden varlıklı olan ne anlar sanayiden? Şuan evde iki memuruz ortalama üstü gelirimiz var. Hala o sanayinin ekmeğini yiyorum.
Senin zamanında ustalar çırak alıp kalifiyeli eleman yetiştiriyordu. Yetiştirirken haftalık/aylık ücret veriyordu ve verdiği ücretle en azından evin bir faturası ödeniyordu. Artık çırağı sömürme derdindeler. Para yok, iş çok. Sadece sanayi değil özel sektörde çoğu yerde bu böyle. Sanayi, bu kardeşimiz için önerilecek en son yer. Çocuk para lazım diyor sen en para kazanamayacağı yolu söylüyorsun.

17 yaşına girdiğinde fast food zincirlerinde veya mağazalarda sigortalı işçi olarak part time çalışabilirsin ancak şu an yaşından dolayı yevmiye usulü yerlere yönelmen gerek. Yakınlarda kafe falan varsa garson olarak girmeyi dene.
Ayrıca sanal kişisel asistan işlerine yönelebilirsin. Sadece internet, bilgisayar, b1 seviye ingilizce ve lise mezunu olman yeterli. Saatliği genelde 20-30 dolar arası değişiyor. Ülke değiştirmene gerek yok uzaktan çalıştıranlar var. Linkdedinden araştırabilirsin.
Benden sana tavsiye şu an vaktin varken mutlaka ingilizceni geliştir (youtube'da ücretsiz) dijital pazarlama eğitimleri (genelde ücretli ama burs imkanı var) al. EdX sitesine girip istediğin kursa kayıt ol sonrasında burs formunu doldur ve doldururken Türkiye'de yaşadığını belirt. Bir çok eğitimi ücretsiz alabilirsin.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Şu yorumu özellikle 3 defa okudum. Senin için, “anlama şansı var mı ?” sorusuna cevap aramak için. Özel eğitim ve rehabilitasyon kurumunda öğretmenim, bolca zihinsel ve otizmli öğrenciyle derslerim oldu, ama şu cümleleri saçma önyargı ile kuran senin gibi birine ben doğruyu anlatmam, anlatamam dostum.

Looizy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
30 yaşındayım Lise 1 de okulu bıraktıktan sonra Bostancı sanayide işe başladım haftalık 75 liraya. Gebze den her gün Bostancı ya gider gelirdim 2 yıl boyunca 2 vesait ile. Ama o zamanlar 75 lira benim her şeyime yeterdi aileme yük olmazdım. Ama bu demek değildir ki bu çocuklarımız, gençlerimiz karın tokluğuna ve ya bedavaya çalışacak. Bu çocuklarında ihtiyaçları, gereksinimleri, heves ettikleri ve almak istedikleri şeyler var. Bu doğru bir bakış açısı değil arkadaşlar kusura bakmayın. Gerekirse sanayide 2 ay bedavaya çalış demek öyle bir şey değil. Sanayide kalfa olmak istiyorsanız en kötü 3-4 senenizi vermeniz gerekiyor. Tecrübe kolay kazanılmıyor.

Benim için hayat yolun yarısı bende bu hayatı yaşadım diyemem ama bu çocuklar hiç bir şey yaşayamıyor, alamıyor, dolaşıp, eğlenemiyor. Benim zamanımda durumlar bu kadar kötü değildi yine bir şeyler yapabiliyorduk. Siz siz olun her zaman emeğinizin karşılığını almaya bakın. Karşılıksız emek hiç bir zaman olmaz. Ne iş yaptığının hiç bir önemi yok. Yeter ki bir karışılığın olsun maddi anlamda.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri