Batarya Sorunu

Mert Hepşen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar, pc'mi alalı henüz bir hafta oldu fakat oyun oynarken şajrjının azaldığını fark ettim. Yaklaşık 30-45 dk'da bir %1'lik bir azalma söz konusu. Teknik servisle iletişime geçtiğimde ise bana şöyle bir cevap verildi: 

Adaptörünüz cihazınızın fabrika verilerine uygun olarak üretilmiş ve testlere tabi tutularak satışı yapılmıştır. Ürününüz şarja takılı olsa hadi yüksek performans gerektiren durumlarda bataryadan güç ve destek almaktadır. Bataryanın harcadığı güç zamanı ile cihazınıza adaptörün vermiş olduğu W/V zamanı farklıdır. Bu aradaki zamanda cihazınız bataryadan güç tüketimi yapmaktadır.

Şimdi benim sorum şu; oyun bilgisayarı olarak satılan bu üründe bu durum normal midir? 
Marka/Model: Abra A5 V15.8.1 15,6"

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Oyun oynarken 30-45 dk. lık bir zamanda %1 batarya değeri azalması çok normal bir değer. Oyun oynuyorsunuz sistemin tüm bileşenleri yük altına giriyor bir sorununuz yok. Eğer illede biraz daha az pil harcansın derseniz ürünün güç yönetimi ayarlarını Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri bu konumdan Güç Tasarrufu yapabilirsiniz ama bu oyun performansını düşürecektir bilginiz olsun.

KS

Mert Hepşen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Cevabınız için teşekkür ederim fakat şimdi fark ettim ki asıl canımı sıkan kısmı yazmayı unutmuşum. Bu durum pc prize takılıyken gerçekleşiyor, yine de normal midir bu durum?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Prizdeyken oluyorsa bunda sorun var. Şey olabilir cihaz ayarlarından ki oda şu olabilir, ısınma olmasın yada batarya ömrü azalmasın diye kullanım gerçekleşiyorsa prizdeyken şarj olayını askıya alıyor olabilir makine. Yada ayardan değil firma bunu direkt sabit olarak ayarlamış olabilir. Çünkü genelde bataryanın ömrünü azaltan prizdeyken gerçekleşen kullanımlardır firma bunu göz önüne alıp ürünü belli bir % kullanımı varsa şarj olayını kapat diye programlamış olabilir. Yani durum özetlersek ürün özelliklerinden kaynaklı olabilir. Buna ne yapabilirsiniz pek bir fikrim yok zaten firmada şöyle demiş eğer prize takılıysa ve oyun gibi yüksek güç tüketimi oluyorsa güç ihtiyacı arttığı için hem batarya hemde adaptörden çekilen güç aynı anda kullanılabilir demiş yani genel olarak cihazda bir sorun yok benim anladığım. Ürün hiç kullanım olmuyorken yada oyun vs. değilde normal kullanımda sorunsuz şarj oluyorsa sorun yoktur zaten.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri