BENCHMARKS TESTİNDEKİ EKSİK GPU HATASI.

Burkavuk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Merhabalar,
Birkaç sorum sizlere var.
Dün horizon 4 oynarken 2 kez oyundan atılmam ve 3-4 kes görüntüde takılma aksama olmasından sebep bugün benchmarks ta test etmek istedim. Ancak 4 kes tekrarlamama rağmen eksik GPU uyarısı verdi. Ekran kartını görmedi. Pc sürücülerim güncel ekran kartımı pc de görebiliyorum. Şuan horizon 5 açık akıcı oynuyorum. Sorun benchmarks tamıdır.
Benchmarks ekran görüntüsü paylaşıyorum.

Diğer sorumda;
Bir kaç haftadır kafama takılıyordu onu da yazmışken sorayım,
PCHOCASI sayesinde aldığım sinerji fenix sistemde bazı güncellemeler yaptım. (RTX3060, 32gb ram ve hafıza olarakta 1 tb sata ssd ilave ettim)
Şimdi horizon 4 ve 5 , GTA V gibi oyunları en yüksek ayarlarda oynuyoruz. Benim sistemim oyunlarda ekran kartım 8GB kullanımı hiç bir şekilde geçmiyor ortalamalarda da %60-75 arası kullanım ve sürekli 60 fps gösteriyor. Bu esnalarda da işlemci kullanımı %30-50 arası değişiyor. Sistem test videolarında görüyorum. Aynı veya benzer donanımlar ekran kartının neredeyse sömürüyor, Bende bu durum neden böyle olabilir fikri olan varmı.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    429.1 KB · Görüntüleme: 28

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Güç kaynağınız nedir ? Driverı DDU ile kaldırıp tekrar kurar mısınız ? Oyunlarda FPS sınırlayıcı aktif olabilir mi ? Esed NOD 32 ile tarama yapar mısınız ?

KS

Burkavuk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Güç kaynağınız nedir ? Driverı DDU ile kaldırıp tekrar kurar mısınız ? Oyunlarda FPS sınırlayıcı aktif olabilir mi ? Esed NOD 32 ile tarama yapar mısınız.
Dediğiniz gibi driverı kaldırıp yeniden kurdum. Horizon da fps sınırlayıcı dikey senkronizasyon oluyormuş onu kapattım. Pc de lisanslı sürüm kaspersky mevcut yinede esed nod 32 yüklemeli miyim?

Şuan ki mevcut durum çok kötü oldu fps 100 üstüne çıktı ama görüntü çöp oldu dikey senkronu açtım fps 60 sabitledi fakat görüntü gitti ayarlar en yüksekte. Ekran görütüsünü ekliyorum.

Sistemim:
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
• Anakart: MSI B450M-A PRO MAX
• RAM: 16x2 XPG GAMMİX D30 3200MHZ DDR4 CL16
• Ekran kartı: MSI VENTUS 2X 3060 12 GB
• Depolama: Western Digital 480GB SN350 M.2 NVMe + SAMSUNG 870 EVO 1 TB SATA SSD
• Kasa: BitFenix Nova Mesh SE
• PSU: Performax 650W 80+ Bronze

Ekli dosyalar

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    3 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

kettruck

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Dediğiniz gibi driverı kaldırıp yeniden kurdum. Horizon da fps sınırlayıcı dikey senkronizasyon oluyormuş onu kapattım. Pc de lisanslı sürüm kaspersky mevcut yinede esed nod 32 yüklemeli miyim?

Şuan ki mevcut durum çok kötü oldu fps 100 üstüne çıktı ama görüntü çöp oldu dikey senkronu açtım fps 60 sabitledi fakat görüntü gitti ayarlar en yüksekte. Ekran görütüsünü ekliyorum.

Sistemim:
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
• Anakart: MSI B450M-A PRO MAX
• RAM: 16x2 XPG GAMMİX D30 3200MHZ DDR4 CL16
• Ekran kartı: MSI VENTUS 2X 3060 12 GB
• Depolama: Western Digital 480GB SN350 M.2 NVMe + SAMSUNG 870 EVO 1 TB SATA SSD
• Kasa: BitFenix Nova Mesh SE
• PSU: Performax 650W 80+ Bronze
nvidanın son driver güncellemesi biraz sorunlu.bi de516.79 sürümünü indirip deneyebilirsin belki düzelir.60fpse sabitlemesinin sebebi yüksek ihtimalle VYSNC açık olması,oyunda kapalıysa nvida denetim masasında "Düşey Senkronizasyon"ayarını kapalı yapabilirsin

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Eşitleme ayarı kapanınca grafiğe etkisi olmaması lazım. Sadece bu oyunda mı oluyor ? Ayarlar full olmasına rağmen mi böyle ?

KS

Burkavuk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
nvidanın son driver güncellemesi biraz sorunlu.bi de516.79 sürümünü indirip deneyebilirsin belki düzelir.60fpse sabitlemesinin sebebi yüksek ihtimalle VYSNC açık olması,oyunda kapalıysa nvida denetim masasında "Düşey Senkronizasyon"ayarını kapalı yapabilirsin
Denetim masası kapalı olması olumlu bir etki yapmadı Fbs artsada tüm ayarları extrem olmasına rağmen 3060 7-8 GB kullanmadığı gibi %70 kullanım yapıyor. Bu iyi bişey belki zorlanmıyor falan mantıken ama sebebi merak ettim.

Eşitleme ayarı kapanınca grafiğe etkisi olmaması lazım. Sadece bu oyunda mı oluyor ? Ayarlar full olmasına rağmen mi böyle ?
horizon 4
horizan 5
GTA V yüklü
şimdi başka oyunlar indiriyorum sabaha biter inmeleri,
o oyunlarda da olursa artık fiziksel bir sorun var bence,
siz psu demiştiniz, çok kaliteli değil bendeki ondan şüpeleniyorum.
PC de çok bilgi sahibi değilim ama yeterli güç alamadığından kendini besleyemediği gibi mantık oluştu kafamda ama yarın gelişme olursa yazarım yine, benden sonra benzer yaşayanlara referans olur en azından.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Hocam dediğim gibi Kasperskyı devre dışı bırakıp ESED NOD 32 ve Malwarebytes ile tarama yapar mısın ? Oyunlar indikten sonra sorun devam ederse deneyin bu dediğimi de

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Denetim masası kapalı olması olumlu bir etki yapmadı Fbs artsada tüm ayarları extrem olmasına rağmen 3060 7-8 GB kullanmadığı gibi %70 kullanım yapıyor. Bu iyi bişey belki zorlanmıyor falan mantıken ama sebebi merak ettim.

horizon 4
horizan 5
GTA V yüklü
şimdi başka oyunlar indiriyorum sabaha biter inmeleri,
o oyunlarda da olursa artık fiziksel bir sorun var bence,
siz psu demiştiniz, çok kaliteli değil bendeki ondan şüpeleniyorum.
PC de çok bilgi sahibi değilim ama yeterli güç alamadığından kendini besleyemediği gibi mantık oluştu kafamda ama yarın gelişme olursa yazarım yine, benden sonra benzer yaşayanlara referans olur en azından.
Güç kaynağınız kaliteli bir marka değil modeli tam biliniyorsa araştırılabilir ama marka olarak kaliteli olmadığını söyleyebilirim ama gpu yu beslemese sistem kapanır oyun kapanır siyah ekran mavi ekran verir güç kaynağından tuhaf tuhaf sesler gelirdi zorlandığı için ama beslemedi diye özellik kısabilecek bir donanım değil ya çalışır ya çalışmaz mantığı bunda olur.
Güç kaynağı ileri de yanabilir donanımlara zarar verebilir eğer tier list te değilse ve önerilen güvenli test edilmiş psu değilse.
Siz ekran kartı için doğru ve stabil driverleri temiz kurulumla tekrar kurup ramlarınız için xmp açık cl değeri frekans değeri kaçta oyun içi fps yükselsin diye dlss filan açıyorsanız onları devre dışı bırakın saf halinde yüksek ayarlarda test edin vsync dikey senkronizasyon ayarlarını kapatın nvidia denetim masasından görüntü ayarlarını kaliteye alın eğer performansta ise 3d ayarlar seçili olsun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri