Bi̇lgi̇sayarim Otomati̇k D Di̇ski̇ni̇ Açiyor!

Emre Kaymak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir hafta öncesine kadar saat gibi işleyen bilgisayarım son bir haftadır beni çıldırtmak için elinden geleni yapıyor. Bilgisayarı genellikle render ağırlıklı kullanıyorum, nadiren oyun oynuyorum. Sistemi zorladığımda örneğin render alırken veya sağlam bir oyun oynarken direkt uygulamayı kapayıp 2. diskim olan HDD yi yani D sürücüsünün bulunduğu klasörü açıyor.

Bios güncellemesi yaptım anakart ile alakalı bir sorun vardır diye. Araştırmalarımda donanımsal bir problem için kabloların vs. kontrol edilmesi gerektiğini gördüm fakat yukarıda da belirttiğim gibi, sadece yük bindiği zaman bu sorunu yaşıyorum ve bir hafta öncesine kadar hiç bir problemim yoktu.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler, iyi forumlar.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Bir hafta öncesine kadar saat gibi işleyen bilgisayarım son bir haftadır beni çıldırtmak için elinden geleni yapıyor. Bilgisayarı genellikle render ağırlıklı kullanıyorum, nadiren oyun oynuyorum. Sistemi zorladığımda örneğin render alırken veya sağlam bir oyun oynarken direkt uygulamayı kapayıp 2. diskim olan HDD yi yani D sürücüsünün bulunduğu klasörü açıyor.

Bios güncellemesi yaptım anakart ile alakalı bir sorun vardır diye. Araştırmalarımda donanımsal bir problem için kabloların vs. kontrol edilmesi gerektiğini gördüm fakat yukarıda da belirttiğim gibi, sadece yük bindiği zaman bu sorunu yaşıyorum ve bir hafta öncesine kadar hiç bir problemim yoktu.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler, iyi forumlar.
Merhaba Emre, size yardımcı olmak adına D diskiniz HDD, SSD, veya M2 Nwme mi yoksa M2 Sata mı bilmemiz gerekiyor. Bunun için tam marka modelini yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
Ek olarak HD Tune, CrsytalDiskİnfo vb. programlarla diskinizi, youtube dan bakacağınız rehberlere göre test edip, sağlığını kontrol edebilirsiniz. Pil optimizasyonu yüzünden uyku moduna geçiyor olabilir, laptoplarda daha çok yaşanıyor sisteminizi yazmadığınız için bunu da ekleyeyim.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,113
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim, diskim HDD ve marka modeli '' ''. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum. HD Tune ile sağlık kontrolü yaptığımda hiç bir hata gözükmüyor. Çözüm olur diye format atmayı düşünüyorum çünkü internetteki hiç bir çözüm işe yaramadı.
Peki oynarken çıkarmayı düşündün mü yani oyun oynuyacagin zaman söküp dene belkide ssd arızalıdır

KS

Emre Kaymak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peki oynarken çıkarmayı düşündün mü yani oyun oynuyacagin zaman söküp dene belkide ssd arızalıdır
Sistem SSD'de kurulu SSD arızalı olsa sanırım bilgisayar hiç açılmazdı çünkü daha önce SSD de arıza yaşadım.

Merhaba Emre, size yardımcı olmak adına D diskiniz HDD, SSD, veya M2 Nwme mi yoksa M2 Sata mı bilmemiz gerekiyor. Bunun için tam marka modelini yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
Ek olarak HD Tune, CrsytalDiskİnfo vb. programlarla diskinizi, youtube dan bakacağınız rehberlere göre test edip, sağlığını kontrol edebilirsiniz. Pil optimizasyonu yüzünden uyku moduna geçiyor olabilir, laptoplarda daha çok yaşanıyor sisteminizi yazmadığınız için bunu da ekleyeyim.
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim, diskim HDD ve marka modeli '' ''. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum. HD Tune ile sağlık kontrolü yaptığımda hiç bir hata gözükmüyor. Çözüm olur diye format atmayı düşünüyorum çünkü internetteki hiç bir çözüm işe yaramadı.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,113
Sistem SSD'de kurulu SSD arızalı olsa sanırım bilgisayar hiç açılmazdı çünkü daha önce SSD de arıza yaşadım.

Hmm o zaman oyunlarını kurduğun yere bakabilirmisin eğer hdd ise normal gibi geldi bana

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517

Neredeyse 2 yıl önce bir rehber okumuştum neden Seagate Barracuda HDD alınmamalı diye sizin içinde bilgilendirici olması açısından sorun olmazsa paylaşacağım linkten bakın
Link>>>
Eğer bir bütçeniz varsa oradan yola farklı bir HDD satın alın. Bende depolama için Toshiba P300 1 TB var sıfır sıkıntı sessiz ve performanslı da iyi geceler dilerim.

KS

Emre Kaymak

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Neredeyse 2 yıl önce bir rehber okumuştum neden Seagate Barracuda HDD alınmamalı diye sizin içinde bilgilendirici olması açısından sorun olmazsa paylaşacağım linkten bakın
Link>>>
Eğer bir bütçeniz varsa oradan yola farklı bir HDD satın alın. Bende depolama için Toshiba P300 1 TB var sıfır sıkıntı sessiz ve performanslı da iyi geceler dilerim.
Bu yazıyı okumuştum evet çözüm bulamazsam değiştirmek son çarem olacak, teşekkürler.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Bu yazıyı okumuştum evet çözüm bulamazsam değiştirmek son çarem olacak, teşekkürler.
Bunu yazmamda ki amaç okumanızdı zaten biliyorsunuz , çözüm olarak bir şey yok ürün hakkında detaylı rehber sadece. Şimdi render için kullanılıyorsa o disk zaten yetersiz kalmış olabilir 50 bin yükleme/boşaltma az, ama yaptığınızı bilmediğim çözüm için önerileri sıralayacağım;
1- Öncelikle donanımsal olabilir mi? Önce Bilgisayarı kapatıp kabloları söküp HDD yi temizleyin giriş söketini yumuşak temiz bir fırçayla,
2-Farklı kablolar varsa onlarla deneyin hem sata hem psu dan gelen güç kablosu için, iyice oturduğunda emin olup çalıştırın.
3-Eğer aynı sorun devam ederse chkdsk komutu ve komut satırında kullanılacak bilgileri bularak ,oradan hdd sağlık testini yapmak,
4- Virüs programlarıyla diskleri taramak, Malwarebytes Anti-Malware gibi sağlam olanlarla araştırıp farklı olanları da deneyebilirsiniz,
5- Eğer önemli bilgileriniz yoksa HDD de Low Level Format progamıyla formatlayın yavaş döngüde , ya da direk d diskini disk yönetiminden sıfırlayabilirsiniz, önemli dosyalar varsa onları bir yere yedekleyip yine deneyin.
6- Bu ilk madde de olabilir en önemlisi D diskini söküp, windows yüklü diskteki bir oyunu oynayın oyun kapanıyor mu görelim belki HDD değilde, windows yüklü diskinizde problem vardır. Eğer kapanmıyorsa sıfırladığınız HDD yi bağlayıp tekrar bu adımı deneyin C de kurulu oyunu başlatıp oynayın, oyun kapanıyor ve D diski açılıyor mu görelim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri